Çözüldü Python'da yazılan kod çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ugul23

Centipat
Daha fazla  
Yazdığım kod:

Kod:
random.randint(1,100) == x

if x<50 print("kucuk")

else print ("buyuk")

Yapması gereken şey 1 ile 100 arası bir sayı tutmak ve sayı 50'den küçükse "kucuk" büyükse "buyuk" yazmak. Fakat kodum çalışmıyor, sizce neden?

Çözüm
if ve else yazımında hata var ayrıca import random da yok. Her şeyden öte x'i de yanlış tanımlıyorsun. Bütün satırlarda hata yapmasaydın iyiydi. :D Yürümeden koşmaya çalışan bir kişiyi daha görüyorum sanırım.

if x < 50 dedikten sonra : kullanman lazım. Aynısı else'de de geçerli. Dışardan bir modül eklediğinde import etmen lazım. Ayrıca variable tanımlamayı da öğrenmen gerekli.

Kodun doğru hali:
[CODE lang="python" title="Python"]import random
x = random.randint(1,100)
if x<50: print("kucuk")
else: print ("buyuk")[/CODE]
if ve else yazımında hata var ayrıca import random da yok. Her şeyden öte x'i de yanlış tanımlıyorsun. Bütün satırlarda hata yapmasaydın iyiydi. :D Yürümeden koşmaya çalışan bir kişiyi daha görüyorum sanırım.

if x < 50 dedikten sonra : kullanman lazım. Aynısı else'de de geçerli. Dışardan bir modül eklediğinde import etmen lazım. Ayrıca variable tanımlamayı da öğrenmen gerekli.

Kodun doğru hali:
[CODE lang="python" title="Python"]import random
if x<50: print("kucuk")
else: print ("buyuk")[/CODE]

Son düzenleme:
Çözüm
Merhaba,
Aşağıdaki gibi olursa çalışır,

Python:
import random
x=random.randrange(1,100)
if x < 50:
    print("kucuk")
else:
    print ("buyuk")

Ref:

import random
print (x)
if (x<50):
print("kucuk")
else:
print("buyuk")

Senin kodunun doğru hali, arkadaşlarda söylemiş zaten fakat ufak tefek inceliklere dikkat etmen gerekiyor. Komutlardan sonra ":" kullanman gerekiyor. Ve böyle durumlarda genelde "x" çıktısını vermesini istersin ki sayı ne gelmiş, kod çıktısı ne çıkmış karşılaştırmak amaçlı.

Geri
Yukarı