R5 3600 4.2 GHz için kaç Volt verilmeli?

FloryXl

Picopat
Daha fazla  
RAM
Team T-Force Vulcan TUF Gaming Alliance 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 DDR4 RAM
Ekran kartı
XFX AMD Radeon RX 5700 XT THICC III 8GB GDDR6
Anakart
Asus TUF B450M-Plus Gaming AMD B450 Soket AM4 DDR4
İşlemci
AMD Ryzen 5 3600 3.60GHz 35MB Soket AM4
Ryzen 5 3600 4.2 GHz için kaç Volt vermeliyim?

Öncelikle OC hakkında hiç bilgim yok, iyi bir sıvı soğutmaya sahibim (Arctic lf II 280mm), normalde Core Performance Boost kullanıyordum maksimum 4.2 GHz'yi görüyordu ama çok dalgalı bir GHz'ye sahiptim. Onun yerine 4.2GHz'ye sabitlemek istiyorum. Nasıl yapabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.
(Power: Cooler Master MPE-6501-ACABW-EU 650W 80+ Fanlı Power Supply - incehesap.com)

Zaten stok hızı 4.2GHz, voltaja ellemeden deneyebilirsiniz diye düşünüyorum. Olmadı hafif hafif arttırırsınız.

Ben 4.5GHz ile 1.3v kullanıyorum fakat golden sample, eğer sizinki de bu silikona sahipse referans olarak alabilirsiniz hem de daha fazla performans alırsınız. (her silikonun değerleri farklı olduğundan +/- farklar olacaktır)

Zaten stok hızı 4.2GHz, voltaja ellemeden deneyebilirsiniz diye düşünüyorum. Olmadı hafif hafif arttırırsınız.
1.1 de hata verdi 1.15 e çektim şu anda sistem çalışıyor ve hangi testleri yapmamı önerirsiniz ?

O zaman 4.2 GHz ile 1.25v ile başlayın stress testi yapmayı unutma sakın! 2-5 dakika yeterli, her başarılı testte kademe kademe voltaj düşür sistemde hata oluştuğu anda önceki voltaja geri dön hepsi bu, bu şekilde stabil olacaktır.
hangi testleri yapmalıyım ?

1.1 de hata verdi 1.15 e çektim şu anda sistem çalışıyor ve hangi testleri yapmamı önerirsiniz ?
Cinebench R23 yapabilirsiniz, daha zorlayıcı bir test için Prime95 Large FFTS. Bu iki testten geçiyorsa problem yoktur.

Prime95 işlemcinin canına okur oyuncu kesim için gereksiz olur, Cinebench R23 multi Core yapabilirsiniz.
Tam stabilite görmek için lazım. Misal benim işlemci Large FFTS'den geçemedi :D Ama saatlerce oyun oynasam da problem oluşmuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı