R5 5600 sistemin kapanması uzun sürüyor

YavuzKyr

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
RAM
Thermaltake Toughram Z-One CL16 2x8 3200MHz RAM
SSD veya HDD modeli
PNY XLR CS3030 512GB
Ekran kartı
MSI RX580 GAMING X 8G
Anakart
Asus PRIME B450M-K
İşlemci
Ryzen 5 5600
Merhaba, son zamanlarda başlıkta belirttiğim problemi yaşamaya başladım. Problemin neden kaynaklı olduğuna dair hiçbir fikrim yok. Başlarda bilgisayarı kapatırken monitör dahil ekran kapanıyor sadece kasanın fanları dönmeye, RGB'leri de yanmaya devam ediyordu aradan bir 10 dakika geçtikten sonra da tamamen kapanıyordu. Sorunu araştırırken "hızlı başlatmayı kapatın" çözümünü buldum denedim uyguladım. Uyguladıktan sonra bilgisayarı kapatmayı denediğimde klavyedir, faredir tüm ekipmanların ışığı gidiyor lakin monitör kapanıyor yazısında takılı kalıyor. Aynı zamanda da kasanın fanları da dönmeye kasa içindeki RGB'lerde yanmaya devam ediyor. Yine aradan 10 dakika geçtikten sonra da tamamen kapanıyor. Yani durum daha berbat bir hal aldı diyebiliriz. Bilgisayarı yeni açtığım vakit kapattığımda hiçbir sorun yaşamıyorum. Eskisi gibi tak diye kapanıyor. Lakin 1-2 saat kullandıktan sonra kapatmayı denediğimde bu sorunla karşılaşıyorum. Hatta bir ara yine bu uzun süren kapanma seansı esnasında mavi ekran yedim lakin nedense minidump dosyası yoktu. Minidump kaydetme ayarını kontrol ettim açık olmasına rağmen kaydedilmemişti. Tekrardan tüm ayarları kapatıp tekrardan açtım ama yeni bir mavi ekran sorunu yaşamadım. Mavi ekran hatası olarak da DRIVER_POWER_STATE_FAILURE aldım. Nedeni nedir?
Ek bilgi olarak bilgisayarın açılmasında herhangi bir sorun yok hızlıca açılıyor sadece kapanırken bu sorunu yaşıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı