QP SUPER + 3600X 2K performansı nasıldır?

AAA oyunlarda 144 FPS için ayarları ultradan low, medium seviyelerine çekmek gerek tabi ki ancak LOL, CS:GO, Rainbow 6 gibi oyunlarda sorun olmayacaktır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@Viktor R3znov ekran kartım MSI RTX 2060super gaming X.
3600x işlemciyi wraith spirit soğutucu için tercih ettim çünkü forumda 3600 çok ısınıyor diye konu açıldı.
Soğutma hakkında çok takıntılıyım pcyi en azından 4 5 yıl kullanmak istiyorum çünkü.Aynı şekilde ekran kartının soğutma performansı çok iyi durumda ve 2700e yakın fpsler veriyor bu yüzden tercih ettim .

@SensationWhite

Sen bu forumdaki herkesi dinleme. Çünkü bazılarına göre AMD'yi kasaya taktığın an alev alıyor :) Sorun yaşayanların kasalarında düzgün soğutma yok. Kasa soğutması iyi olmadan, sadece işlemci sogutucusuyla iyi sonuç alınamaz.

Bu forumda termal macun üzerine tekrardan macun sürenlere, işlemci soğutucusunu tam oturtmadan PC'yi çalıştıranlara, 30-40 CFM'lik dandik fanlarla PC soğutmaya çalışanlara denk geldim. Böyle hatalar yapınca işlemcinin haddinden fazla ısınması normal.

Mesela kasamdaki fanların hepsini durdurduğumda, yaz sıcağında ve yükte maksimum 70 derece işlemci sıcaklığı görüyorum. Fanları açtığım an, sıcaklık 58-60 dereceye kadar düşüyor. Eğer bende dandik fanlar olsaydı, herkese işlemcim yükte sürekli 70 dereceyi görüyor diyecektim ama şu an 58-60 derece diyorum. Dolayısıyla, başka biri de aynı işlemci için 90 dereceyi görüyor diyebilir. Çünkü koşullar ve şartlar değişken. Bu durum, işlemciyi ya da işlemcinin soğutucusunu tek başına problem kaynağı yapmaz.

3600X'i soğutucusu daha iyidir diye aldın ama işlemcinin TDP değeri 95W. 3600'ün ise 65W. Yani yük altında daha çok ısı enerjisi yayacak olan işlemciyi satın aldın. Sonuç olarak soğutucu farkı, yine aynı duruma gelmiş oldu :) Ayrıca aralarında %2 fark var. Hatta bazı oyunlarda yok. Aralarındaki 350-400 TL'ye değecek bir sıcaklık/performans farkı yok.

Benim sana tavsiyem, Ryzen 5 3600'ü alman ve artakalan parayı kenara koyman olur. Olmadı, başka bir ihtiyaç için harcarsın ya da kasa soğutmanı güçlendirirsin.

Ekran kartına gelecek olursak da RTX 2060, uzun vadede kullanım düşünüldüğünde 1080p kartı. 1440p'de de bir süre oynarsın ama hem her oyunda, ultra ayarlarda istediğin FPS'i alamazsın hem de 1-1.5 sene sonra ekran kartını yükseltme ihtiyacı duyarsın. 1080p için daha uzun soluklu bir kullanım olur.

Ben aldım çoktan inanın elimde direk nakit olarak olsa çok daha iyi bir sistem toplardım sizin düşüncelerinizi de dikkate alırdım ama ekranı ayrı kasayı daha sonra aldım. Benim aklımdaki ROG STRIX 1660Ti ve 3600 dü, Ekranı 1440p alınca alınca 6000 bütçeyi 7500e zorla çıkarabildim. Şuan büyük ihtimalle P350x in tek fanı öne takılı olacak şekilde gelecek. 2 tane daha fan almak istiyorum sessiz ve etkili olması lazım. 150 TL'ye maximum 200 TL'ye çıkabilirim. Önereceğiniz fan var mı? Ve nereye takmamı önerirsiniz? @Viktor R3znov

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı