R5 5600 ve 4000 MHz RAM uyumu

coko35

Kilopat
Öncelikle herkese günaydın, aklıma takılan bir soru var. İşlemcim Ryzen 5600. desteklediği bellek frekansı 3200 MHz. RAM'lerim ise 4000MHz(anakartım 4600MHz desteklediği için aldım). Bu konuyu birçok forumda ve hatta yabancı forumlarda da araştırdım. Fakat yine de net bir bilgi edinemedim herkes birbiriyle çelişiyor. RAM alırken anakarttan önce işlemcinin desteklediği frekansı mı göz önünde bulundurmamız gerekiyor? Yoksa önce anakartı mı? Ya da her ikisi mi?

İşlemcinin desteklediği frekans önemli değil pek, işlemcinin bellek kontrolcüsünün çıkabildiği frekans önemli. Mesela 4000 MHz RAM kullanıyorsan iyi bir performans alabilmek için FCLK(bellek kontrolcüsü) 2000 MHz çalışabilmeli. Ama 5600'ün bellek kontrolcüsü ile bu zor, en fazla 3800 MHz RAM almalısınız. FCLK bozulduktan sonra düşük performans ve yüksek gecikme alıyorsunuz.

Ne aldıysanız iade edip bunu almanız daha iyi olur.

Mesela bu videoda FCLK 2000 MHz olamadığından en düşük performansı 4000 MHz vermiş genellikle.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı