R7 240 Ekran Kartı Yanması

Lorela

Hectopat
Daha fazla  
Herkese Merhaba,

Konu biraz uzun şöyle başlamak isterim,
2009'da aldığım Casper bir masaüstü PC'ye sahibim ve sahip olduğuma pişmanım :)
2 adet 2 GB 2x2=4 GB RAM vardı. 1 tanesi bozuldu. Blue screen hatası alıyordum. RAM'lerden birini çıkartınca sorun düzeldi.
Şu an sistem:
  • 2 GB RAM
  • Intel core i2 Dual Core 4 çekirdek 2.66 GHZ işlemci
  • MSI anakart (Modelini tam bilmiyorum)
  • 230 Watt güç kutusu
  • 640GB HDD

Şimdi diyeceksinizki ekran kartın nerede ?
Ekran kartıma bir şeyler oldu çözemedim. Çok uğraştım ama monitöre görüntü veremedim. Farklı monitörler denedim olmadı. RAM yerlerini değiştirdim, BIOS pilini çıkartıp 30dk bekledim ama herhangi bir kayda değer sonuç alamadım. En sonunda bir arkadaşımın pc'sinde ekran kartını denedim ve o pc'dede görüntü alamadım. Ffak bir araştırma yaptım ana karta monitörü bağladım ve sorunsuz şekilde görüntü aldım. Nasıl olduğu konusunda hiçbir fikrim yok fakat ekran kartından sonuç alamıyorum. Ben de kartı yaklaşık 15-20 dakika boyunca göz muanesi yaptım ve bir açık yakaladım. Galiba yanmış ama emin değilim. Yandığından şüphelendiğim parçanın üstüne parmağımı sürtünce siyah bir leke geldi toza benzer bir şey.

ATİ READON R7 240. Ekran kartımın orjinal fan'ı bozulmuştu. Çok fazla ses yapıyordu. Ben de onu çıkartıp karttan bağımsız bir dışarıdan takviyeli fan bağlayıp çalıştırıyordum. Fanı söküp kartı taktığımda ise pc'yi açıyorum görüntü alamıyorum. Ama kartın ısındığını fark ediyorum.
Sistemimin berbat olduğunu biliyorum. Bu yüzden yeni bir sistem toplamayı düşünüyorum bunu için ayrı bir konu açacağım.

Görüntüler;

R7 240 burn.jpg
R7 240.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle:
  • Core i2 diye bir işlemci yok. Core 2 Duo var ve bu işlemciler 4 değil, çift çekirdek.
  • 230 Watt PSU genelde olmuyor. 230 Volt olabilir dediğiniz, şehir şebeke voltajı...
Ekran kartınız yanmamış ama kartın üzerindeki bir bileşen yanmış. Bu bileşen değiştirildiğinde kartınız tekrar çalışır hale gelecektir.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı