R5 5600X 5 GHz yapılabilir mi?

MrBARO

Femtopat
Daha fazla  
İşlemcime OC yapmak istiyorum. Açıkçası pek deneyimli değilim. İşlemcim Ryzen 5 5600X ben 5GHz'e almak istiyorum. Ancak voltajını ne derece artıracağımı bilmiyorum anlayan birisi yardımı edebilir mi acaba?

Sistem:
  • MSI Tomahawk B550.
  • Ryzen 5600X.
  • RTX 3070 ekran kartı.
  • 32 RAM.
  • 700watt 80 bronz PSU.

PBO ile yapamazsin cunku 4.8 GHz kilidi var, maksimum +200 MHz PBO basabiliyorsun. Klasiklesmis yontem olan all-core overclock ile 5.0 GHz'yi ideal gunluk voltaj degerlerinde stabil bir sekilde kullanmak ise imkansiza yakin derecede zor hatta istisnalar kaideyi bozmaz diyerek imkansiz bile derim.

PBO ile yapamazsin cunku 4.8 GHz kilidi var, maksimum +200 MHz PBO basabiliyorsun. Klasiklesmis yontem olan all-Core overclock ile 5.0 GHz'yi ideal gunluk voltaj degerlerinde stabil bir sekilde kullanmak ise imkansiza yakin derecede zor hatta istisnalar kaideyi bozmaz diyerek imkansiz bile derim.

Cevabın için teşekkürler hocam. OC açısından en iyi şekilde nasıl performans sağlarım yardımcı olur musunuz acaba?

Cevabın için teşekkürler hocam. OC açısından en iyi şekilde nasıl performans sağlarım yardımcı olur musunuz acaba?
Standart bir kullanici isen ve oyun agirlikli bir kullanimin varsa o kadar da overclock kurcalamana gerek yok ama illa yapmak istiyorum diyorsan da PBO overclock yapabilirsin. All-core overclock oyun agirlikli kullanima ve standart kullanicilara gereksiz cunku coklu cekirdek gucune ihtiyac duyulan senaryolar oldukca az ve coklu cekirdekte yuksek GHz elde etmek tekli cekirdekte yuksek GHz elde etmekten daha zor cunku butun cekirdekler girecegin GHz degerini calistiramayabilir. PBO'da ise boyle degil, islemcinin sadece boost frekansini arttiriyorsun, eger cekirdekler gucu yetiyorsa cikiyor, yetmiyorsa cikmiyor. Mesela sen +200 MHz girdin, islemcinin boost degeri artik 4.6 degil 4.8 GHz lakin bu islemciyi 4.8 GHz calistiracaksin anlamina gelmez. Eger elindeki islemcinin silikonu kotuyse o frekansa cikamaz. He ne yaparsin, Curve Optimizer kurcalarsin ve Notr degeri +5 veya +10 falan girersin ve boylelikle islemciyi 4.8 GHz'ye cikabilmesi icin iteklemeye calisirsin.

PBO overclock yapmaya niyetliysen anakart modelini belirtebilirsin, bakalim.

Standart bir kullanici isen ve oyun agirlikli bir kullanimin varsa o kadar da overclock kurcalamana gerek yok ama illa yapmak istiyorum diyorsan da PBO overclock yapabilirsin. All-core overclock oyun agirlikli kullanima ve standart kullanicilara gereksiz cunku coklu cekirdek gucune ihtiyac duyulan senaryolar oldukca az ve coklu cekirdekte yuksek GHz elde etmek tekli cekirdekte yuksek GHz elde etmekten daha zor cunku butun cekirdekler girecegin GHz degerini calistiramayabilir. PBO'da ise boyle degil, islemcinin sadece boost frekansini arttiriyorsun, eger cekirdekler gucu yetiyorsa cikiyor, yetmiyorsa cikmiyor. Mesela sen +200 MHz girdin, islemcinin boost degeri artik 4.6 degil 4.8 GHz lakin bu islemciyi 4.8 GHz calistiracaksin anlamina gelmez. Eger elindeki islemcinin silikonu kotuyse o frekansa cikamaz. He ne yaparsin, Curve Optimizer kurcalarsin ve Notr degeri +5 veya +10 falan girersin ve boylelikle islemciyi 4.8 GHz'ye cikabilmesi icin iteklemeye calisirsin.

PBO overclock yapmaya niyetliysen anakart modelini belirtebilirsin, bakalim.
MAG B550 Tomahawk hocam

MAG B550 Tomahawk hocam.
Advanced (F7) > AMD Overclocking > Precision Boost Overdrive

adimlarini takip ederek asagidaki sayfaya ulasabilirsin.

images - 2024-05-06T005336.058.jpeg

Bu arada sogutucun nedir? Iyi bir sogutucun yoksa isinabilir, 5600X PBO limitleri acildiginda Prime95 gibi stres testlerinde 125W guc tuketimi gorebiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı