R5 5600 testte ve oyunda 90 derecede çalışıyor

Vaorex

Zeptopat
Daha fazla  
RAM
Team T-Force 16GB(2x8) Vulcan TUF Gaming Alliance 3200mhz CL16 DDR4 Ram (TLTYD416G3200HC16FDC01)
Ekran kartı
Gainward GeForce RTX 4060 Python II 8GB GDDR6 128
Anakart
ASRock B450M-HDV R4.0 3200mhz(OC) M.2 AM4 mATX Ana
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600 4.40 Ghz 6 Çekirdek 35MB AM4 7nm
10 gün önce Sinerji üzerinden bir sistem topladım fakat şöyle bir problem yaşıyorum, yük altında inanılmaz ısınıyor. CS2 oyununda denedim sistem 87-90 derece civarında oluyor. GTA V oyununda denedim 85 derecelere çıkıyor. Stres testi yapınca Extreme ayarını seçtiğimde 94.3 derece gördüm ilk 1 dakika içinde ve testi kendim kapattım bir zarar gelmemesi için. Büyük ihtimalle kapatmasam ısıdan dolayı sistem kendini kapatacaktı. Normal testte ise 90 derece civarlarında oluyor, bu durum normal mi? Ben normal olmadığını düşünüyorum hemen hemen aynı sistemi kullanan arkadaşımla aramızda resmen 10-15 derece sıcaklık farkı var. Forumlarda okuduklarımda da 90 dereceyi geçen pek görmedim firma durumun normal olduğunu söylüyor ve destek hattı çok kötü asla problemi çözemiyoruz iletişimsizlikten dolayı aşırı ilgisizler. Sistemi stok fan ile kullanıyorum henüz bir soğutucu almadım fakat alsam da 95 dereceden düşse düşse 70-75'e düşer diye düşündüm bu da çok fazla değil mi? Daha yaz gelmedi bu sıcaklıklar daha da artacaktır diye düşünüyorum, sizce ne yapmalıyım, problem ne olabilir?

Stok fan ile bu değerler normal fanı değiştirmeniz gerek. Ek olarak kasanın hava akışı iyi değilse sıcaklıklar yüksek olabilir. Kaliteli termal macun kullanın.

İşlemcinizin Core Boost Performance seçeneğini kapatırsanız 20 derece kadar serinletebilirsiniz. BIOStan bunu yapabilirsiniz.

BIOS'tan CPB özelliğini devre dışı bırakın, Valorant ve CS dışında hissedilir bir FPS farkı olmaz ki onlarda da yine oyunda bir akıcılık sorunu olmuyor. En azından iyi bir soğutucu alana kadar bu şekilde idare edersiniz, tavsiyem 1500 TL bandında çift soğutma bloklu soğutuculara yönelmenizde, ben Ryzen 5 3600'de DeepCool gammax 300 kullanıyordum 3 bakır boru tek fan o bile CPB açıkken dediğiniz şekilde özelliklerde işlemci Boost yaptığı zaman 70-75 bandına çıkıyordu.

Forumda yeniyim alıntılama özelliğini beceremedim hata veriyor o yüzden yorumlar için topluca teşekkür ederim. Thermalright Assassin king 120 SE TL-C12C bu soğutucuyu almayı düşünüyorum. Termal macun sürmüşlerdir diye düşünüyorum yeni sistem olduğu için bu soğutucuyla yükteyken ortalama kaç derece alırım? 60 civarına düşürmek istiyorum minimum çünkü yazın inanılmaz boğucu oluyor bu sıcaklık. Ayrıca montajda sıkıntı olup olmadığını nasıl anlayabilirim ben o kısımdan şüphelendim bazı arkadaşlarda normal olmadığını bu durumun montajdan kaynaklanabileceğini söylüyor.

BIOS'tan CPB özelliğini devre dışı bırakın, Valorant ve CS dışında hissedilir bir FPS farkı olmaz ki onlarda da yine oyunda bir akıcılık sorunu olmuyor. En azından iyi bir soğutucu alana kadar bu şekilde idare edersiniz, tavsiyem 1500 TL bandında çift soğutma bloklu soğutuculara yönelmenizde, ben Ryzen 5 3600'de DeepCool gammax 300 kullanıyordum 3 bakır boru tek fan o bile CPB açıkken dediğiniz şekilde özelliklerde işlemci Boost yaptığı zaman 70-75 bandına çıkıyordu.
Dediğiniz gibi CPB özelliğini kapatınca 20 derece fark etti teşekkür ederim. Soğutucu alana kadar bu şekilde kullanacağım fps olarak dikkat etmedim ama hala çok akıcı oynayabiliyorum şu anda.

Son düzenleme:
Forumda yeniyim alıntılama özelliğini beceremedim hata veriyor o yüzden yorumlar için topluca teşekkür ederim. Thermalright Assassin king 120 SE TL-C12C bu soğutucuyu almayı düşünüyorum. Termal macun sürmüşlerdir diye düşünüyorum yeni sistem olduğu için bu soğutucuyla yükteyken ortalama kaç derece alırım? 60 civarına düşürmek istiyorum minimum çünkü yazın inanılmaz boğucu oluyor bu sıcaklık. Ayrıca montajda sıkıntı olup olmadığını nasıl anlayabilirim ben o kısımdan şüphelendim bazı arkadaşlarda normal olmadığını bu durumun montajdan kaynaklanabileceğini söylüyor.

Dediğiniz gibi CPB özelliğini kapatınca 20 derece fark etti teşekkür ederim. Soğutucu alana kadar bu şekilde kullanacağım FPS olarak dikkat etmedim ama hala çok akıcı oynayabiliyorum şu anda.

Kule tipiyle birlikte yükte 55-60 arası çalışır.

Aynı fandan bu gün aldım, macun içinden ayrı çıkıyor.

Geri
Yukarı