R5 1600 AF RX 570 sisteme yükseltme önerisi

Umut var

Hectopat
Sistemimi yükseltmeye karar verdim. Şu anki sistemim çok can sıkıcı olmaya başladı. Kötü olduğunu düşünmüyorum fakat bir darboğaz söz konusu sanıyorum. LoL gibi bir oyunda 290 FPS iken 110'lara 90'lara düşüyor FPS değerim. Valorant 200 küsur FPS ile başlıyor fakat sonrasında oda çakılıyor.

Sistemi yükseltmek için işlemci mi yoksa ekran kartı ile mi başlamalıyım. Yırtılmalar vs oluyor diye gittim 165 Hz monitör aldım bu sefer de FPS'im 165 değil gerçekten çok can sıkıcı olmaya başladı. Tek istediğim sabit bir FPS değerinde akıcı oyun oynayabilmek. Neyse uzatmadan sistem özelliklerime geçeyim.

İşlemci: Ryzen 5 1600 AF 12nm
Ekran kartı: BIOSTAR RX 570 8 GB 256bit
Anakart: A320M h
RAM: XPG 8x8 16 3000MHz
SSD: 256 SK Hynix BC711
PSU: Aero cool VX Plus 500
Kasa: Dark Diamond Pro 4x12cm

Hocam ilk olarak işlemciyi değiştirin Ryzen 5 5600 alabilirsiniz.

Çok bütçeniz yoksa Ryzen 5 5500 + RX 6600 veya RX 6600 XT kombosu yapabilirsiniz. Bütçeniz çok kısıtlıysa, ekran kartını da yaşadığınız yere göre temiz ikinci el bulursanız test edip alabilirsiniz. Ayrıca SSDnizde bir problem var mı?

Çok bütçeniz yoksa Ryzen 5 5500 + RX 6600 veya RX 6600 XT kombosu yapabilirsiniz. Bütçeniz çok kısıtlıysa, ekran kartını da yaşadığınız yere göre temiz ikinci el bulursanız test edip alabilirsiniz. Ayrıca ssdnizde bir problem var mı?

SSD ile ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyorum. İlk adım olarak R5 5500 alsam acaba bir nebze olsa bu çakılmaların önüne geçebilir miyim?

SSD ile ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyorum. İlk adım olarak R5 5500 alsam acaba bir nebze olsa bu çakılmaların önüne geçebilir miyim?
Elinizdekine benzer bir sisteme sahiptim zamanında. 1600 AF yerine 2600 vardı sadece öyle diyelim. Kalan şeyler de benzerdi. Ben hiç böyle sorunlar yaşamıyordum. 1600 AF + RX 570 kombosunun da normalde iyi olması lazım yaşadığınız performans sıkıntıları garip geldi.

5500 düşünüyormuşsun sanırım asla önermem 5500'ü. Ekran kartı olarak RX6600 XT al işlemice de Ryzen 5 5600 al geç. RX6600'da önermiyorum. XT ile arasında çok büyük fark var. İkisini de kullandım.

Elinizdekine benzer bir sisteme sahiptim zamanında. 1600 AF yerine 2600 vardı sadece öyle diyelim. Kalan şeyler de benzerdi. Ben hiç böyle sorunlar yaşamıyordum. 1600 AF + RX 570 kombosunun da normalde iyi olması lazım yaşadığınız performans sıkıntıları garip geldi.

RAM 8 GB vardı sistemde. Sonrasında kardeşimin bilgisayarındaki RAM'leri ödünÇalmak sureti ile değiştirdim :D sonrasında 3000MHz değerine XMP ile yükselttim. Şu an bir sorun yok ama acaba XMP değerleri ile ilgili bir sorun olabilir mi? SSD sonradan takviye yaptım 1TB HDD takılıydı. Sonradan yaptığım geliştirmeler sadece bunlar. Çünkü benim aklıma mantıklı başka hiçbir şey gelmiyor bu sistemde LoL gibi bir oyunda bile çakılmalar yaşamak hiç mantıklı değil gibi bilemiyorum açıkçası.

RAM 8 GB vardı sistemde. Sonrasında kardeşimin bilgisayarındaki RAM'leri ödünÇalmak sureti ile değiştirdim :D sonrasında 3000MHz değerine XMP ile yükselttim. Şu an bir sorun yok ama acaba XMP değerleri ile ilgili bir sorun olabilir mi? SSD sonradan takviye yaptım 1TB HDD takılıydı. Sonradan yaptığım geliştirmeler sadece bunlar. Çünkü benim aklıma mantıklı başka hiçbir şey gelmiyor bu sistemde LoL gibi bir oyunda bile çakılmalar yaşamak hiç mantıklı değil gibi bilemiyorum açıkçası.
İşletim sistemi sıfırdan format atılarak SSD'ye kuruldu mu? RAMler birebir aynı mı? Dual Channel çalışıyorlar mı yani?

Yeni konular

Geri
Yukarı