R5 3600X RTX 2070 sistemde takılmalar

Efe Buğra Yazar

Hectopat
Merhabalar, 2 gündür yaşadığım bir problemi sizinle paylaşmak istedim. Bilgisayar'ın genelinde saniyelik takılma yaşıyorum, Oyun oynarken de oluyor, masaüstünde de.
Nvidia Denetim Masası'ndan DSR özelliğini kullanmıştım, sonrasında bu özelliği kapattım. DSR Kullanana kadar hiçbir sıkıntı yaşamıyordum fakat DSR kullandığım zamandan beri bu takılmaları yaşıyorum. Bilmiyorum belki DSR ile alakalı değildir ama aklıma başka bir şey gelmedi.

Bilgisayar özellikleri
GPU: RTX 2070 Super VENTUS
CPU: AMD Ryzen 5 3600x
İşlemci: 16GB 2x8 3200mhz
İşletim Sistemi: Windows 10

Bu da sorunu yaşadığım video;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Windows'un kurulu olduğu yere, bad sector, health gibi testleri yaptırabilir misiniz Hd Tune aracılığıyla ?
HDTunePro_NzZiArVN0i.png
HDTunePro_z6oIX8Av9A.png

Bunlar SSD ve Harddisk Bad Sector taraması, hemen üzerine Health taramasını atacağım.

Bu sorun direk DSR ile alakalı, DSR yi acınca takılma sorununa değinen birsürü yazı var. Baska donanıma ilk başta bakmaya hiç gerek yok. DDU ile sürücüleri kaldırıp tekrar kurun bakalım.

Kabaca yazılarda çözüm olarak DSR nin altında factorsdaki tüm bileşenlerin ( scalings) secilmemiş veya kapatılması gerektiği yazılmış

DDU ile driver'ların hepsini kaldırıp yeniden yükledim, şu an sıkıntı yok her şeyi zaman gösterecek. Yardım için hepinize teşekkürler.
DDU ile kaldırıken eski ayarlarında silinmesi için bir kutu olacaktı, ( tam hatırlayamıyorum ama öyleydi sanırsam belki de yoktur ) Varsa onun mutlaka sectiğinizden emin olun. Rehberler var detaylı yardımcı olacaktır
Bu arada konudan bağımsız ama FurMark ile test yapmamı önerir misiniz? bilginiz var mı.
DDU ile kaldırıken eski ayarlarında silinmesi için bir kutu olacaktı, ( tam hatırlayamıyorum ama öyleydi sanırsam belki de yoktur ) Varsa onun mutlaka sectiğinizden emin olun. Rehberler var detaylı yardımcı olacaktır
Bu arada konudan bağımsız ama FurMark ile test yapmamı önerir misiniz? bilginiz var mı.

DDU ile Driver'ların hepsini kaldırıp yeniden yükledim, şu an sıkıntı yok her şeyi zaman gösterecek. Yardım için hepinize teşekkürler.

Bu arada konudan bağımsız ama FurMark ile test yapmamı önerir misiniz? Bilginiz var mı?

Bu arada konudan bağımsız ama FurMark ile test yapmamı önerir misiniz? Bilginiz var mı?

Bence yapmaktan zarar gelmez bir 15 20 dakikalık FurMark yapın çökme olmaz aşırı dalgalanma olmazsa sıkıntı yok demektir.

DDU ile driver'ların hepsini kaldırıp yeniden yükledim, şu an sıkıntı yok her şeyi zaman gösterecek. Yardım için hepinize teşekkürler.

Bir süre kullanın bence , sorunu bir gözlemleyin. zaten kısa sürede belli olur. Takılmalar olmaz ise test de yapabilirsiniz. Ama bence önce biraz kullanın.

Sonucu da mutlaka yazarsanız sevinirim.

Bir süre kullanın bence , sorunu bir gözlemleyin. zaten kısa sürede belli olur. Takılmalar olmaz ise test de yapabilirsiniz. Ama bence önce biraz kullanın.

Sonucu da mutlaka yazarsanız sevinirim.
Yaklaşık 10 dakikalık Valorant oyun testinde yalnızca 1 kere takılma yaşadım normalde sıklıkla oluyordu, ilerleyen zamanlarda paylaşacağım eskisinden iyi gözüküyor şu anlık.

Geri
Yukarı