PSU Fan Değiştirme

Sekiz

Kilopat
Daha fazla  
Selamlar, PSU fanım kalitesiz 12 cm bir fan, haliyle çok ses yapıyor. Ve sadece güç kabloları var yani kırmızı, siyah. Fanın takıldığı portta 2'li. 3 kablolu fan takmak pek sağlıklı değil sanıyorum. PSU'daki fanı iptal edip, anakarttaki pwr_fan alanına 8 cm bir fan taksak bir problem olur mu? Bunun dışında herhangi bir çözüm var mı?

Selamlar, PSU fanım kalitesiz 12 cm bir fan, haliyle çok ses yapıyor. Ve sadece güç kabloları var yani kırmızı, siyah. Fanın takıldığı portta 2'li. 3 kablolu fan takmak pek sağlıklı değil sanıyorum. PSU'daki fanı iptal edip, anakarttaki pwr_fan alanına 8 cm bir fan taksak bir problem olur mu? Bunun dışında herhangi bir çözüm var mı?
Yabancı Youtube kanallarında 3 pin fanı 2 pin yuvaya takanları görmüştüm. Fan kablosunu PSU'ya takmazsanız açılmayacaktır büyük ihtimalle. Ya da PSU fanının kablosunu pin takılı olacak şekilde kesip yeni fanı anakarta bağlamak da bir çözüm olabilir. Ben de yakın zamanda değiştireceğim konuyu takipteyim.

@Berkay Kalkan Evet Kırmızı kablo +'dır, siyah kablo -'dir. O PSU'da PWM yani sinyal ile kontrol yoktur. Gerilimi düşürerek kontrol yapar, o yüzden yeni fanın +12v ve - GND uçları tespit edilirse, o PSU daki + - uçlarına bağlanarak kontrol edilebilir. Şu resimde denk gelen Yeni fan kabloları eşleştirilerek + - uçlar tespit edilebilir.
ss.JPG

Edit: Renkler her zaman tutmuyor. Ayrıca PSU da hız kontrol yok ise fan son devirde çalışıp ses yapabilir.

Şimdi tam olarak anlayamadım. Sorumu tam olarak yazıyorum.
Power'in içindeki fanı iptal edip, anakarttaki pwr_fan portuna bir fan taksam problem olur mu?

O iptal ettiğin fanın yerine, yani PSU'nun içine yeni fan takıp, kablosunu anakarta takarsan sorun olmaz. Ama PSU yeni model kaliteli birşey değil ise, fan olmadığı için çalıştırmayan bir yazılım yoksa olur. Eski fan soketli ise sök at, lehimli ise kabloyu kes, uçlarını bantla olsun bitsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı