R5 5600 oyunda 80 derece oluyor

ahmetgursoy

Yoctopat
Daha fazla  
Merhaba, yaklaşık bir hafta önce hazır sistem satın aldım ve dün elime ulaştı. Ryzen 5600 işlemciye sahibim ve bilgisayarı stok fanla kullanıyorum. İşlem yapmazken CPU sıcaklığı 60 dereceyi buluyorken, League of Legends gibi basit bir oyunu 80 derecede çalıştırıyor. 80 dereceye çıktığında ise kasa fanlarından helikopter sesi gibi ses geliyor. Normalde fanlar gayet sessiz çalışıyorken 60 derece ve üstüne çıkınca çamaşır makinesi veya helikopter sesi gibi gürültülü bir ses çıkarıyor. Acaba herhangi bir problemi var mı yoksa stok fanla bu değerler normal mi diye düşünüyorum, sizce aldığım yere götürmeli miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, yaklaşık bir hafta önce hazır sistem satın aldım ve dün elime ulaştı. Ryzen 5600 işlemciye sahibim ve bilgisayarı stok fanla kullanıyorum. İşlem yapmazken CPU sıcaklığı 60 dereceyi buluyorken, League of Legends gibi basit bir oyunu 80 derecede çalıştırıyor. 80 dereceye çıktığında ise kasa fanlarından helikopter sesi gibi ses geliyor. Normalde fanlar gayet sessiz çalışıyorken 60 derece ve üstüne çıkınca çamaşır makinesi veya helikopter sesi gibi gürültülü bir ses çıkarıyor. Acaba herhangi bir problemi var mı yoksa stok fanla bu değerler normal mi diye düşünüyorum, sizce aldığım yere götürmeli miyim?

O işlemciyi stok fan sogutmaz.

Arkadaşların dediği gibi sıcaklık olayı normal yaz aylarında ama aşırı gürültü olması başka bir sorun olabilir. Kasa fanlarından yüksek ses gelmesi normal değil gibi.

Bende i5 -12400F var, 70 Max 75 derecelerde tutabiliyor işlemcimi stok fanla ama boştayken 40 derece falan belki kasamında hava sirkülasyonu açısından etkisi vardır aşırı geniş bir kasaya sahibim çünkü.

+ Olarakdan eski i3-8100 işlemcim satmadan önceki son aylarda yük altında 87-90 civarlarına çıkıyordu stok soğutucu ile.

Yeni konular

Geri
Yukarı