R5 2600X - RX 570 sistemde mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10

alfaois

Centipat
Daha fazla  
RAM
Corsair ddr4 8x2
SSD veya HDD modeli
Apcer as340 480gb
Ekran kartı
AMD Radeon RX 570
Anakart
B450M S2H
İşlemci
AMD Ryzen 5 2600x
Merhaba son birkaç haftadır mavi ekran hatası alıyordum çok nadiren olduğu için üstelemedim de fakat son 2-3 gündür sürekli hata almaktayım, bilgisayar sadece mavi ekran hatası ile değil direk olarak sanki reset tuşuna basılmış gibi de kapanıyor bu sırada fanlar dönmeye devam ediyor fakat tepki olmuyor bilgisayarda.

Bugün bilgisayarı açtığımda ise direk bilgisayar açılmadan oturuma giriş yapmadan mavi ekran verdi ve bunu 3-4 kere tekrarladı, sorunun HDD olduğunu düşünüp harici bir hard diske işletim sistemi kurdum ve bilgisayara taktım amacım sorunun işletim sistemi ya da HDD de olup olmadığını test etmekti, kurulum bitti 30 dk sonra tekrar mavi ekran hatası aldım böyle olunca eski HDD mi tekrar taktım ve RAM'lerden birisini söktüm şu an öyle test ediyorum.

Araştırma yaptığımda bu kategorideki analizleri gördüm minidump dosyalarına ulaştım fakat ne görüntüleyebiliyorum ne de başka bir işlem yapabiliyorum uygun şekilde Google Drive'a rarlayıp yükledim siz hocalarım tecrübelerini esirgemezse çok memnun olurum.

Minidump Google Drive: Minidump mavi ekran hatası - Google Drive

@Bora Dere @Umut Nas @Dümdüz hocalarım yapabileceğim herşeyi denedim sfc /scannow farklı hdd ye kurulum yaptım ama sorunu çözemedim bu dump dosyalarını kendim görüntüleyemiyorum şimdi farklı bir dmp görüntüleme programı ile incelemeye başladım ama win32kfull.sys - ntoskrnl.exe sadece bu iki uygulama kırmızı olarak işaretlenmiş ama çözüm için bir kaynak bulamadım, müsaitseniz dump dosyasındaki incelemenizi söyler misiniz

Son düzenleme:
RAM testi yapabilir misiniz?

Yorum için teşekkür ederim hocam, sanırım RAM testi biraz uzun sürüyormuş gece o testi başlatacağım RAM sıkıntısını gösteren bir şey var mı dump dosyası içerisinde bakabildiniz mi acaba?

@ZesuN hocam merhaba hafta içi siz de bu konuya bakmışsınız bu konuda da fikriniz varsa çok memnun olurum.

Sahip olduğum 2 adet 8X RAM'den 1 tanesini takıp kullanıyordum son 3-4 saattir hangisinde sorun olduğunu anlamak bu sırada diğer sorunları buradan araştırmak için 5 dk önce tekrar mavi ekran aldım şimdi 8 RAM'den takılı olanı çıkarıp diğerini taktım hocam.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yorum için teşekkür ederim hocam, sanırım RAM testi biraz uzun sürüyormuş gece o testi başlatacağım RAM sıkıntısını gösteren bir şey var mı dump dosyası içerisinde bakabildiniz mi acaba?

@ZesuN hocam merhaba hafta içi siz de bu konuya bakmışsınız bu konuda da fikriniz varsa çok memnun olurum.

Sahip olduğum 2 adet 8X RAM'den 1 tanesini takıp kullanıyordum son 3-4 saattir hangisinde sorun olduğunu anlamak bu sırada diğer sorunları buradan araştırmak için 5 dk önce tekrar mavi ekran aldım şimdi 8 RAM'den takılı olanı çıkarıp diğerini taktım hocam.

Tamamdır hocam diğer RAM'deki sorunu paylaşırsanız yardımcı olurum.

Merhaba son birkaç haftadır mavi ekran hatası alıyordum çok nadiren olduğu için üstelemedim de fakat son 2-3 gündür sürekli hata almaktayım, bilgisayar sadece mavi ekran hatası ile değil direk olarak sanki reset tuşuna basılmış gibi de kapanıyor bu sırada fanlar dönmeye devam ediyor fakat tepki olmuyor bilgisayarda.

Bugün bilgisayarı açtığımda ise direk bilgisayar açılmadan oturuma giriş yapmadan mavi ekran verdi ve bunu 3-4 kere tekrarladı, sorunun HDD olduğunu düşünüp harici bir hard diske işletim sistemi kurdum ve bilgisayara taktım amacım sorunun işletim sistemi ya da HDD de olup olmadığını test etmekti, kurulum bitti 30 dk sonra tekrar mavi ekran hatası aldım böyle olunca eski HDD mi tekrar taktım ve RAM'lerden birisini söktüm şu an öyle test ediyorum.

Araştırma yaptığımda bu kategorideki analizleri gördüm minidump dosyalarına ulaştım fakat ne görüntüleyebiliyorum ne de başka bir işlem yapabiliyorum uygun şekilde Google Drive'a rarlayıp yükledim siz hocalarım tecrübelerini esirgemezse çok memnun olurum.

Minidump Google Drive: Minidump mavi ekran hatası - Google Drive

@Bora Dere @Umut Nas @Dümdüz hocalarım yapabileceğim her şeyi denedim SFC /scannow farklı HDD'ye kurulum yaptım ama sorunu çözemedim bu dump dosyalarını kendim görüntüleyemiyorum şimdi farklı bir DMP görüntüleme programı ile incelemeye başladım ama win32kfull.sys - ntoskrnl.exe sadece bu iki uygulama kırmızı olarak işaretlenmiş ama çözüm için bir kaynak bulamadım, müsaitseniz dump dosyasındaki incelemenizi söyler misiniz?

Hocam gördüğüme göre sıfırdan kurulum yapmışsınız büyük ihtimalle antivirüs programı falanda yoktur. Geriye tek seçenek RAM'ler kalıyor. Eğer yapmadıysanız Windows Update'i de yapın. Büyük ihtimal sorun RAM'lerde. Sıfırlamasaydınız antivirüs programlarınızı kontrol edin vs. derdim. Tek seçenek bu kalıyor. Zaten önceki konudada belirtmiştim.

Son düzenleme:
Tamamdır hocam diğer RAM'deki sorunu paylaşırsanız yardımcı olurum.

Hocam gördüğüme göre sıfırdan kurulum yapmışsınız büyük ihtimalle antivirüs programı falanda yoktur. Geriye tek seçenek RAM'ler kalıyor. Eğer yapmadıysanız Windows Update'i de yapın. Büyük ihtimal sorun RAM'lerde. Sıfırlamasaydınız antivirüs programlarınızı kontrol edin vs. derdim. Tek seçenek bu kalıyor. Zaten önceki konudada belirtmiştim.
Bilgisayarımda antivirüs programı yok hocam siz dump dosyasına bakabildiniz mi orada ram ile alakalı bir uyarı var mı şuan ki 2 ramden bir tanesini ben birkaç saat kullanarak eledim şuan tek 1 ramle tekrar mavi ekran verecek mi onu bekliyorum gece de memtest ile bakacağım

Bilgisayarımda antivirüs programı yok hocam siz dump dosyasına bakabildiniz mi orada RAM ile alakalı bir uyarı var mı şu anki 2 RAM'den bir tanesini ben birkaç saat kullanarak eledim şu an tek 1 RAM'le tekrar mavi ekran verecek mi onu bekliyorum gece de Memtest ile bakacağım.

Evet minidump dosyalarına baktım önceki ile hemen hemen aynı şeyler. Sonuç RAM'lere çıkıyor hocam.

Evet minidump dosyalarına baktım önceki ile hemen hemen aynı şeyler. Sonuç RAM'lere çıkıyor hocam.
1. Ramde binlerce hata çıktı testi yarım bıraktım, 2 gündür kullandığım ama mavi ekran hatası almadığım ramde de hata çıktı fakat az sayıda

Bu da 2. Ram yarım bırakmış olduğum teste güvenilirim değil mi anladığım kadarıyla iki ramde arızalı 1. Ram kesinlikle kullanılamaz halde doğru mudur?

Bir de sizce 2 ram yanina mi ram almalıyım idare eder mi yoksa sıfırdan iki ram mi almak daha mantıklı olur

2. Ram

Dosya Ekleri

• IMG_20221025_021209.jpg
    IMG_20221025_021209.jpg
    255,9 KB · Görüntüleme: 23
  • IMG_20221025_024646.jpg
    IMG_20221025_024646.jpg
    252,6 KB · Görüntüleme: 19
1. RAM'de binlerce hata çıktı testi yarım bıraktım, 2 gündür kullandığım ama mavi ekran hatası almadığım RAM'de de hata çıktı fakat az sayıda

Bu da 2. RAM yarım bırakmış olduğum teste güvenilirim değil mi anladığım kadarıyla iki RAM'de arızalı 1. RAM kesinlikle kullanılamaz halde doğru mudur?

Bir de sizce 2 RAM yanina mi RAM almalıyım idare eder mi yoksa sıfırdan iki RAM mi almak daha mantıklı olur

2. RAM

İki RAM'de hatalı, iki RAM'i de değiştirmeniz gerekmekte maalesef.

1. RAM'de binlerce hata çıktı testi yarım bıraktım, 2 gündür kullandığım ama mavi ekran hatası almadığım RAM'de de hata çıktı fakat az sayıda.

Bu da 2. RAM yarım bırakmış olduğum teste güvenilirim değil mi anladığım kadarıyla iki RAM'de arızalı 1. RAM kesinlikle kullanılamaz halde doğru mudur?

Bir de sizce 2 RAM yanina mi RAM almalıyım idare eder mi yoksa sıfırdan iki RAM mi almak daha mantıklı olur.

2. RAM.

2 RAM'de maalesef problemli hocam. Dump dosyaları bunu söylüyordu testlerde kanıtlamış oldu.

Yeni konular

Geri
Yukarı