R5 2600 Yüksek İşlemci Sıcaklıgı

black3535

Decapat
R5 2600
Sapphire RX590+Nitro special
16GB RAM 3000MHZ
Gigabayt B450 Gaming anakart
Benim sıkıntım işlemci cok ısınıyor normal masaüstü duruyorum. YouTube falan 85 derece gösteriyor. PUBG falan giriyorum 100'e cıkıyor ve kasmalar başlıyor. 2 kere fanını söküp taktım gene aynı. Yardımcı olur musunuz?

gh.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Fanı söküp taktım derken daha da kötü yapmışsınızdır. Genelde fan söküldüğünde isterse birkaç gün olsun yerine yeni macun sürülmeli. Ayrıca kasa içi hava akışı, fanlar, kablolama falan ne durumda?

1400 Rpm'de dönüyor fan, program sıkıntılı olabilir mi ? YouTube'da 85 derece görmesi fan çalışmasa bile imkansız.

@HakanCT İşlemcinin ne kadarı kullanılırsa bu dediğin olur ? sosyal medyada takılırken fansız 85 dereceleri görür mü işlemci ?
Bende bu işlemciden var fansız 10-15 dakika sosyal medyada takıldım, tabi kasa fanları çalışıyordu
Stok fan 2200 Rpm'de çalışırken Pubg'de 65 dereceleri görüyordu, daha sonra Msı Core Frozr L model soğutucuya geçtim, şuan 48 dereceyi geçmiyor, 2.el temiz bir ürün bulabilirsin.

Son düzenleme:
1400 Rpm'de dönüyor fan, program sıkıntılı olabilir mi ? YouTube'da 85 derece görmesi fan çalışmasa bile imkansız.
Fan dönüyor o kesin diyorsun o tamam. Program sıkıntılı diye de düşünüyorsun, bence program sorunlu değil doğru gösteriyor. En azından coretemp veya speecy uygulamalarından bir tanesini indir ve bak değerler aynı şekilde gösteriyor mu emin ol? Yüksek ihtimal heatsink ile işlemci temas çok az sağlıyor. Kasanın yan kapağını açıp soğutucuya dokun soğutucu sıcak mı yoksa soğuk mu herşey açığa çıkar. Eğer soğutucu yani heatsink soğuk ise işlemci ile temas etmiyor veya çok az temas ediyordur. Bak ona göre bizleri bilgilendirirsen sevinirim. Soğutucuya yükte iken mutlaka dokun test et bakalım sıcaklık elini ne kadar ısıtıyor veya durum nedir?

@black3535 işlemci fanın fotoğrafını atma şansın var mı ? bu kadar ısınıyorsa heatsink ile hiç temas yok herhalde, yukarda imkansız deme sebebim daha önce fansız olarak kullanmış olmam.
Birde merak ettiğim şey 100 derecelere gelince ne olduğu, resetliyor mu ?

Kardeşim dün başıma geldi. Kasa değişikliği yaptım abim istediği için. Söktüm yeni kasaya taktım. Daha önce 90 mm aliexpres den Alseye marka kule tipi soğutucu almıştım. Yanında macun vermişlerdi. Onu kullanmamıştım. En iyi macun olarak o vardı elimde. İ5 2500k işlemciye sürdüm, stok fanı taktım ve Core temp uygulaması ile baktım işlemci 90 ve 98 arasında gidip geliyor. Tekrar çıkardım, biraz incelttim macunu parmağım ile üzerinden aldım. Çok ince bir şekilde kalana kadar yaptım tekrar taktım. Sonuç harika 28.5 derece ortam sıcaklığın da işlemci sıcaklığı 32 dereceye düştü. Macun kalın olmuş olabilir çok ince uygula macunu.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı