Telefon ve televizyondaki OLED aynı mıdır?

Makaleler
9
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i7 10750H || GTX 1660 Ti 6 GB Mobile || 2x16 GB RAM || 512 GB NVMe M.2 SSD || 1080p 144 Hz IPS Panel || Windows 11-macOS Big Sur || Acer Nitro 5 AN515-55 2020 ||
Meslek
Öğrenci
Özellik ve kalite farkı hariç paneller hakkında bilgi edinmek istiyorum.

Televizyon tarafından OLED yanığı konusu yaygınken telefonlarda böyle bir sorun çok daha nadir ki son yıllarda yok denebilir.

Bu farkın sebebi nedir? Saatlerce ve yıllarca kullandığım OLED telefonlarda hiçbir sorun yokken durum televizyona gelince neden bu kadar değişiyor?

Not: Statik(sabit) görüntü kullanımım yok hem TV hem telefon için.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran yüksek parlaklıkta sürekli açık olduğu için olabilir. Telefonda 10-15 dakika sonra ekranı kapatıyorsun genelde. Nadiren saatlerce açık kalıyor. Televizyonu mesai yaptırır gibi gece kapatıp sabah açıyor insanlar. Bütün çalışıyor, ısınıyor.

Ekran yüksek parlaklıkta sürekli açık olduğu için olabilir. Telefonda 10-15 dakika sonra ekranı kapatıyorsun genelde. Nadiren saatlerce açık kalıyor. Televizyonu mesai yaptırır gibi gece kapatıp sabah açıyor insanlar. Bütün çalışıyor, ısınıyor.
Televizyonu da en fazla 1-2 saat kullanacağım. Bu senaryoda sorun olmaz diyebilir miyiz?

Üretim teknolojisi önemli olan, OLED panellerde eskisi gibi yanık olayları fazla yok üretim teknolojisi baya gelişti.
LG televizyonların vaadlerine göre OLED paneller şuanda 50 bin-100 bin saat gibi ömür sunabiliyorlar bu da 5.5 sene 7/24 çalışsa anca ömrünü doldurur demek gibi bişey, normal koşullarda 7/24 kullanmazsın tabide en kötü 5 sene götürür ısıya yada suya mağruz bırakmazsan çünkü OLED' e en çok zarar veren şeyler bunlar gidip televizyonu kalolifer peteğine yakın falan tutarsan ömrüne etkisi olacaktır.

Son düzenleme:
Üretim teknolojisi önemli olan, OLED panellerde eskisi gibi yanık olayları fazla yok üretim teknolojisi baya gelişti.
LG televizyonların vaadlerine göre OLED paneller şuanda 50 bin-100 bin saat gibi ömür sunabiliyorlar bu da 5.5 sene 7/24 çalışsa anca ömrünü doldurur demek gibi bişey normal koşullarda yani 7/24 kullanmazsın tabide en kötü 5 sene götürür ısıya yada suya mağruz bırakmazsan çünkü OLED' e en çok zarar veren şeyler bunlar gidip televizyonu kalolifer peteğine yakın falan tutarsan ömrüne etkisi olacaktır.
Philips 48OLED708 modelini düşünüyorum. LG Evo serisi yaklaşık 8-10 bin TL daha pahalı ve bazi HDR formatları desteklemiyor.

@DenizYıldızı Patrick sıcaklık da çok önemli hocam dediğiniz gibi. Eskiden telefonları ful parlaklık güneş altında kullanırken yanıyordu en çok. 7/24 çalışmadaki en büyük problem zaten bu. Yanma ömrüyle çok alakalı değil, ısınıyor.

Philips 48OLED708 modelini düşünüyorum. LG Evo serisi yaklaşık 8-10 bin TL daha pahalı ve bazi HDR formatları desteklemiyor.

İmkan varsa mağzada görmekde fayda var.
Kağıt üzerindeki verilere çok takılmamak lazım önemli olan sunabildiği görüntü mesela geçen Vestel QLED TV görmüştüm HDR 10, HDR10+ gibi şeyleri destekliyor güzel şeyler yazmışlar ama kırmızı renklerde karıncalanma vardı sonra Samsung Crystal UHD TV ile kıyasladığımda Samsung' un daha iyi kontrast ve renk doğruluğu sunduğunu gördüm buna karşı ve karıncalanma yoktu.
Görerek karar vermek daha iyi.
Hatırladığım kadarıyla Philips TVlerin işlemci o kadar iyi değildi yine detaylı incelemelere bakmakda fayda var alacağın ürün için.

İmkan varsa mağzada görmekde fayda var.
Kağıt üzerindeki verilere çok takılmamak lazım önemli olan sunabildiği görüntü mesela geçen Vestel QLED TV görmüştüm HDR 10, HDR10+ gibi şeyleri destekliyor güzel şeyler yazmışlar ama kırmızı renklerde karıncalanma vardı sonra Samsung Crystal UHD TV ile kıyasladığımda Samsung' un daha iyi kontrast ve renk doğruluğu sunduğunu gördüm buna karşı ve karıncalanma yoktu.
Görerek karar vermek daha iyi.
Hatırladığım kadarıyla Philips TVlerin işlemci o kadar iyi değildi yine detaylı incelemelere bakmakda fayda var alacağın ürün için.
Mağazada yan yana idi LG ve Philips. Aynı video oynamıyordu ama bir tık LG daha parlak idi.

Telefonlarda da oldukca sik gorulen bir durum ama telefonlarda surekli ekrani degistiriyorsun ve ekrani acik birakirsan bir sure sonra kendi kendine ekrani sonduruyor ve boylelikle burn-in olmuyor. Cogu televizyonda boyle bir ayar hala yok.

Modele gore degisiyor burn-in seviyesi. Bazisi deli gibi yaniyor, bazisi normal duzeyde yaniyor. Hatta renklere gore burn-in seviyesi de degisebiliyor.

Ornegin S95B, gride daha az burn-in etkisi gosterirken

Screenshot_20240222_125003_Chrome.jpg

cyan renginde daha fazla burn-in etkisi gostermis.

Screenshot_20240222_125058_Chrome.jpg

Telefonlarda da oldukca sik gorulen bir durum ama telefonlarda surekli ekrani degistiriyorsun ve ekrani acik birakirsan bir sure sonra kendi kendine ekrani sonduruyor ve boylelikle burn-in olmuyor. Cogu televizyonda boyle bir ayar hala yok.

Modele gore degisiyor burn-in seviyesi. Bazisi deli gibi yaniyor, bazisi normal duzeyde yaniyor. Hatta renklere gore burn-in seviyesi de degisebiliyor.

Ornegin S95B, gride daha az burn-in etkisi gosterirken

Eki Görüntüle 2123007

cyan renginde daha fazla burn-in etkisi gostermis.

Eki Görüntüle 2123008
Yani kısa süreli ve sabit şeyler izlemedikten sonra OLED aynı OLED. Kullanım dikkatli olduktan sonra bunun önüne oldukça geçmiş oluruz sanırım.

Geri
Yukarı