PTT kargo teslim edildi gözüküyor

erdemigi

Hectopat
Merhaba. PTT kargodan bir kargomuz vardı. Bu kargomuz bize yakın olan değil de biraz daha uzak dağıtım merkezine gitti. Sonrasında dağıtıcıya verildi yazdı. Bu sabahta tarafıma verildiği yazılmış ama ben teslim almadım. Böyle bir durum yaşayan var mı? Ne yapmak lazım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende böyle bir şey olduğunu düşünüp şubeyi aramıştım. Alan kişinin yeğenim olduğunu farkettim. Ailenden birisi almadı ise şubeyi ara ve durumu açıkla.

Merhaba. PTT kargodan bir kargomuz vardı. Bu kargomuz bize yakın olan değil de biraz daha uzak dağıtım merkezine gitti. Sonrasında dağıtıcıya verildi yazdı. Bu sabahta tarafıma verildiği yazılmış ama ben teslim almadım. Böyle bir durum yaşayan var mı? Ne yapmak lazım?
Geçenlerde kapım çalındı bende kitap kargosu bekliyordum kargoyu verip gittiler imza da almadılar kargonun içini açtım bir de ne göreyim bir laptop var içinde, arkalarından koştum ama çoooktan gitmiştiler bende kargonun üzerindeki numarayı aradım sahibine teslim ettim bu gibi olaylar yaşanabiliyor.

Siparişte gözüken adresinizi kontrol edin. Adresinizi yanlış yazmadığınızı varsayarak;

1- PTT şubesini arayın. Ulaşamazsanız PTT merkezini arayıp durumunuzu anlatın.

2- Sorununuz çözüme kavuşmazsa ve ısrarla size teslim edildiğini söylüyorlarsa kanıtlamalarını isteyin. Salgın olmasa idi "teslim tutanağındaki imza"nın size ait olduğunu ispatlamalarını isteyin önerisinde bulunacaktım. (Aynı durumunuz daha önceden benim başıma da geldi. Bu ispat iddiası ile çözüme kavuşturmuştum.) Ancak salgın durumu nedeniyle (sanırım) imza atmadan teslim ediyorlar. (Salgında 3-4 defa kargo aldım. Son iki kargoda imza almadılar). Ama yine de size teslim edilmediğini açıklayarak eğer aksi görüşteyseler size teslim edildiğini ispatlamalarını isteyin.

3- Yine de sorununuz çözülmezse Kargo Şirketleri Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği hükümlerine tabii. 30295 sayılı KTY m.40/9'a göre Kargo Şirketleri teslim aldıkları andan teslim edinceye kadar sorumlulukları ve yükümlülükleri var. Uymazlarsa haklarında yaptırım uygulanır. Buna göre Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına şikayette bulunun.

4- Ayrıca yukarıdaki açıkladığım mevzuattaki madde hükümlerine ve/veya TKHK'nın ilgili maddelerine göre THH (Tüketici Hakem Heyetine)'ye başvuruda bulunabilirsiniz. Bu durumda kesin çözüme ulaşırsınız. Ancak biraz zaman alabilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı