R5 5600 hız aşırtma skorları

celilemrednsmnt

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600, XFX RX 5700 XT Double Dissipation, GoodRam 2x8 16 GB 3600 MHz, B450M Dragon, Kioxia Exceria G2 1 TB, Snowman T6, WD 1 TB HDD, Frisby 9320G Mesh.
Meslek
Sistem Destek Uzmanı
Merhaba, 5600 kullanıcılarının maksimum benchmark skorlarını merak ediyorum. Benim ulaştığım en yüksek skor bu şekilde;

Ekran görüntüsü 2024-04-07 045231.png

1.35v değerinde maksimum çekilen güç 114W. Ulaşılan maksimum sıcaklık değeri 88,6. Test boyunca 110W değerinden 114W'a kadar sürekli artış gösterdi. Soğutucum, Cooler Master 120 mm sıvı soğutma. Sıcaklık değerleri yüksek olsa da throttle yok. Not: 1.3225 volt değerinde benchmark programı hata verdi.

Cinebench sicakligi 88 ise Prime95'te rahat 100 derece gorursun :D Stabilitesinden emin misin? Small FFTs testi yaptin mi? Stabilse 4.7 GHz 1.35V fena deger degil, en azindan 5600 icin PBO overclock ust limiti olan 4.6 GHz'yi gecmissin.

Cinebench sicakligi 88 ise Prime95'te rahat 100 derece gorursun :D Stabilitesinden emin misin? Small FFTs testi yaptin mi? Stabilse 4.7 GHz 1.35V fena deger degil, en azindan 5600 icin PBO overclock ust limiti olan 4.6 GHz'yi gecmissin.
Prime95 acımıyor 😄. Prime95'te 4.7 GHz frekansı için herhangi bir voltaj değerinde sistem direkt kapatıyor kendisini. Keşke silicon kalitesini ölçen program 5.nesil ile çalışsa da ona göre bakabilsem ama sanırım pek iyi değil. Stabilitesinden zamanla emin oluruz artık 😄.

@celilemrednsmnt ClockTuner bos bir program. Ryzen Master da bos bir program. Silikon kalitesini ogrenmenin en iyi yolu tek tek butun cekirdekleri denemektir. Bu arada eger 4.7 GHz ile hicbir turlu Prime95 calismiyorsa 4.7 GHz haliyle kullanmani tavsiye etmem. 4.675 veya 4.650 halini dene. 4.7'yi ne yaparsan yap Prime95'te stabil bir sekilde goruntuleyemiyorsan muhtemelen sweet spot degerine ulasmissin demektir.

@celilemrednsmnt ClockTuner bos bir program. Ryzen Master da bos bir program. Silikon kalitesini ogrenmenin en iyi yolu tek tek butun cekirdekleri denemektir. Bu arada eger 4.7 GHz ile hicbir turlu Prime95 calismiyorsa 4.7 GHz haliyle kullanmani tavsiye etmem. 4.675 veya 4.650 halini dene. 4.7'yi ne yaparsan yap Prime95'te stabil bir sekilde goruntuleyemiyorsan muhtemelen sweet spot degerine ulasmissin demektir.
Ne gibi zararı olur bu şekilde kullanmanın?

1.35V biraz yüksek ama 4.7 GHz de üst bir Overclock bu CPU için.
Ben olsam stabilite payı 4.6 GHz kullanırdım ama limitleri zorlamak istiyorsanız AC/DC Loadline değerlerini 15 birim arttırın. Bu voltaj sıkıştırmayı biraz gevşetecektir. Daha yüksek stabilitasyon sağlar. Bu arada bu dediğim ayarlamayı yaparsanız 1.36V ayarlayın CPU'nuzu.

Bu arada bu denemeden evvel PBO+CO ile kullanıyordum 4.65 GHz değerinde. O şekilde prime95'te kapanma vs olmuyordu. Fakat benchmark skorları da iyi değildi bu kadar.

Ne gibi zararı olur bu şekilde kullanmanın?
Dusunsene oyundasin ve en onemli andasin, sistem kut diye reset atiyor :) Sinirlerini ziplatmak konusunda birebir. Aynisini yasamistim CS:GO zamanlarinda.

@erengore LLC kurcalayacaksa anakart modelini belirtmesi daha iyi olur bazi anakartlarda LLC yok cunku. Bence LLC islerine girmesin hic, gereksiz ugras.

Geri
Yukarı