R5 5600 & RX6700 sistem bazı oyunlarda kapanıyor

Praudh

Decapat
Daha fazla  
Ekran kartı
XFX AMD RX 6700
İşlemci
Ryzen 5 5600
Herkese iyi, sağlıklı günler. Başlıkta da belirttiğim gibi bazı oyunlarda bilgisayar kapanıyor, açtığımda herhangi bir şey görmüyorum. Özellikle Ranch Simulator'de 10/15 dakika sonra bilgisayar kapanıyor. Bir defa da American Truck Simulator'de kapandı ve açıldığında işlemci sıcaklığı ile ilgili bir uyarı vermişti. İki gün önce işlemcinin termal macununu yeniledim ama halen kapanıyor, sorun başka bir şey mi acaba bilemedim. Ranch'de bazı değerleri ölçüyorum, ekran kartım 60 derecelerde, işlemcim ise 80 dereceler civarında dolaşıyor. Sorun sıcaklık mı yoksa başka bir şey mi bilemedim. Tavsiye ve önerilerinizi bekliyorum.

PSU sorunu.
OCCT ile Power testi yapın, kapanma anında PSU'nun sıcaklığını elinizle kontrol edin, ısınmadan dolayı da kapanır.

PSU'yu deneyeceğim fakat işlemci ile alakalı olabilir mi?
Boştayken 45/50 derecelerde, oyunlarda 80 derecelere çıkıyor. Genelde grafik kartlı oyunlar oynuyorum.
GTA V'de kullanım %5 lerdeyken 80 derecelerde, bu normal mi?

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    59,7 KB · Görüntüleme: 12
Stok fan varsa normal işlemci o sıcalıkta kapanmaz, ekran kartı bağlantı yeri sıcaklığı fazla GPU 64 derece iken onun 97 olmaması lazım, 100 üzeri sorun çıkarır.

Ama bunlar sistemin ani kapanmasına neden olmaz, onu PSU yapıyor.
GPU bağlantı yeri sıcaklığında 110 dereceleri çok görüyorum. PSU'yu değiştirmem mi gerekiyor yani nasıl bir çözüm önerirsiniz?

GPU bağlantı yeri sıcaklığında 110 dereceleri çok görüyorum. PSU'yu değiştirmem mi gerekiyor yani nasıl bir çözüm önerirsiniz?

O sıcaklıkla PSU'nun alakası yok, birbirinden bağımsız sorunlar 110 derece çok yüksek, garantili ise kartın servisine danışmanız lazım.

PSU içinde OCCT Power testi yapın, bir de PSU marka model nedir?

Garantisi devam ediyor, boş olduğum en yakın zamanda göndermeyi düşünüyorum ben de.
PSU: FSP Hyper 650W 80+ Pro görüyorum kasayı açıp baktığımda. Tam net olarak ben de bilmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı