QoS ayarları çalışmıyor

jannapref

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Selamlar.

100 Mbps download 8 Mbps upload hızlarına ve ZTE ZXHN H168A V2.0 modeme sahip bir internet kullanıcısıyım. Öncelikle şunu belirteyim, servis sağlayıcımın bana söylediğine göre ''yapısal ankastre'' problemi dolayısıyla hattıma 74 Mbps download hızı geliyor.

İnternetimde şöyle bir sorun yaşıyorum: Bir süredir canlı yayın yapıyorum ve oyun oynuyorum fakat 8 Mbps upload hızım olmasına rağmen yayınıma 3000'den fazla bit hızı verdiğimde oyunumda ciddi manada ping dalgalanmaları ve yükselmeleri oluyor. Bunu birçok kanaldan araştırdım ve sorunun bufferbloat ile ilgili olabileceğini öğrendim.

Bu hususta sevgili @Disty hocamın hazırlamış olduğu rehberden QoS ayarlarımı yaptım fakat her ne kadar denesem de hiçbir ayarda bu sorundan kurtulamadım. Birçok insanın OpenWRT destekli bir router alıp SQM paketi kurarak sorunu ortadan kaldırdığını gördüm fakat bildiğim kadarıyla bu işlem internet hızında düşüşe yol açıyor -ki benim internet hızım benim için zaten düşük-

Konuyla alakalı ne yapacağımı inanın bilmiyorum, bir çözüme ulaşmak istiyorum. Bu durumdan anlayan ve yardımcı olabilecek birisi var mı?

Dosya Ekleri

• bufferbloat test.png
    bufferbloat test.png
    392,9 KB · Görüntüleme: 21
  • qosanahtari.png
    qosanahtari.png
    50,3 KB · Görüntüleme: 21
  • qostrafik.png
    qostrafik.png
    54,6 KB · Görüntüleme: 18

Dosya Ekleri

• hat.png
    hat.png
    32,5 KB · Görüntüleme: 13
Hocam hat değerlerinden kastınız şunlar mı? Çok hakim değilim o sebeple emin olamadım.

Hocam benim bildiğim kadarıyla evet. Nasıl emin olabilirim?

Bakır altyapıda birçok yerde 100'lük paket desteklemez. Sizi farklı hız profillerine geçirirler. Size tavsiyem bu alt yapıda maksimum kullanabileceğiniz paket 50/15 olur. Düşürtebilirseniz sağlıklı olur kopmanız varsa düzelir.

Bakır altyapıda birçok yerde 100'lük paket desteklemez. Sizi farklı hız profillerine geçirirler. Size tavsiyem bu alt yapıda maksimum kullanabileceğiniz paket 50/15 olur. Düşürtebilirseniz sağlıklı olur kopmanız varsa düzelir.
Söylediğinize benzer şöyle bir durum anlatayım: Bugün TurkNet ile görüşme yaptım ve bana elektrikçi çağırıp bu durumu düzeltmeden önce eğer dilersem test amaçlı 75Mbps'lik bir tarifeye geçirebileceklerini söylediler. Yani henüz net bir şey konuşup kararlaştırmadık. Tavsiye eder misiniz bunu?

Yeni konular

Geri
Yukarı