R5 2600 sistem Crucial Ballistix RAM MHz'si yükseltince oyunlardan atıyor

ertanerdm0

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenciyim abe
Anakart
B450M
İşlemci
Ryzen 5 2600
2*8 16 GB 3000MHz CL16 da sıkıntı olmuyor fakat yine CL16 3200MHz çekince masaüstü falan normalce geliyor fakat oyunlardan atıyor.

performans kısmında falan 3200mhz 2/2 slot v.s herşey normal görünüyor

Yine denedim yine aynı değişen bir şey yok.

Bu sorunu yaşamayan insan evladı görmedi. X.M.P ve D.O.C.P vs ile daima ramlerde böyle sorunlar oluyor. Sistem AMD mi Intel mi onu merak ettim şimdi, genelde böyle sorunu hep AMD de gördüm. İntelde denemedim.
Yani ince ayarlarını iyi bilerek ram mhz yükseltiyorsanız başka bir sorun vardır ama diğer türlü ya konfigürasyonda sorun var ya da ram o frekanslarda verimli çalışmıyor.
3000de kullanmak hem donanımsal anlamda daha sağlıklı bir seçenek gibi.

Bu sorunu yaşamayan insan evladı görmedi. XMP ve D.O.C.p vs ile daima RAM'lerde böyle sorunlar oluyor. Sistem AMD mi Intel mi onu merak ettim şimdi, genelde böyle sorunu hep AMD de gördüm. Intel'de denemedim.
Yani ince ayarlarını iyi bilerek RAM MHz yükseltiyorsanız başka bir sorun vardır ama diğer türlü ya konfigürasyonda sorun var ya da RAM o frekanslarda verimli çalışmıyor.
3000'de kullanmak hem donanımsal anlamda daha sağlıklı bir seçenek gibi.

Hocam anakartın kendi ayarlarından yapıyorum XMP kapatıp sistem AMD.

Hocam anakartın kendi ayarlarından yapıyorum XMP kapatıp sistem AMD.
Evet zaten en büyük sorun orada ya, sistemin anakartı o, yerleşik XMP ayaları oluyor ama ram o ayarlara tam uyum veremeyebiliyor.
Amd sistemlerde ben çok yaşadım bunu. İnsanı pcden nefret ettiriyor. XPM kapatıp öyle kullan, sıfır sıkıntı :)
Diğer türlü ramlerin gecikme değerlerinden tut oc için verilecek voltaj vs ayarlamalarını manuel bir şekilde yapman gerekir. Diğer türlü habire crash.

Evet zaten en büyük sorun orada ya, sistemin anakartı O, yerleşik XMP ayaları oluyor ama RAM o ayarlara tam uyum veremeyebiliyor.
AMD sistemlerde ben çok yaşadım bunu. İnsanı PC'den nefret ettiriyor. Xpm kapatıp öyle kullan, sıfır sıkıntı :)
Diğer türlü RAM'lerin gecikme değerlerinden tut OC için verilecek voltaj vs ayarlamalarını manuel bir şekilde yapman gerekir. Diğer türlü ha bire crash.

XMP açık bir sıkıntı yok XMP kapatınca 2666MHz oluyor XMP kapatıp 3200'e çekince oyunlardan vs atıyor.

2666 oluyor dediğin için demiştim. bios 3200 de ramlerine göre uygun konfigürasyon yapamıyor. Senin ramlerin ile alakalı manuel bir OC konfigürasyonu bulabilirsen, onu uygulamalısın.

Geri
Yukarı