Çözüldü R5 3600 termal macun sürülmesine rağmen sıcaklığı düşmedi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Miralay000

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Macun sürülmeden önce 96-99 dereceler çıkıyordu ve bilgisayar kendini kapatmıyordu. Anlık 99 olup sonra 90-94 derecelere geriliyordu. Bugün format atıp işlemcinin termal macununu yeniledik. Alalı 10 ay oldu ve bu işlemci sıcaklığı bir türlü düşmedi. CPB ve PBO gibi ayarlar ayarlar varmış, CPB biliyorum ama PBO ilk defa duydum. Bu nedir? BIOS girmem lazım fakat giremiyorum. Nedenini de bilmiyorum. Anakartım Aorus B450 Elite anakart ve F1+F2 ile girmem lazım ama yok giremiyorum, basıyorum giremiyorum. Macun yeniledikten sonra 84-95 derecelerde gidip geldi. Anlık 95 dereceyi görüp sonra 81-84 derecelere düşüyor.

Çözüm
İşe yararsa bir şekilde girmeye çalışırım hocam.

Eki Görüntüle 943810

Kaç olmalı sizce hocam ben tam anlamıyorum açıkçası.

Bu sizin işlemcinize bağlı ben 4.0 GHz 1.1625 voltajda kullanıyorum önceden 75 dereceye çıkardı işlemcim şu an Max 64 görüyorum Valorant'ta falan 54 55 derecede geziyor. Atmış olduğum videoyu izleyerek yaptım ben cınebech R20 testini yaptım 1.1 ve 1.2 voltaj değerlerinin tamamını denedim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Macun sürülmeden önce 96-99 dereceler çıkıyordu ve bilgisayar kendini kapatmıyordu. Anlık 99 olup sonra 90-94 derecelere geriliyordu. Bugün format atıp işlemcinin termal macununu yeniledik. Alalı 10 ay oldu ve bu işlemci sıcaklığı bir türlü düşmedi. CPB ve PBO gibi ayarlar ayarlar varmış, CPB biliyorum ama PBO ilk defa duydum. Bu nedir? BIOS girmem lazım fakat giremiyorum. Nedenini de bilmiyorum. Anakartım Aorus B450 Elite anakart ve F1+F2 ile girmem lazım ama yok giremiyorum, basıyorum giremiyorum. Macun yeniledikten sonra 84-95 derecelerde gidip geldi. Anlık 95 dereceyi görüp sonra 81-84 derecelere düşüyor.
Bu kadar oynak dereceler CPB kaynaklı. Kapatmak zorundasınız.

AMD'nin stok macunu zaten iyi kalitedir sıcaklığın çok düşmemesi normal. CPB kaynaklı dengesiz voltaj yükselmeleri ve üzerinde ufak stok fan asıl sıkıntı.
AMD stok macunu hiç güzel değil açıkçası hocam. İşlemciye macun sürmek için açmaya çalışmışlar götürdüğüm yer macun ile birleşmiş diyorlardı. Şimdi kasamın hava akışı berbat olduğu için kapağını açtım kasanın ve en fazla 85 dereceyi gördüm. Fakat bu bile fazla bence. Çünkü Valorant'ta bu sıcaklıkları alıyorum ve en düşükte ayarlar.

BIOS'a girebilmeniz için bilgisayarı kapatıp açmanız lazım. Açılırken yükleme işareti çıktığında o tuş kombinasyonunu yapmalısınız. Öyle yapmayı deneyin bir de.

BIOS'a girebilmeniz için bilgisayarı kapatıp açmanız lazım. Açılırken yükleme işareti çıktığında o tuş kombinasyonunu yapmalısınız. Öyle yapmayı deneyin bir de.
Hocam defalarca denedim olmuyor. Bende mi sıkıntı var diye diğer BİOS'a giren arakadaşların videolarına baktım aynı yerde aynı şeyleri yapıyorum olmuyor. UEFI ile girmeyi denedim UEFI seçeneği yok.

AMD stok macunu hiç güzel değil açıkçası hocam. İşlemciye macun sürmek için açmaya çalışmışlar götürdüğüm yer macun ile birleşmiş diyorlardı. Şimdi kasamın hava akışı berbat olduğu için kapağını açtım kasanın ve en fazla 85 dereceyi gördüm. Fakat bu bile fazla bence. Çünkü Valorant'ta bu sıcaklıkları alıyorum ve en düşükte ayarlar.

Soğutucu almanı öneririm. Kapağı açarsan kasanı tozlandırırsın ve güç kaynağı, ekran kartı vb. içine dolmaya başladıkça uzun vadede sıkıntı olur temizlemesi kolay olmadığından. 3600 kendisi biraz sıkıntılı bu açıdan termal macun da bir yere kadar iş görür. Voltajı el ile ayarlamak, soğutucu almak en iyi seçenekler şu anda. Kasanın da hava girişlerini temiz tutup, yoksa ek fan da ekleyebilirsin alternatif olarak.

Geri
Yukarı