R5 3600 RX 580 sistem bazen görüntü vermiyor

qu1cks

Hectopat
Daha fazla  
Hayırlı forumlar.
Arkadaşımın Ryzen 3600 16 GB RAM ASUS RX580 sisteminde görüntü sorunu yaşıyoruz. Sistem bazen görüntü verirken bazen görüntü vermiyor görüntü verdiğinde ise rastgele bir zamanda görüntüyü kesiyor ki görüntüyü kestiğinde de sistem arkada çalışır ve açık durumda devam ediyor.(arkada video açık bırakıp denedik.)

Sistemde anakarta minik hoparlörümüz bağlı bu hatayı ilk yaptığında anakart hatası veriyordu hatta karta ufacık bastırdığımızda sistem açılıyor. Anakartı Gigabyte B550 ile değiştirdik artı olarak SSD veya HDD kaynaklı sorun da olabilir deyip M.2 aldık ve diğer SSD ve HDD'leri çıkarttık.
(Arkadaş sistemi zaten yenilemeyi düşünüyordu rica ediyorum kimse çıkıp bip sesinin ekran kartı anakart vs hatasını verdiğini yok neden anakartı değiştirdiniz çözülmez yazmayın.)
Sistemi başka monitörde denedik hatta monitöre başka sistem taktık monitörümüz sağlam. Eski anakartta BIOS pilini çıkarttık RAM'leri sırayla farklı slot kombineleyip denedik sistem gene de açılmadığı olmuştu. OCCT ile RAM ve CPU testine soktuk sistem kapanmadı hatta GPU testi dahi yaptık ama gene de kapanmadı.

Eke video bırakıyorum tam olarak anlaşılabilmesi adına.

Dipnot: Yabancı forumlarda birkaç yerde okudum 1 uzun 2 kısa sesinin BIOS güncellemesiyle geçtiğinden vs bahsettiler o yöntemi daha deneyemedik sistem rastgele anlarda görüntü kestiğinden dolayı ama sanırsam B550 kartların arkasında BIOS tuşu ile USB'ye güncel BIOS'u atıp tuşa basınca güncelleme yapılıyordu diye biliyorum eğer yanlış biliyorsam beni de bilgilendirin. B450M K 2 anakartımda da aynı tuş bulunuyor. Bugüne kadar hiç denemedim veya işim düşmediğinden ne diye araştırmadım. Ek olarak sistemde sıvı soğutma bulunuyor ama bu sisteme sıvı soğutma için PSU yettiğini düşünüyoruz.

Sistemin detaylı özellikleri:
Ryzen 5 3600.
ASUS RX580 4 GB OC.
Gigabyte B550M DS3H (ASUS A320M-F eski anakart yenilendi sorun devam ediyor)
Goodram PX500 M.2
James Donkey 240GB SSD.
XPG 8x2GB Gammix D30 3200MHz.
500W PSU.

Gamepower olması lazım.
PSU markanız kalitesiz maalesef, içindeki parametre ve kompanentler saatlerce stabil bir elektrik akımını verebilecek kalitede değil ve bundan dolayı en ufak güce bile sokmaya kalksanız direkt pc kapanıyor. OCCT testi yapıp voltaj kanallarını ss atabilirsiniz buraya emin olmak adına.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoyu eklemeyi unutmuşum.

PSU markanız kalitesiz maalesef, içindeki parametre ve kompanentler saatlerce stabil bir elektrik akımını verebilecek kalitede değil ve bundan dolayı en ufak güce bile sokmaya kalksanız direkt pc kapanıyor. OCCT testi yapıp voltaj kanallarını ss atabilirsiniz buraya emin olmak adına.

Dosya Ekleri

• IMG-20240430-WA0045.jpg
    IMG-20240430-WA0045.jpg
    193,4 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoyu eklemeyi unutmuşum.
Voltajlar stabil duruyor gibi, ama sistem açılmıyor. Biraz garip bir sorunmuş açıkçası, yüke soktuğunuzda sistem kapansa PSU kaynaklı bir sorun olurdu. Fakat sistem direkt açılmıyor, sistemsel bir arıza olma ihtimalini arttırıyor, bütün kompanentlerin düzgün çalıştığından emin olmak gerek, Ben ekran kartından şüpheleniyorum biraz da olsa, bir 15 dakikalık Furmark testi yapıp sonuçları paylaşırmısınız ?. Bu test ekran kartına oldukça fazla yük bindirir, eğer ekran kartında sorun varsa ekran kartı yüke girdikten sonra sistem kendini kapatır. 1080p 8xMSAA modunda yapın bu arada tam yüke girmesi için.

Sürekli olarak test ettim bazen 2-3dakikada test esnasında kapandı, 30 dakikada kapandı, 1 saatin sonunda kapanmadı. İstikrarlı bir sonuç vermiyor tam olarak.

Sürekli olarak test ettim bazen 2-3dakikada test esnasında kapandı, 30 dakikada kapandı, 1 saatin sonunda kapanmadı. İstikrarlı bir sonuç vermiyor tam olarak.
Ekran kartı veya PSU kaynaklı bir sorun olduğunu doğruladık. Ekran kartı kaç W aralığında ve hangi sıcaklıkta kendini kapattı sistem. PSU kaynaklı olduğuna pek ihtimal vermiyorum açıkçası, PSU kaynaklı olsaydı OCCT Power testinde sistem kapanması gerekirdi. Furmark testinde kapandığına göre ekran kartında bir problem var büyük ihtimalle.İnternetteki kaynaklara göre zaten 1 uzun 2 kısa bip sesi ekran kartında bir problem olduğunu gösterir.

145watt civarlarında diyebiliriz. Sabit 70 derecede duruyor test esnasında ve kullanım %100'de. Dalgalanma yaşanmıyor. OCCT testinde de dalgalanma yaşanmamıştı.

Geri
Yukarı