R7 240 siyah ekran problemi

batuhank33

Hectopat
Daha fazla  
R7 240 ekran kartına uzun süredir sahibim hiç sorunsuz çalışıyordu bir sabah rastgele şekilde CS oynarken ekranda çizgiler çıktı ve bilgisayar kendini kapattı Windows logosu geldikten sonra siyah ekranda kalıyor veya beyaz çizgiler çıkıyor bazen de hiç Windows açılış ekranını göremiyorum siyah ekranda kalıp bilgisayarı kapatıp açıyor devamlı internette okudugum şeylere göre gittim format attım ekran geldi fakat 15 20 dk sonra tekrar gitti ve yine aynı sorun açılmamaya başladı çözümünü bilen var mı?

Ekran kartı takılı iken Onboard'dan görüntü almayı deneyin. Bilgisayarı güvenli modda açın, yüksek ihtimal fazla ısındığı için chip zarar gördü.

Ekran kartı takılı iken Onboard'dan görüntü almayı deneyin. Bilgisayarı güvenli modda açın, yüksek ihtimal fazla ısındığı için chip zarar gördü.

Onboard'dan görüntü geliyor hatta PC'yi açamadığım için eski ekran kartını takmam gerekti ve çalıştı.

Tamir ettirmek istesem çok mu pahalıya maal olur.

Son düzenleme:
MSI ve evet yapmıştım.
Bellek ve GPU olarak çıktığın maksimum frekansları yazabilir misin?
Sıcaklık takibi yapıyor muydun?
Bende de aynı karttan var ve OC yapıyorum. Şimdiye kadar bir sıkıntı ile karşılaşmadım. Sadece bir ara videolarda artifact gördüm. Sonradan bellek frekansı düşürünce düzeldi.

Bellek ve GPU olarak çıktığın maksimum frekansları yazabilir misin?
Sıcaklık takibi yapıyor muydun?
Bende de aynı karttan var ve OC yapıyorum. Şimdiye kadar bir sıkıntı ile karşılaşmadım. Sadece bir ara videolarda artifact gördüm. Sonradan bellek frekansı düşürünce düzeldi.

Bellek ve GPU pek hatırlamıyorum ama 1000'e 1000'di galiba voltaj da 8'di sıcaklık genelde oyun oynarken 50 60 arası gidip geliyordu.
Bellek ve GPU pek hatırlamıyorum ama 1000'e 1000'di galiba voltaj da 8'di sıcaklık genelde oyun oynarken 50 60 arası gidip geliyordu.

Ama uzun süredir böyle kullanıyordum hiç sıkıntı çıkmamıştı.

Bende 1150 GPU ve 1050 bellek frekansları ile bir müddet stabil olarak kullandım. BIOS mod ile de voltajı 1.160 yaptım. Fan profillerini daha hızlı dönecek biçimde yeniden yapılandırdım. 55 dereceyi geçmedi. Daha sonra bellek frekanslarını 1100'e çıkartınca artifact olayına rastladım. Bu olay gözümü korkutunca bütün ayarları geri alıp stok ayarlara geçtim.

Isı tabancası varsa eğer GPU üzerindeki fanı çıkarıp termal macunu temizledikten sonra kartı düz bir zemine koyup çipi 2-3 dk ısıtın. Daha sonra soğumaya bırakın ve hiç dokunmayın. Eğer görüntü gelirse Afterburner'dan frekansları stok frekansların bir tık altına düşürüp voltajı stok haline çevirin. Fan hızını da normalin %20 fazlasına ayarlayın. Belki bir müddet daha götürebilir idareten.
Normalde pek geçerli bir yöntem değil yukarıda yazdığım. Zaten bu yöntemin aslı olan reballing yöntemi bile bazen işe yaramayabiliyor. Ben ucuz bir kart olduğu ve denemekten bir zarar gelmeyeceği için yazdım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı