Çözüldü R5 1600 sisteme yeni RAM taktıktan sonra mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 11

Lynic

Hectopat
Daha fazla  
RAM
ADATA XPG Gammix D30 3200Mhz 2x8GB CL16
SSD veya HDD modeli
Transcend 120GB 220S (TS120GSSD220S)
Ekran kartı
Sapphire RX570 PULSE OC 4GB 256Bit
Anakart
GIGABYTE AB350 Gaming 3 (rev. 1.x)
İşlemci
R5 1600 Six-Core 12CPUs ~3.2Ghz
Cumartesi günü 2 adet RAM aldım. Önceki (Kingston HyperX Fury 2x4GB 2666MHz CL15) belleklerimi çıkartıp yerine yeni aldığım (Adata XPG Gammix D30 3200MHz 2x8GB CL16) bellekleri taktım. BIOS ayarlarından da kontrol ettim "profil 1" olarak ayarlı 3200MHz görüyordum. Sorunsuz şekilde başlattım Windows'a girdim sonrasında mavi ekran verdi ve kapandı. Tekrar açılmasına izin verdim RAM henüz yeni olduğundan tek seferlik sıkıntıdır diye. İkinci defa tekrar mavi ekran çıktı. Sonrasında BIOS ayarlarından XMP ayarını standart ayara çevirdim ve RAM 2666MHz olarak görünmeye başladı. Sitemi açtım ve sorunsuz şekilde çalıştı. Tekrardan BIOS açıp "profil 1" ayarına çektim. Sitemi açtım ve açıldı fakat yaklaşık 4-5dk geçmeden görüntü dondu ve tekrar mavi ekran aldım. BIOS ayarlarına girdim, profili tekrar standart moda aldım sistemi açtım ve aklıma gelen anakartın appcenter programından EasyTune uygulamasını yükledim. RAM OC kısmına girdim ve değeri 32 olarak değiştirdim. Sorun çıkmadı. Sistemi yeniden başlattım, yine sorun çıkmadı. BIOS ayarlarını kontrol ettim 3200MHz olarak ayarlanmıştı. Sonra bloodhunt oyununa girdim birkaç saat zaman geçirdim sonra kapattım ve Cyberpunk oyununa geçtim. Yaklaşık 1-2 saat sonra tekrar mavi ekran yedim. Memtest çalıştırdım yaklaşık 2 saat 10dk sonra bitti sıfır hata dediğinden ve dosyasını yüksek ihtimal kaybettiğimden paylaşamadım. Yaşadıklarım bunlar. Olabildiğinde ayrıntılı anlatmaya özen gösterdim. Eğer bilen birileri varsa yardıma açığım. Umarım verdiğim bilgiler ve dosyalar eksiksizdir. Sistem şu an hâlâ EasyTune ile ayarlanmış durumda çalışıyor fakat tekrar oyun içerisinde mavi ekran yemekten korkuyorum.

Dosya Ekleri

• resim_2022-05-08_232139807.png
    resim_2022-05-08_232139807.png
    57,2 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Klavyeden + ve - tuşlarına basarak değerleri değiştirebilirsiniz. El ile girmeye gerek yok
Bu arada ben de aynı işlemci ve RAM'lere sahibim. Voltaj vermeden direkt manuel bir şekilde XMP kapalı iken 2666 MHz CL 16'dan 3333 MHz CL 16 ya çekiyorum ve sistem rahatlıkla açılıyor. Sizde garip bir durum var.
RAM'leri anakartınızın 1 ve 3 numaralı RAM slotlarına takıp dener misiniz? Eğer olmaz ise 2 ve 4. slotlara takıp deneyin.

RAM'leri anakartınızın 1 ve 3 numaralı RAM slotlarına takıp dener misiniz? Eğer olmaz ise 2 ve 4. slotlara takıp deneyin.

Zaten dediğiniz şekilde takılı tam bilmiyorum fakat sanırım Dual channel tarzı bir özellikten dolayı 1-3 veya 2-4 olarak RAM takıp denedim zaten. Çözüm olmadı maalesef.

Memtest86 testini yaptığınız zaman X.M.P ayarı kapalı mıydı? Eğer açık şekilde yaptıysanız kapalı olacak şekilde tekrar deneyin.

Memtest86 testini yaptığınız zaman XMP ayarı kapalı mıydı? Eğer açık şekilde yaptıysanız kapalı olacak şekilde tekrar deneyin.

XMP açıkken yaptım çünkü bana açık haliyle lazım. Zaten kapalıyken denediğimde herhangi bir sorun ile karşılaşmadım bu sebepten test yapma gereği de duymadım açıkçası.

Bellek frekansı gibi temel şeyleri Windows içerisinden ayarlamak yerine BIOS'tan değiştirmek daha sağlıklı sonuçlar verir. XMP profili düzgün çalışmıyorsa XMP aktifleştirmeden frekans ve gecikme değerlerini elle girebilirsiniz.

Aşağıdaki rehberi uygulayıp rapor paylaşın, bu raporun içinde RAM'in XMP profili bilgileri yazacaktır. Siz raporu yükledikten sonra BIOS'ta girmeniz gereken değerleri söyleyip denemenizi isteyeceğim.

Bellek frekansı gibi temel şeyleri Windows içerisinden ayarlamak yerine BIOS'tan değiştirmek daha sağlıklı sonuçlar verir. XMP profili düzgün çalışmıyorsa XMP aktifleştirmeden frekans ve gecikme değerlerini elle girebilirsiniz.

Aşağıdaki rehberi uygulayıp rapor paylaşın, bu raporun içinde RAM'in XMP profili bilgileri yazacaktır. Siz raporu yükledikten sonra BIOS'ta girmeniz gereken değerleri söyleyip denemenizi isteyeceğim.
Dosyayı şöyle verdim o zaman ilginiz için teşekkür ederim.

Attığım rehberde şöyle bir görüntü görüyor olmalısınız. Attığınız raporda "XMP Parameter" kısmı nanosaniye olarak gözüküyor fakat BIOS'ta bunları "clock cycle" cinsinden ayarlarsınız. Daire içine alınmış kısma basmadan ekran görüntüsü alın. Buradaki tCL, tRCD, tRP, tRAS, tRC değerlerini BIOS'a aynı şekilde girin. DRAM Voltage değerini 1,35V yapın. Daha sonra sistemi yeniden başlatın.
1652207164538.png

Attığım rehberde şöyle bir görüntü görüyor olmalısınız. Attığınız raporda "XMP Parameter" kısmı nanosaniye olarak gözüküyor fakat BIOS'ta bunları "clock cycle" cinsinden ayarlarsınız. Daire içine alınmış kısma basmadan ekran görüntüsü alın. Buradaki tCL, tRCD, tRP, tRAS, tRC değerlerini BIOS'a aynı şekilde girin. DRAM Voltage değerini 1,35V yapın. Daha sonra sistemi yeniden başlatın.
Eki Görüntüle 1384178
Aslında aklıma geldi ama rehberden şaymayayım dedim. BIOS üzerinde değerleri yazarken biraz sıkıntı yaşıyorum. Örneğin, normalde ayarlı değer diyelim ki 32.00 ve ben bunu 30.00 yapmak istiyorum fakat elimle değiştirmeye kalkınca bir sebepten nokta koyamıyorum ve bunu sistem e algılamıyor. 30 yazıyorum 13.33 yapıyor ya da 3000 yazıyorum yine 13.33 yapıyor. Voltaj değeri için 1.35V yazıyor ben yine nokta koyamadığımdan onu da ayarlayamıyorum. İnternetten benim BIOS ekranını buldum ve onu ekledim. En altta bulunan değerleri değiştirince diğerleri otomatik ayarlanır mı? Yoksa nokta eklemenin bir yolunu bulmam gerekecek gibi duruyor.

Dosya Ekleri

• resim_2022-05-10_225538085.png
    resim_2022-05-10_225538085.png
    1,4 MB · Görüntüleme: 12
Klavyeden + ve - tuşlarına basarak değerleri değiştirebilirsiniz. El ile girmeye gerek yok
Bu arada ben de aynı işlemci ve RAM'lere sahibim. Voltaj vermeden direkt manuel bir şekilde XMP kapalı iken 2666 MHz CL 16'dan 3333 MHz CL 16 ya çekiyorum ve sistem rahatlıkla açılıyor. Sizde garip bir durum var.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı