R3 3100 işlemci kullanımı ve sıcaklık fazla mı?

Batuhan2955

Centipat
Daha fazla  
İşlemci kullanımı boştayken %10'un altına düşmüyor. Genellikle %10-%20 arasında geziniyor, aniden %40'a %50'ye fırlıyor. İşlemci sıcaklığıda boştayken 65-74 arasında. Ne yapmam lazım?
Sistem:
AMD Ryzen 3 3100.
RX 5500 XT 8 GB.
B450 ASUS mk-2
2x8 16 GB RAM.

Son düzenleyen: Moderatör:
Boştayken çok fazla yük altında ne kadar? İşlemci fanı tam oturmamış olabilir veya termal macun kurumuş olabilir.

50 60 civarı oluyor bende.
Bana normal geldi değerler.

Ben daha yeni değiştirdim macunu(2yıl oldu) ilk değiştirişimde değil biraz deneyimliyim(2.değiştirişim ilkinde 1 yıl falan vidayı sabitlemeden kullanmıştım)
Bana güven.

Boştayken çok fazla yük altında ne kadar? İşlemci fanı tam oturmamış olabilir veya termal macun kurumuş olabilir.
3 Yıldır bu şekilde kullanıyorum hiç çıkarılmadı.

50 60 civarı oluyor bende.
Bana normal geldi değerler.

Ben daha yeni değiştirdim macunu(2yıl oldu) ilk değiştirişimde değil biraz deneyimliyim(2.değiştirişim ilkinde 1 yıl falan vidayı sabitlemeden kullanmıştım)
Bana güven.

Bilgisayarı temizlemedim bayağı bir süre macun da yok, bunlar çözülür de işlemci kullanımı çok anormal.

Yük altında değerler nasıl? İki seçenek var ya bilgisayarın işlemcisini kullanan bir mining virüsü bulaştı ya da termal macun kurudu. Önce bir virüs taraması yap temiz çıkarsa macunu yenilersin.
Bencede muhtemelen fanı yanlış taktı. R5 7600 le boşta 38 derece alıyorum ben sıcaklıklar anormal.

Boştayken ne kullanıyormuş ki işlemciyi:)
Virüs yoktur muhtemelen ama siz yine de bir kontrol edin.
Sıcaklıklar oyunda vs bir şey yaparken performans düşüşüne yol açmıyorsa takmayın kafanıza.
Zahmetli iş macun değiştirmek, 85 -90 derece olursa müdahale edersiniz.
Hatta güç seçeneklerinden işlemciyi 1.8GHz'ye kadar düşürün performans kaybı çok olmuyor ama sıcaklıklar bayağı düşüyor.

Boştayken ne kullanıyormuş ki işlemciyi:)
Virüs yoktur muhtemelen ama siz yine de bir kontrol edin.
Sıcaklıklar oyunda vs bir şey yaparken performans düşüşüne yol açmıyorsa takmayın kafanıza.
Zahmetli iş macun değiştirmek, 85 -90 derece olursa müdahale edersiniz.
Hatta güç seçeneklerinden işlemciyi 1.8GHz'ye kadar düşürün performans kaybı çok olmuyor ama sıcaklıklar bayağı düşüyor.
AMD Host settings işlemciyi fazla kullanıyormuş. Onu kapatınca %10'un altına düşmeye başladı sıcaklık da 65-68 derece sabitlendi. Temizlik şart oldu.

Geri
Yukarı