Çözüldü R5 7600X sistemde anakart CPU ışığı kırmızı ve DRAM ışığı turuncu yanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Altairr

Hectopat
RAM
Corsair vengeance 2x16 gb 6000 mhz ddr5
Anakart
Msi pro b650-p wifi
Yeni sistem topladım. Sistemi kurdum, test ettim, hatta oyuna dahi girdim hiçbir sorun yoktu. Bugün bir ara PC'yi yeniden başlattığımda açılmadı. Sonra basılı tutarak kapattım, açtım fakat yine açılmadı. Anakarta baktığımda başlıktaki gibi CPU ışığı kırmızı, DRAM ışığı ise turuncu yanıyordu. BIOS ekranına bile giremiyorum, hiçbir görüntü yok monitörde. PC'yi yeniden başlatmadan önce son yaptığım şeyler Corsair'ın iCUE programını ve MSI Dragon Center programını kurmaktı. Ne olmuş olabilir? PC'yi güç tuşundan basılı tutarak kapatmak ciddi bir zarar vermiş olabilir mi? Acaba açılacak mı diye her denediğimde ve açılmadığını gördüğümde güç tuşuna basılı tutarak kapatıyorum PC'yi, başka türlü kapanmıyor.

İşlemci: Ryzen 5 7600X.
Güç kaynağı: Corsair 750W 80+

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam aynı sorunu yaşıyorum çözebildin mi?
Anakart üzerindeki BIOS pilini çıkarıp 10-15 saniye bekledim. Geri taktım. BIOS ayarları sıfırlanınca düzeldi.

Sanırım Ryzen Master programından PBO'yu açtığım için oluyordu, birkaç sefer daha oldu. Normalde sorun olmaması lazım ama o dönem bu yeni işlemciler stabil değildi belki de. O sorunun üzerine birkaç kere daha BIOS update yaptım, belki sorun kalmamıştır ama yine hala yaklaşmıyorum pbo'ya.
Hocam aynı sorunu yaşıyorum çözebildin mi?
Anakart üzerindeki BIOS pilini çıkarıp 10-15 saniye bekledim. Geri taktım. BIOS ayarları sıfırlanınca düzeldi.

Sanırım Ryzen Master programından PBO'yu açtığım için oluyordu, birkaç sefer daha oldu. Normalde sorun olmaması lazım ama o dönem bu yeni işlemciler stabil değildi belki de. O sorunun üzerine birkaç kere daha BIOS update yaptım, belki sorun kalmamıştır ama yine hala yaklaşmıyorum pbo'ya.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam RAM'lerin kaç MHz ve kaç MHz'de kullanıyorsun dün bilgisayarcıya götürdüm ve 4600'ün üstünde kullanamayacağımı söyledi 1 RAM 6400 de çalışıyor ama 2 tane takınca 6400'de çalışmıyor.
Ve bir de hangi BIOS sürümünü kullanıyorsun.

Hocam RAM'lerin kaç MHz ve kaç MHz'de kullanıyorsun dün bilgisayarcıya götürdüm ve 4600'ün üstünde kullanamayacağımı söyledi 1 RAM 6400 de çalışıyor ama 2 tane takınca 6400'de çalışmıyor.
Ve bir de hangi BIOS sürümünü kullanıyorsun.
Hocam ramlerim 6000 mhz. Xmp açmazsam 4800 görüyor. Xmp ayarını biostan açıyorum, sorunsuz bir şekilde 6000 mhz çalışıyor ikisi de Bios sürümü de son sürüm olan 1.75 i kullanıyorum. Fakat bu konuyu açtığımdan beri her yeni çıkan sürümü indirip güncelledim. Hiçbirinde de ram mhz sorunu yaşamadım.

Hocam RAM'lerim 6000 MHz. XMP açmazsam 4800 görüyor. XMP ayarını BIOS'tan açıyorum, sorunsuz bir şekilde 6000 MHz çalışıyor ikisi de BIOS sürümü de son sürüm olan 1.75'i kullanıyorum. Fakat bu konuyu açtığımdan beri her yeni çıkan sürümü indirip güncelledim. Hiçbirinde de RAM MHz sorunu yaşamadım.

Hocam XMP Intel için değil mi EXPO'da sıkıntı mı yaşıyorsunuz?

Yok hocam EXPO desteklemiyor sanırım benim sistem. XMP var sadece açabileceğim ve onu açıyorum sorunsuz bir şekilde.

Hocam bende aynı işlemci ve anakart var XPG Lancer 6400 MHz RAM var. Dual channel yapıyorum 4800 de çalışıyor 6000 veya 6400'e çekiyorum çalışmıyor EXPO veya XMP açıyorum yine çalışmıyor. Hangi BIOS'da sürümünde denediysem olmadı. Sorun nedir acaba bilgin var mı?

Hocam bende aynı işlemci ve anakart var XPG Lancer 6400 MHz RAM var. Dual channel yapıyorum 4800 de çalışıyor 6000 veya 6400'e çekiyorum çalışmıyor EXPO veya XMP açıyorum yine çalışmıyor. Hangi BIOS'da sürümünde denediysem olmadı. Sorun nedir acaba bilgin var mı?
Valla bilgim yok hocam. Ben dediğim gibi yapıyorum. Yeni konu aç istersen bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlar

Sanırım Ryzen Master programından PBO'yu açtığım için oluyordu, birkaç sefer daha oldu. Normalde sorun olmaması lazım ama o dönem bu yeni işlemciler stabil değildi belki de. O sorunun üzerine birkaç kere daha BIOS Update yaptım, belki sorun kalmamıştır ama yine hala yaklaşmıyorum PBO'ya.

Aynı şeyi bende yaşıyorum bilgisayarı ilk açtığımda CPU ışığı kırmızı DRAM sarı yanıyor bir süre sonra geçiyor ve sistem kendini boot ediyor. Sistemi ilk açtığımda da CPU sıcaklığı 50 derecelere çıkıyor. Sorun nerede olabilir önerdiğin bir şey var mı çözüme ulaştığın için soruyorum. BIOS pilini de çıkardım ben daha önce o da sorunumu çözmedi maalesef ve bazen bilgisayar açıkken falan da ekran donuyor sanki sisteme reset atılmış gibi tekrar başlıyor.

Aynı şeyi bende yaşıyorum bilgisayarı ilk açtığımda CPU ışığı kırmızı DRAM sarı yanıyor bir süre sonra geçiyor ve sistem kendini boot ediyor. Sistemi ilk açtığımda da CPU sıcaklığı 50 derecelere çıkıyor. Sorun nerede olabilir önerdiğin bir şey var mı çözüme ulaştığın için soruyorum. BIOS pilini de çıkardım ben daha önce o da sorunumu çözmedi maalesef ve bazen bilgisayar açıkken falan da ekran donuyor sanki sisteme reset atılmış gibi tekrar başlıyor.
Valla hocam ben dediğim gibi çözmüştüm, ayarları sıfırlayınca çözüldü. Sende bu şekilde çözüm olmuyorsa donanımsal bir problem de olabilir bilemiyorum yani. Sorunlarını ayrıntılı anlattığın yeni konu aç istersen burda.

Yeni konular

Geri
Yukarı