R5 5600 vs R5 7500F

birkanoztrk

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Gaming X Trio 6800XT ekran kartım var ve buna uygun sistem dizmeye çalışıyorum. Öncelikle 7500F'in daha iyi olduğunu tabii ki biliyorum fakat anakart, işlemci ve RAM derken DDR5 sistem dizmek, DDR4 sisteme göre yaklaşık 12K civarı daha pahalı oluyor (DDR4'ü 2. el almaya çalışacağım). Sizce DDR5 için o fark verilir mi arkadaşlar, yani o farkı hak eder mi?

Bu arada bu farkın temel sebebi anakart. ATX DDR5 anakartlar nedense çok pahalı ve ekran kartım bayağı büyük olduğu için ATX anakart almaya çalışıyorum. Sanırsam mATX olunca biraz sıkıntı oluyormuş.

Kısacası ne düşünürsünüz bu konuda? Sizce 12K civarı farka değecek bir fark var mıdır? Çoğunluk oyun oynuyorum bu arada. Yazılımla vs. pek işim yok.

DDR5 alırsan 10 yıl sonrasına yatırım yapmış olursun. DDR3lerin bugün yavaş kalması ama 10 yıl önce normal olması gibi. DDR4 bir 10 yıl daha götürür sıkıntı yok.

DDR5 alırsan 10 yıl sonrasına yatırım yapmış olursun. DDR3lerin bugün yavaş kalması ama 10 yıl önce normal olması gibi. DDR4 bir 10 yıl daha götürür sıkıntı yok.
Hocam peki ryzen 5 5600 e oc yaparsak 2k da veya 1080p de darboğaz olur mu?
Teşekkürler bu arada tam istediğim yanıtı verdiniz gibi bişi oldu ddr5 şu an için gereksiz diyorsunuz😅

Hocam peki ryzen 5 5600 e oc yaparsak 2k da veya 1080p de darboğaz olur mu?
Teşekkürler bu arada tam istediğim yanıtı verdiniz gibi bişi oldu ddr5 şu an için gereksiz diyorsunuz😅
2K da darboğaz olmaz zaten ama 1080pde de olmaz. Darboğaz olmaya yakın olabilir ama bazı oyunlarda %75 80e ulaşabilir işlemci kullanımı 400+ FPSte.

DDR5 alırsan 10 yıl sonrasına yatırım yapmış olursun. DDR3'lerin bugün yavaş kalması ama 10 yıl önce normal olması gibi. DDR4 bir 10 yıl daha götürür sıkıntı yok.

Güzel pazarlama stratejisi.

DDR3 ile DDR4 arasında ki performans farkının DDR4 ile DDR5 arasında ki performans farkı aynışmış gibi konuşmussunuz.

Güzel pazarlama stratejisi.

DDR3 ile DDR4 arasında ki performans farkının DDR4 ile DDR5 arasında ki performans farkı aynışmış gibi konuşmussunuz.
Vallahi DDR5 ile DDR4 arasındaki fark aslında DDR3 ile DDR4 arasındaki farktan daha cok ama siz bilirsiniz tabi.

Geri
Yukarı