RAM frekans yükseltince sistem oyundan atıyor

fatiksahin

Hectopat
Merhaba iyi Sosyaller,

Arkadaşlar sistemim;

Ekran kartı: Gainward RTX 3070 Phantom.
İşlemci: Ryzen 7 7700.
RAM: Patriot Viper Venom 2 X 16 6400 MHz.
Anakart: MSI B650 Gaming Plus am5.
SSD: 1 TB + 512 M.2 SSD.
Kasa: Cooler Master Masterbox MB511.
PSU: MSI MAG A850GL 850W 80+

PSU'yu buradaki önerilere göre yeni değiştirdim, bir önceki PSU'm Cooler Master MWE 650 80+ idi. PSU değiştirmeden önce RAM'lerimi 6400 MHz'de sorunsuz kullanıyordum. 2 gün önce PSU değişimi yaptım ve bugün helldrivers 2'ye girdiğimde en az 4-5 kere crash yedim ve oyundan dolayı olduğunu düşündüm, sonrasında Battlefield 5'e gireyim bir bakayım dedim girdikten 2 dakika sonra oyun esnasında oyundan attı. PSU'dan şüphelendim, AIDA64 ile ekran kartı hariç diğer bileşenlere stres testi yaptım ve AIDA uyarı verdi, internetten araştırdığımda bir arkadaş bellekleri kontrol edin dedi Windows tanılama aracı ile testlerini yaptım problem çıkmadı. Daha sonra BIOS güncelledim ve güncellemeden sonra BIOS RAM frekanslarını otomatik 4800 MHz'ye çekmişti. Bundan sonrasında bir problem yaşamadım oyunlarda da crash almadım. Muhtemel sorunum RAM frekansı yükseltmesinden.

Sorum şu, bir önce ki PSU'da 6400 MHz frekansta sıkıntısız olarak oyun oynayabiliyordum, PSU değişince böyle bir problem olmaya başladı. Sizce nedendir ve çözümü nedir? Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Merhaba iyi Sosyaller,

Arkadaşlar sistemim;

Ekran kartı: Gainward RTX 3070 Phantom.
İşlemci: Ryzen 7 7700.
RAM: Patriot Viper Venom 2 X 16 6400 MHz.
Anakart: MSI B650 Gaming Plus am5.
SSD: 1 TB + 512 M.2 SSD.
Kasa: Cooler Master Masterbox MB511.
PSU: MSI MAG A850GL 850W 80+

PSU'yu buradaki önerilere göre yeni değiştirdim, bir önceki PSU'm Cooler Master MWE 650 80+ idi. PSU değiştirmeden önce RAM'lerimi 6400 MHz'de sorunsuz kullanıyordum. 2 gün önce PSU değişimi yaptım ve bugün helldrivers 2'ye girdiğimde en az 4-5 kere crash yedim ve oyundan dolayı olduğunu düşündüm, sonrasında Battlefield 5'e gireyim bir bakayım dedim girdikten 2 dakika sonra oyun esnasında oyundan attı. PSU'dan şüphelendim, AIDA64 ile ekran kartı hariç diğer bileşenlere stres testi yaptım ve AIDA uyarı verdi, internetten araştırdığımda bir arkadaş bellekleri kontrol edin dedi Windows tanılama aracı ile testlerini yaptım problem çıkmadı. Daha sonra BIOS güncelledim ve güncellemeden sonra BIOS RAM frekanslarını otomatik 4800 MHz'ye çekmişti. Bundan sonrasında bir problem yaşamadım oyunlarda da crash almadım. Muhtemel sorunum RAM frekansı yükseltmesinden.

Sorum şu, bir önce ki PSU'da 6400 MHz frekansta sıkıntısız olarak oyun oynayabiliyordum, PSU değişince böyle bir problem olmaya başladı. Sizce nedendir ve çözümü nedir? Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.
Hocam Ram'lerin voltaj ayarlarını söyleyebilir misiniz?

1710363611546.png

@Suphelia

Bu arada anakart 6000 Mhz, bununla alakalı olabilir mi ? Ram frekanslarını 6000'e çektim ve aida stres testini çalıştırdım tekrar ve yaklaşı 1.5 dakika sonra hata veriyordu, hata vermedi.

Ama anlayamadığım bir önce ki PSU'da ram frekanslarım 6400 Mhz idi..

1710364478997.png

MHz'lere göre olması gereken değerler sanırım bunlarda

Yardımcı olabilecek biri var mıdır ?

Arkadaşlar forumda bu konuya vakıf bir arkadaş var mıdır yardımcı olabilecek ?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı