R5 3600X için en mantıklı soğutucu nedir?

vogelkop

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam,

Asus Tuf B450 Plus, Gigabyte Rx590, Ryzen5 3600x bileşenlerinden oluşan mütevazi bir bilgisayarım var. Bu sistemin soğumasıyla alakalı iki sorum var.

1- Kasam Cooler Master Mb511 600w https://www.coolermaster.com/catalog/cases/mid-tower/masterbox-mb511/
Bu kasanın ön tarafında 3 tane fanı, arka tarafında da egsoz fanı mevcut, üst tarafı boş. Üst taraf illa sıvı soğutma için mi kullanılmalı? Üst tarafa da 2*120mm fan alsam hava akışını olumlu şekilde etkiler mi ve bu fanları içeriye hava verecek şekilde mi, içerideki havayı tahliye edecek şekilde mi takmam gerekir?

2- İşlemcim Ryzen5 3600x, soğutucusu stok Wraith Stealth. OC yapmıyorum ancak işlemcinin daha uzun ömürlü ve sağlıklı kalması için bu soğutucuyu değiştirmek istiyorum. Gelgelelim bu sistemin 1000 liralık hava soğutucuya veya iyi bir sıvı soğutucuya ihtiyaç duyduğunu düşünmüyorum. Bu şartlar altında alabileceğim en mantıklı cpu soğutucu nedir? Bütçe konusunda meblağa belirtmek istemiyorum, ihtiyacımı en tutarlı biçimde karşılayacak cpu soğutucu 100 lira da olabilir 500 lira da. Sizden gelen önerilerle değerlendireceğim.

Son düzenleme:
veya bunu alıp ileride bir fan daha takabilirsin

Aynı işlemciyi kullanıyorum, 3600X ani voltaj sıçramlarından dolayı oluşan fan sesinden bıkmıştım ve CPB u kapatmadan kullanmak istiyorum. Snowman T6 Ultra aldım. Cidden tam bir F/P ürünü, gidip eSports Duo'ya 500Tl vermeye gerek yok bana kalırsa t6 Ultra daha performanslı.
Yükte 63 dereceyi geçmiyor işlemci.

Bütçenizi belirtin, önerelim.

T6 Ultra yeterli aslında.
Hocam bütçe konusunda meblağa belirtmek istemiyorum, ihtiyacımı en tutarlı biçimde karşılayacak cpu soğutucusunun ne kadar olabileceği konusunda bir fikrim yok çünkü. :D

Ne az para verip stok soğutucudan farkı olmayan bir parçayla değiştirmek, ne de ihtiyaçlarımı aşıp gidecek kadar pahalı bir ürün almak istemiyorum.

veya bunu alıp ileride bir fan daha takabilirsin
Bu soğutucuyu öneren büyük bir kitle var, youtube incelemeleride çok güzel, hatta yaklaşık yarım saat önce sepete ekledim bekliyorum. Ancak benim sistemimin buna gerçekten ihtiyacı var mı bilemedim.

Çok tanımadığım markalardan hep korkmuşumdur. Öte yandan rgb ya da görsel özellikleriyle de pek ilgilenmiyorum. Mesela bunu incelerken hangi yönlerine bakmalıyım?

Aynı işlemciyi kullanıyorum, 3600X ani voltaj sıçramlarından dolayı oluşan fan sesinden bıkmıştım ve CPB u kapatmadan kullanmak istiyorum. Snowman T6 Ultra aldım. Cidden tam bir F/P ürünü, gidip eSports Duo'ya 500Tl vermeye gerek yok bana kalırsa t6 Ultra daha performanslı.
Yükte 63 dereceyi geçmiyor işlemci.
Gerçek bir bilgisayar cahiliyim, CBU'yu bile sen yazınca öğrendim. Bu özelliğin açık olup olmadığını nasıl öğrenebilirim? Önerin için çok teşekkür ederim. Ancak internetten biraz bakındığımda fanlardan birisinin sürekli en yüksek hızda dönmesinden şikayetçi olanlar var. Bu sorunla karşılaştın mı?

Son düzenleme:
Attığım soğutucu gayet bilindik bir marka. @BerkayZ87 hocam markayı az çok biliyor. Yardımcı olabilir diye düşünüyorum.
ID Cooling güzel bir markadır. SE-234'ün üst modeli olan SE-207'yi kullanıyorum, memnunum.

Gelbura sitesi de ID Cooling'in distribütörlüğünü yapıyor.

Hocam bütçe konusunda meblağa belirtmek istemiyorum, ihtiyacımı en tutarlı biçimde karşılayacak cpu soğutucusunun ne kadar olabileceği konusunda bir fikrim yok çünkü. :D

Ne az para verip stok soğutucudan farkı olmayan bir parçayla değiştirmek, ne de ihtiyaçlarımı aşıp gidecek kadar pahalı bir ürün almak istemiyorum.

Bu soğutucuyu öneren büyük bir kitle var, youtube incelemeleride çok güzel, hatta yaklaşık yarım saat önce sepete ekledim bekliyorum. Ancak benim sistemimin buna gerçekten ihtiyacı var mı bilemedim.

Çok tanımadığım markalardan hep korkmuşumdur. Öte yandan rgb ya da görsel özellikleriyle de pek ilgilenmiyorum. Mesela bunu incelerken hangi yönlerine bakmalıyım?

Gerçek bir bilgisayar cahiliyim, CBU'yu bile sen yazınca öğrendim. Bu özelliğin açık olup olmadığını nasıl öğrenebilirim? Önerin için çok teşekkür ederim. Ancak internetten biraz bakındığımda fanlardan birisinin sürekli en yüksek hızda dönmesinden şikayetçi olanlar var. Bu sorunla karşılaştın mı?
Evet ilk taktığımda öndeki fan sürekli olarak %100 ile dönüyordu, ben MSI anakart kullanıyorum, ilk önce bios a girip, CPU fan ayarını auto dan PWM'ye aldım. Daha sonra MSI Dragon Center'dan sıcaklığa göre fan ayarımı kendim yaptım, şu an soğutucunun önündeki fan %40, arkadaki fan %30 civarı hızla dönüyor ve benim kasam masanın üstünde ve hiç ses yok.

CPB ise Core Performance Boost, işlemci stock ayarlarda 3.8Ghz ile çalışıyorken CPB açıkken oyunlarda, renderda, testlerde v.s 4.4Ghz ye çıkıyor, bir nevi otomatik O.C yapıyor kendine, hemde sen hiç bir şey yapmıyorsun o kendi kendine yapıyor güzel hoş bir olay bence.

Stock soğutucu ile kullanırken CPB kapalı öneririm çünkü stock soğutucu yetmiyor ya da yetiyor ama kafa ütülüyor sesi.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı