R5 5600 RX 6700 XT sistem takılıyor

realfurky

Femtopat
Daha fazla  
Bilgisayarı alalı 1 yıldan az oldu ve uzunca bir süredir özellikle FPS türünde oyunlarda (Valorant, CS) ve bazen Chrome'da video izlerken takılmalar yaşıyorum. Fark ettiğim şey ise fareyi hareket ettirdiğimde sadece belli bölgelerin üzerinden geçerken (oyunlarda da belli bölgelere bakarken kilitleniyor, çevirdiğimde düzeliyor) saniyeden daha kısa olacak şekilde kilitlenme sorunu yaşıyorum. RAM testi yaptım, işlemciye yük bindirip performans testini yaptım (ısınma sorunu da olmadı), GPU'ya da aynı şekilde test yaptım bir sorun çıkmadı. Ayrıca SSD diskimin sağlığında da performansında da bir sorun yok. Driverları defalarca kez silip güncelledim (gerek sürücü yükleme yazılımlarıyla gerek manuel şekilde). Defalarca kez format attım. Satın aldığım firmanın teknik servisi de sorunu bulamadı. Forumlarda gördüğüm CMD üzerinden çeşitli taramalar ve temizlenmesi istenen yerleri de teker teker denedim. İşe yarar sayılabilecek tek çözümüm BIOS üzerinden işlemci voltajını bir miktar düşürmek ve deneme yanılma yoluyla çeşitli ayarları açıp kapamak oldu. Başlangıca göre nisbeten daha az takılsa da yine de anlık takılmalar devam ediyor. Aylardır bir çözüm bulamadım.

• İşlemci AMD Ryzen 5 5600 3.5GHz 32MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 7nm
  • Anakart ASUS TUF Gaming A520M-Plus 4866MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI VGA DVI mATX
  • Ekran Kartı ASUS Radeon RX 6700 XT Dual 12 GB GDDR6 192 Bit
  • RAM Bellek Adata XPG 16 GB (2×8) 3200MHz DDR4 Single Kit RAM AX4U32008G16A-SR30
  • SSD WD Blue SN570 500GB GEN3x4 M.2 SSD 3500 MB Okuma / 2300 MB Yazma
  • Güç Kaynağı ASUS TUF Gaming 650B 650W 80+ Bronze PSU

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı