R5 5600X ve GTX 1070 sistemde düşük performans

Aliyuksell

Kilopat
Daha fazla  
Benzer konuyu daha önce de açmıştım ama maalesef ki uzun zaman olmasına rağmen donanım yenilememe rağmen hala istediğim sonucu elde edemedim.
Sistemim Ryzen 5 5600X - ASUS Prime B450 mk 2 - 8x2 16 GB 3200 MHz RAM - MSI GTX 1070 Gaming X - High Power eco br 600 watt 85+ PSU - Corsair Force MP510 M.2 NVMe SSD.

Kendi düşüncem şu, acaba sistemden yeteri kadar performans verim alamıyor muyum? Full server ve tüm modlarda sorun yok ama oyunun bazı modları işlemciye çok fazla yük bindiriyor. İnanması zor ama 5600X ile bile darboğaz yaşıyorum galiba. Çünkü işlemci ağrılıklı oyun.

Not: (sorun yaşadığım oyun veya oyunlara sistemim yetiyor. Chipset driverlarımı ASUS sitesinden indirip kurdum donanımım sağlam çünkü Battlefield 5'i tüm ayarlar Ultra da zerre darboğaz olmadan oynuyorum sadece çok ısındı mı anlık drop oluyor, o da normaldir. Bunu söyleme nedenim yardımcı olacak arkadaşlara bilgi amaçlıdır. Sorun yaşadığım oyunun optimizasyonu harika olmayabilir ama sistemimle aynı ya da çok yakın bir sistemle sorun yaşamadığını söyleyen çok oyuncu var.)

Anakarttan olur mu? En sonunda ondan şüphelenmeye başladım?
Tüm arkadaşların fikri önemli ama artık bıktığım için yetkin, uzman kişiler destek verirse sevinirim.

Son düzenleme:
Şöyle söyleyeyim benim oynamış olduğum eski bir MMO var Rift adlı oyun 2011 yılında çıkmış ve Gamebyro motoruyla yapılmış. Oyun 2 çekirdek kullanıyor AMD işlemciler ile İntel işlemciler arasında FPS farkı gözle görülür derece de oluyor. Sanırsam sizin sorun da bu tarz olabilir. Oyunu bilemediğim için bir şey diyemem ama eski bir oyun ise yüksek sistemler ile düşük performans almanız gayet normaldir.

Şöyle söyleyeyim benim oynamış olduğum eski bir MMO var Rift adlı oyun 2011 yılında çıkmış ve gamebyro motoruyla yapılmış. Oyun 2 çekirdek kullanıyor AMD işlemciler ile Intel işlemciler arasında FPS farkı gözle görülür derece de oluyor. Sanırsam sizin sorun da bu tarz olabilir. Oyunu bilemediğim için bir şey diyemem ama eski bir oyun ise yüksek sistemler ile düşük performans almanız gayet normaldir.

Oyun Squad 50 vs 50 realistic 2016 da çıktı bu ve bunun gibi oyunlarda yaşıyorum genelde.

Kullanım oranlarını atsaydınız keşke hocam. 3900X + 1070 ROG kullandım bir dönem ve hiç sorun yaşamamıştım.

Oranlara bakarsak zerre problem yok hocam ama işlemci kullanımı %35 olmasına rağmen ekran kartı kullanımı düşüyor. Oyun içi bir çekirdek sadece %70'e çıkıyor. %100 olmuyor. Yani görünüşte yine darboğaz yok.
Yokmu akıl verecek kimse vallahi bıtkım.

Son düzenleme:
Ben hatta bir örnek daha vereyim size. Benim eski işlemcim i5 4690K idi ben i7 10700KF aldım fakat oyun içi aldığım FPS değerlerinde maksimum 10 FPS fark etti. Rift adlı oyundan bahsediyorum şu an. Fakat diğer oyunlarda acayip FPS sıçraması oldu.

Oyun Squad 50 vs 50 realistic 2016 da çıktı bu ve bunun gibi oyunlarda yaşıyorum genelde.

Oranlara bakarsak zerre problem yok hocam ama işlemci kullanımı %35 olmasına rağmen ekran kartı kullanımı düşüyor. Oyun içi bir çekirdek sadece %70'e çıkıyor. %100 olmuyor. Yani görünüşte yine darboğaz yok.
Yokmu akıl verecek kimse vallahi bıtkım.
Kesinlikle darboğaz yapmaması gerekir 1070 ile. Ancak, arkadaşların dediği gibi eski oyun olmasından kaynaklı olabilir. Oyun optimizasyonu çok önemli. 6700K işlemcim var GTX 1080 ile PUBG' da bazen ekran kartı kullanımı 80'in altına düşüyor. Bir de işlemci 4.7 GHz'ye OC edildi. Ancak Warzone gibi daha büyük ve daha ağır bir oyunda PUBG'deki problem olmuyor. Tabii tek çekirdek %70 olup darboğaz olmasa da, genel olarak Intel'in tek çekirdek performansı genelde AMD'den üstündür.

Kesinlikle darboğaz yapmaması gerekir 1070 ile. Ancak, arkadaşların dediği gibi eski oyun olmasından kaynaklı olabilir. Tabii tek çekirdek %70 olup darboğaz olmasa da, genel olarak Intel'in tek çekirdek performansı genelde AMD'den üstündür.

Ben hatta bir örnek daha vereyim size. Benim eski işlemcim i5 4690K idi ben i7 10700KF aldım fakat oyun içi aldığım FPS değerlerinde maksimum 10 FPS fark etti. Rift adlı oyundan bahsediyorum şu an. Fakat diğer oyunlarda acayip FPS sıçraması oldu.

Uzun araştırma sonucu tek çekirdek performansı iyi diye almıştım oysa 5600X i. Hatta en iyisi deniyordu.

Kesinlikle darboğaz yapmaması gerekir 1070 ile. Ancak, arkadaşların dediği gibi eski oyun olmasından kaynaklı olabilir. Oyun optimizasyonu çok önemli. 6700k işlemcim var GTX 1080 ile PUBG'da bazen ekran kartı kullanımı 80'in altına düşüyor. Bir de işlemci 4.7 GHz'ye OC edildi. Ancak Warzone gibi daha büyük ve daha ağır bir oyunda PUBG'deki problem olmuyor. Tabii tek çekirdek %70 olup darboğaz olmasa da, genel olarak Intel'in tek çekirdek performansı genelde AMD'den üstündür.

Evet oyunla alakalı ona sözüm yok Warzone olsun Battlefield olsun bunlar yüksek bütçeli yapımlar tamam ama benzer sistemle benim oynadığım oyunda sorun yaşamayanların olması canımı sıkıyor. Yani sanki yazılımsal ya da anakarttan kaynaklı bir sorun var çözemediğim o sistemi frenliyor mu acaba bunu bile düşünmeye başladım.

Son düzenleme:
5600X bence tek çekirdek performansı olarak gene gayet iyi bir işlemci. Fakat tek çekirdek kullanımlarında Intel oyun içi fark yaratıyor yani.

Yeni konular

Geri
Yukarı