R5 5600X-3060 Ti Hazır Sistem Rehberi ve Seçimi

Bütçe
15000-20000
Ekran kartı olarak benim şahsi fikrim 3 fanlı olan modelleri tercih etmen yönünde olacaktır. Çift fanlı da aynı performansı verir tabii ki ama soğutma performansı 3 fanlı modellerde daha iyi. Özellikle GIGABYTE GeForce RTX™ 3060 Ti GAMING OC PRO ve MSI Geforce RTX 3060 Ti GAMING Z TRIO bu kartlar varsa o sistem öne çıkmalı. Dual olacaksa da Asus DUAL (mini olmasın kesinlikle!) modeli tercih edilebilir.

Bu kısım biraz yanlış, çok değil ucundan sadece.

Şöyle ki: PowerColor Red Devil RX 6600 XT kullanıyorum, soğutma bloğu birçok 3 fanlı modelden çok daha iyi. Burada yanlış olan kısım "öne çıkma" noktası. Önemli olan soğutma bloğunun kalitesi, fan sayısı değil. MSI 3000 serisini batırdı. Durduk yere karttan görüntü alamamaya başlayanların sayısı fazla sayılır. Kompanent kalitesi az ve sayısı da az.

- Kasa konusunda kesinlikle kısıtlama yapılmamalı. İyi bir hava akışına sahip zengin port ve fan destekli bir model tercih edebilirsin.

Bu yargıyı bozan bir marka var: NZXT

Bilen bilir, o kasalar mesh olmamasına rağmen kasanın içini serin tutarlar. Fan destekleri de az olabiliyor. Kasanın malzeme kalitesi ve mühendisliği de önem arz ediyor mesh olmasının yanı sıra. Zengin port konusunda biraz açsan iyi olurmuş, hani hangi portların zengin olması lazım gibi.

SSD olarak okuma yazma hızı en az 2500-3000mb olan modelleri tercih edebilirsin. XPG SX8100 gibi.

Bu da çok sağlıklı bir yorum değil, hani doğru ama çürüten tezler var. SSD modelini araştırmak ve kronik sorunlu olup olmadığını görmek daha iyi. Yoksa okuma yazma hızları çöp oluyor yani 3 aya :D

Bununlar harici diğer yorumlara diyecek sözüm yok, bence de doğru yargılar. Aslında yorum yaptıklarım da aşırı yanlış yargılar sayılmaz, biraz açılmaya ihtiyacı vardı diyeyim.

Bu kısım biraz yanlış, çok değil ucundan sadece.

Şöyle ki: PowerColor Red Devil RX 6600 XT kullanıyorum, soğutma bloğu birçok 3 fanlı modelden çok daha iyi. Burada yanlış olan kısım "öne çıkma" noktası. Önemli olan soğutma bloğunun kalitesi, fan sayısı değil. MSI 3000 serisini batırdı. Durduk yere karttan görüntü alamamaya başlayanların sayısı fazla sayılır. Kompanent kalitesi az ve sayısı da az.
Genelleme olarak değil de şuan piyasadaki hazır sistemlerde kullanılan ekran kartları ele alındığında doğru bir yaklaşımda bulunduğumu düşünüyorum. Powercolor kart olan bir hazır sistem hiç görmediğimi söyleyebilirim.

3060Ti kartlar özelinde piyasadaki sistemlerde bulunan kartları aşağıdaki kaynağı referans alıp karşılaştırdım ve fikrimi belirttim. Şu anda hazır sistemlere mahkum olduğumuz için ayrıntıya girmeden arkadaşa yol gösterdim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu yargıyı bozan bir marka var: NZXT

Bilen bilir, o kasalar mesh olmamasına rağmen kasanın içini serin tutarlar. Fan destekleri de az olabiliyor. Kasanın malzeme kalitesi ve mühendisliği de önem arz ediyor mesh olmasının yanı sıra. Zengin port konusunda biraz açsan iyi olurmuş, hani hangi portların zengin olması lazım gibi.
NZXT’nin kasalarını bir türlü beğenemedim. Fikrim de kolay kolay değişmeyecek gibi. Zaten illa mesh olsun diye bir tabir kullanmadım. İyi hava akışı olsun yeter. Neyi tercih edeceği kendisine kalmış. Zengin port derken kasa ön panelinde USB 3.2, type C gibi portların bulunması gibi denilebilir.

Bu da çok sağlıklı bir yorum değil, hani doğru ama çürüten tezler var. SSD modelini araştırmak ve kronik sorunlu olup olmadığını görmek daha iyi.

Hocam buna sağlıklı bir yorum değil demek yerine daha ayrıntılı yazılabilecek bir yorum demek daha doğru olurdu. SSD’nin herhangi bir sorunu yoksa tabii ki yüksek okuma yazma hızına sahip olan model daha iyidir. 2+2 4 yani.

Powercolor kart olan bir hazır sistem hiç görmediğimi söyleyebilirim.

Benim hazır sistemde vardı :D ama hak veriyorum çok görülmüyor PowerColor gibi markalar.

Genelleme olarak değil de şuan piyasadaki hazır sistemlerde kullanılan ekran kartları ele alındığında doğru bir yaklaşımda bulunduğumu düşünüyorum.

XFX'in bazı 3 fanlı kartları direkt meh. MSI'ın 3000 serisinde batırdığını söylemiştim. ASUS şu an benim gözümde (Türkiye'de bilindik olanlar arasından) en karlı çıkan 3000 serisinde. Bir de Gigabyte'ın bazı modelleri var.

Zaten illa mesh olsun diye bir tabir kullanmadım. İyi hava akışı olsun yeter.

İşte neredeyse aynı yere çıkıyor. NZXT kasaların önü mesh değil ya hani, hava akışı konusuna oradan geliyoruz. Oradan girmeye çalıştım malzeme kalitesine falan.

Hocam buna sağlıklı bir yorum değil demek yerine daha ayrıntılı yazılabilecek bir yorum demek daha doğru olurdu.

Sonda öyle dedim zaten :)

MSI'ın 3000 serisinde batırdığını söylemiştim.
Benim kartım MSI RTX 3070 Ti Gaming X Trio. Şimdilik bir sorun yok saatlerce 1440p’de oyun oynadım ısınma nedir bilmiyor. Umarım böyle devam eder. Taş gibi şuan :)

XFX'in bazı 3 fanlı kartları direkt meh.
Dediğim gibi hazır sistemlerde genelde Asus,MSI, Gigabyte ve Palit gibi kartlar oluyor.

Amin :)

O zaman ayrı, XFX kartlı sistemleri de hesaba kattım ben. Tabii XFX NVIDIA'nın ortağı değil bildiğim kadarı ile ama. Soğutma bloğunu anlatmak için değindim.
Tabii ki soğutucu bloğunun kalitesine göre soğutma performansı değişir.

Soğutucu demişken henüz sisteme CPU soğutucu almadım. Var mı öneriniz? Bileşenlerle uyumlu olması açısından MSI Mag Coreliquid 240R düşündüm ama Sosyal’de genelde önerilmediğini gördüm. Tercih edilmeyecek kadar kötü bir soğutucu mu acaba? Kule tipi de düşünebilirim biraz yakışıklı ve performanslı olanlardan. :)

Soğutucu demişken henüz sisteme CPU soğutucu almadım. Var mı öneriniz? Bileşenlerle uyumlu olması açısından MSI MAG CoreLiquid 240r düşündüm ama Sosyal'de genelde önerilmediğini gördüm. Tercih edilmeyecek kadar kötü bir soğutucu mu acaba? Kule tipi de düşünebilirim biraz yakışıklı ve performanslı olanlardan. :)

Bunun için yeni konu açıp bütçe belirtmeniz daha iyi olur. Üstünden azıcık geçeyim yine de.

MSI MAG CoreLiquid soğutucuların performansı zaman içinde çok düşüyor. Bundan dolayı tavsiye edilmiyorlar. 5600X işlemciye sağlam ve F/P bir kule tipi soğutucu gayet yetiyor. Dediğim gibi konu açıp bütçe belirtirseniz yardımcı oluruz.

Bunun için yeni konu açıp bütçe belirtmeniz daha iyi olur. Üstünden azıcık geçeyim yine de.

MSI MAG CoreLiquid soğutucuların performansı zaman içinde çok düşüyor. Bundan dolayı tavsiye edilmiyorlar. 5600X işlemciye sağlam ve F/P bir kule tipi soğutucu gayet yetiyor. Dediğim gibi konu açıp bütçe belirtirseniz yardımcı oluruz.
Teşekkürler. Konu açacaktım zaten de konudaki siz arkadaşların da fikrini almak istedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı