R7 3700X sistem 3D, Render ve sunucu sistemi olarak nasıldır?

Batuhan Gün

Decapat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Üniversite Öğrencisi
Merhabalar. Bu konuyu sadece fikirlerinizi merak ettiğim için açıyorum. Bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim. Gelecekte yapmayı planladığım projelerim için geliştirmeye açık bir sistem topladığımı önceden belirtiyim. İşte elimdeki parçalar ve almayı düşündüklerim:

• Kasa: MSI MAG 100R.
  • PSU: Cooler Master 750 watt bronz sertifikalı.
  • Anakart: MSI B550 Tomahawk AM4 soket PCI4.0 destekli 5100MHz'e kadar RAM destekli bir anakart.
  • İşlemci: AMD Ryzen 7 3700X.
  • CPU soğutucu: Stok soğutucu fakat ilerleyen dönemlerde sıvı soğutucuya geçme planım var.
  • RAM'ler: G.Skill Ripjaws 8x2 GB 3600MHz DDR4 bellekleri (RAM'lerde RGB gereksiz bence tabii zevk meselesi fakat sırf RGB olsun diye 300-500 TL fazla vermek istemedim)
  • Ekran kartı: Şu an almadım fakat yaza kadar geçici olarak GT 1030 2 GB düşünüyorum. Yazın çalışıp sağlam bir ekran kartı almak istiyorum.
  • SSD: Eğer indirim ve stok bitmez ise WD Black M.2 250 GB SSD almayı düşünüyorum. PCI4.0 yuvasını şimdilik boş bırakacağım çünkü bütçem henüz el vermiyor.

Şu anlık düşündüğüm şey bu. İleride yapacağım ve yapmayı planladığım projeler için bir kasam yok idi. Bu sebepten ötürü toplamaya karar verdim. Herkes ister sonuçta bütçe el verse de en iyisini dizsem diye fakat doların bu gidişatı sebebi ile elimden geldiğince toparlamaya çalıştım parçaları. Ekran kartı piyasası deseniz zaten miningciler yüzünden aldı başını gidiyor. Umarım yaza kadar LHR teknolojili ekran kartları piyasaya sürülür de en uygun fiyat performans ekran kartını alabileyim. Şimdi merak edenler olur nasıl bir proje düşünüyorsun da böyle bir sistem toplama gereği duydun. Açıkçası şu anda M1 işlemcili MacBook Pro'ya sahibim ve ihtiyaçlarımı fazlasıyla karşılıyor. Amma velakin bir bilgisayar mühendisinin üzerinde çalışabileceği bir kasa bilgisayar bence şart. Kafamda şu anda nokta atışı olarak planladığım bir proje yok fakat yeri gelir LAN sunucu olarak kullanırım yeri gelir 3D renderlar için kullanırım yeri gelir veri okuma, depolama işlemleri için kullanırım yani dostlar anlayacağınız bu PC mühendisliği işinin daha çok başındayım hatta şu anda hazırlık okuyorum. Eğer aranızda tecrübeli abilerim varsa tavsiyelerine kulak vermeyi çok isterim.

Dipnot: Bu parçaları özellikle seçmedim yaklaşık 1 aydır indirimleri kovalıyorum. Sadece işlemciyi bugün 3200 TL'ye aldım çünkü dolarla beraber fiyatı yükseliyordu. Ve 6550 TL harcadım şu ana kadar.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı