Q9400 İşlemci Sıcaklığı

Canary27

Kilopat
Daha fazla  
İyi günler arkadaşlar. Sistemime Q9400 işlemci ve GTX750 Ti taktım. Ekran kartı gayet serin olmasına rağmen işlemci boştayken 60-75 derece aralığında seyrediyor. Fakat bir oyun oynamaya girdiğimde ise işlemci 85-100 derece aralığında seyrediyor ama 100'ü geçmiyor hiç. Stok fan kullanmaktayım ve termal macun daha yeni sürdüm. İşlemci eski ama 4 çekirdekli olduğundan dolayımı bu. Çünkü eski işlemcim E7500 idi ve bu kadar ısınma yapmıyordu. Eskisi 65W TDP iken, şimdiki 95W TDP'ye sahip. BIOS dahil her şey güncel. Görüşlerinize açığım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Q9400 yükte, ortalama 70/75 derecelerde stok fan ile tutunabilen bir işlemcidir. Daha üst değerler için montajlama hatası, stok fan temizliği, macunlama hatası diyebiliriz. Bence montaj işlemini tekrar yapıp macunu gerektiği kadar sürerek tekrar yapınız. Macun miktarını, kabaca yarım leblebi olarak hesaplayınız.

Termal macun şu 10 liralık "COMPUTER COMPUNDS" ve "Made in China" yazılı gri macunlardansa normal. Ama iyi bir macununuz varsa işlemci fanının 1 klipsi girmemiş veya oturmamış olabilir, dikkat edin. Ben de E6600 işlemcimin boşta 60-65 derece olduğunu gördükten sonra farkettim ki 1 klips geçmemiş.

Termal macun şu 10 liralık "COMPUTER COMPUNDS" ve "Made in China" yazılı gri macunlardansa normal. Ama iyi bir macununuz varsa işlemci fanının 1 klipsi girmemiş veya oturmamış olabilir, dikkat edin. Ben de E6600 işlemcimin boşta 60-65 derece olduğunu gördükten sonra farkettim ki 1 klips geçmemiş.
Dediğin macunla ve stok soğutucuyla Q8400 kullandık. Onunla bile yükte 80 dereceyi geçmedi. Bence sorun fanın tam oturması.

Macun işlemcinin yanında gelmişti. Made in China ve Halnziye HY510 diye birşey. Dediğiniz gri macunlardan. Dün akşam baktığımda fan ızgarasıda temiz görünüyor gene detaylı şekilde temizleyip takarım. Macunuda leblebi kadar sürüp tüm yüzeye dağıttım eşit şekilde sonra kontrol amaçlı kaldırdığımda bir kısım macun yok gibiydi. Olmayan yüzeye küçük bir uygulama daha yapıp kapattım sadece.

Macun işlemcinin yanında gelmişti. Made in China ve Halnziye HY510 diye birşey. Dediğiniz gri macunlardan. Dün akşam baktığımda fan ızgarasıda temiz görünüyor gene detaylı şekilde temizleyip takarım. Macunuda leblebi kadar sürüp tüm yüzeye dağıttım eşit şekilde sonra kontrol amaçlı kaldırdığımda bir kısım macun yok gibiydi. Olmayan yüzeye küçük bir uygulama daha yapıp kapattım sadece.
Sorun belli oldu. Yapmanız gerekenler.
  1. Cooler Master Master Gel Pro alın.
  2. Gelince sürün.
  3. Eski termal macun ile çöp kovasına basket atın.

Her Çin macunu o kadar kötü değil. HY510 gerçekten kötü, ama mesela GD900 var (şu an kullanıyorum) AMD'nin stok macunundan 5 derece daha serin şu anda. Hem de aşırı ucuz. Gerçi gümrük vergisi sorun artık ama ben aldığımda 3 gramlık şırıngayı(2 sefer yeniledim içinde hala var) ücretsiz kargoyla 4 liraya almıştım.

Sorun belli oldu. Yapmanız gerekenler.
  1. Cooler Master Master Gel Pro alın.
  2. Gelince sürün.
  3. Eski termal macun ile çöp kovasına basket atın.
Hocam macun pahalı gibi geldi bana. Bir macunun bu kadar fark yaratması çok şaşırtıcı gerçekten. Ben tekrardan bi uyguladığım macun yüzeyini tekrardan kontrol edeyim sonrasında işlemci fanını güzelce temizleyeyim, gene aynı sonuçları alırsam büyük ihtimal yeni macuna ihtiyaç duymam gerekecek. Macun tavsiyenizi düşüneceğim.

Hocam macun pahalı gibi geldi bana. Bir macunun bu kadar fark yaratması çok şaşırtıcı gerçekten. Ben tekrardan bi uyguladığım macun yüzeyini tekrardan kontrol edeyim sonrasında işlemci fanını güzelce temizleyeyim, gene aynı sonuçları alırsam büyük ihtimal yeni macuna ihtiyaç duymam gerekecek. Macun tavsiyenizi düşüneceğim.
Alabileceğiniz en ucuz kaliteli macun bu. Fanın tam oturduğundan eminsen termal macunu değiştirmen gerekiyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı