Polislik mi katiplik mi?

Bilgisayaryorum

Hectopat
Arkadaşlar bu iki meslek arasında kaldım. Siz olsanız hangisini seçersiniz?

Bu sene TYT'e girip polislik deneyeceğim. Diğer sene KPSS'e girip zabıt katipliği için de denemeyi düşünüyorum. Siz hangisini önerirsiniz?

Polislikte ezilirsin, gece çalışması sıkıntı falan demeyin arkadaşlar özel sektörde fabrika işindeyim emin olun en zoru bu.

Katip olursan polis olmana göre daha rahat olur. Bilgisayar sertifkası istiyor sanırım. Halk eğitim bilgisayar sertifkası veriyor fakat çok az kontenjanı var. Sınavdan önce mutlaka alın.

İkisini de dene, hangisi olursa artık. En başında özel sektörden çok daha iyi şartların olacak.

İki mesleğinde avantaj, dezavantajları mevcut. Katip olursan polise göre çok daha düşük maaş alacaksın, iş yükün diğer memurlar gibi değil stresli iş olabilir çünkü düşeceğin birime göre hakim, savcıyla çalışacaksın veya hiç bunları görmeyeceğin bir birime de düşebilirsin. Yani iyi yere düşersen katiplikte işini zamanında yaparsan çalışma ortamı olarak polislikten daha iyi olur, kafan rahat evine gider gelirsin memur hayatı yaşarsın, tüm resmi tatillerde izinlisin ama polislikte olamayabilirsin çünkü görevli olabilirsin resmi tatillerde.

Polislik ilk 10 sene çektirir ya da iyi yere düşersen çektirmeyedebilir, maaşı katiplere göre daha fazla, katipliğe göre diğer dezavantajı da batı ve doğu şark görevleri olması. Katiplikte sabitsin şark görevi vs bulunmuyor.

Kısaca ikisini de dene maaş olarak polis 4-5k fazla alıyor.

İkisini de dene, hangisi olursa artık. En başında özel sektörden çok daha iyi şartların olacak.

İki mesleğinde avantaj, dezavantajları mevcut. Katip olursan polise göre çok daha düşük maaş alacaksın, iş yükün diğer memurlar gibi değil stresli iş olabilir çünkü düşeceğin birime göre hakim, savcıyla çalışacaksın veya hiç bunları görmeyeceğin bir birime de düşebilirsin. Yani iyi yere düşersen katiplikte işini zamanında yaparsan çalışma ortamı olarak polislikten daha iyi olur, kafan rahat evine gider gelirsin memur hayatı yaşarsın, tüm resmi tatillerde izinlisin ama polislikte olamayabilirsin çünkü görevli olabilirsin resmi tatillerde.

Polislik ilk 10 sene çektirir ya da iyi yere düşersen çektirmeyedebilir, maaşı katiplere göre daha fazla, katipliğe göre diğer dezavantajı da batı ve doğu şark görevleri olması. Katiplikte sabitsin şark görevi vs bulunmuyor.

Kısaca ikisini de dene maaş olarak polis 4-5k fazla alıyor.
Maaşları katip 15 polis 17 diye biliyorum

Bir de polislikte şark görevi kalktı diye duymuştum?

İstifa etmiş eski bir polis olarak kesinlikle katiplik. Polislikten vazgeçtirip katip olan bir arkadaşım var.
Her görüştüğümüzde çocuk abi Allah razı olsun diyor. Çünkü kardeşi Polis oldu ve ne şartlar altında çalıştığını biliyor.

Geri
Yukarı