Power tuşuna basınca bilgisayar tepki vermiyor

Daha fazla  
Meslek
Product Designer
Merhabalar,

Birkaç gündür bilgisayarımda donmalar ve ani kapanmalar oluyordu. Ben de sorunu ekran kartına gelen yeni güncellemeden ötürü sanıp tüm donanım yazılımlarını silip, eski sürüme geri döndürdüm. Fakat bu sabah bu problemin tekrar devam ettiğini gördüm.

Powersupply'ın yandığından şüpheleniyordum fakat anakartımın üzerinde yeşil bir ışık yanıyor. Sanıyorum ki Powersupply yanmış olsaydı oradaki ışık yanmazdı. Güç düğmesine bastığımda bilgisayar herhangi bir tepki vermiyor. Herhangi bir fan çalışmıyor.

Sistemim:
İşlemci: Intel i7 6700K,
Ekran Kartı: Sapphire AMD RX480,
RAM: Corsair Vengeance (2x8GB) 16GB İkili Kit,
Anakart: ASUS Z-170P,
İşlemci Soğutucusu: Thermaltake Water 3.0 Performer Sıvı Soğutucu,
SSD: Samsung 120GB 750 EVO,
HDD: Seagate 1TB 7200RPM,
Kasa: Corsair Spec-03
PSU: Corsair 650W 80 Plus

Kabloların hepsi doğru bir şekilde takılı değil mi ?
Öyle umuyorum :D
Merhabalar,

Birkaç gündür bilgisayarımda donmalar ve ani kapanmalar oluyordu. Ben de sorunu ekran kartına gelen yeni güncellemeden ötürü sanıp tüm donanım yazılımlarını silip, eski sürüme geri döndürdüm. Fakat bu sabah bu problemin tekrar devam ettiğini gördüm.

Powersupply'ın yandığından şüpheleniyordum fakat anakartımın üzerinde yeşil bir ışık yanıyor. Sanıyorum ki Powersupply yanmış olsaydı oradaki ışık yanmazdı. Güç düğmesine bastığımda bilgisayar herhangi bir tepki vermiyor. Herhangi bir fan çalışmıyor.

Sistemim:
İşlemci: Intel i7 6700K,
Ekran Kartı: Sapphire AMD RX480,
RAM: Corsair Vengeance (2x8GB) 16GB İkili Kit,
Anakart: ASUS Z-170P,
İşlemci Soğutucusu: Thermaltake Water 3.0 Performer Sıvı Soğutucu,
SSD: Samsung 120GB 750 EVO,
HDD: Seagate 1TB 7200RPM,
Kasa: Corsair Spec-03
PSU: Corsair 650W 80 Plus

Güç kaynağının arkasındaki anahtardan kapatıp beş dakika sonra açtığımda sistemim açıldı. Fakat daha sonradan tekrar aynı şekilde donmalara ve kapanmalara devam ediyor. Ben de kasamı açıp güç kaynağımı temizlemeye karar verdim; garanti kapsamı dışında kalmasından çekinerek çok detaylı giremedim içerisine. Fakat sadece üç gün boyunca hatasız bir şekilde devam etti bilgisayarım. Şimdi tekrar kendiliğinden kapanıyor ve donmalar yaşıyorum. Bilgisayarımı 5 Eylül 2016 tarihinde almıştım ve o zamandan beri güç kaynağını hiç temizlemedim. Sorun sizce güç kaynağının kendisini tozlardan ötürü soğutamayıp, strese girip diğer parçalara yeteri kadar elektrik verememesinden mi kaynaklıdır ?
Düzenleme 02.08.2018 - 11:12
Tekrar merhabalar,

Problemi çözdüm. Anakartımda yer alan işlemci pinlerinin bir kısmı yamulduğu için CPU'yu tam olarak besleyemiyormuş. Yeni bir anakart aldıktan sonra problemim çözüldü. Herkese teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı