R7 3700X sistem donarak kilitleniyor

Kampfar

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, yeni bir sistem topladım. Sanırım 3 ay kadar oldu. Ara sıra karşılaştığım bir problemim var ve 8 sene macOS deneyimi ardından Windows'a geçtiğim için ne yapacağımı bilemiyorum. Sorun şöyle: bilgisayarı kullanırken ekran sistem kilitlenerek donuyor. Ekran kapanmıyor fakat donuyor. Kulaklığıma sürekli olarak bir parazit dip ses geliyor fakat aşırı rahatsız edici stabil seviyede bir ses bu. Reset atarak sorunu çözebiliyorum. Dediğim gibi sık olan bir şey değil fakat fotoğrafçıyım ve az önce lightroom üzerinde fotoğraf işlerken başıma geldi ve yarım saatlik emeğim hiç oldu. Windows'u Gittigidiyor üzerinden OEM Key alarak aktif ettim. Bilmiyorum ne yapılabilir?

Sistem:

MSI X570-A PRO.
3700X.
5700XT.
16 GB G.Skill 3600 RAM.
XPG 512 PCI-e SSD.
XPG Core Reactor 750 Gold PSU.

Cs go oyununda sürekli black screen yediğim için ekran kartını hep güncel tutuyorum. Onun dışında anakartın msi programı üzerinden driverları hep yüklüyorum

Merhaba, ekran kartından kaynaklı sorununuz. WQHL sürünümü yükleyerek deneyebilirsiniz. Siyah ekrana düştüğünüzde HDMI kablosunu takıp Windows'u yeniden başlatana kadar çıkarırsanız sorun düzelir.

Merhaba, ekran kartından kaynaklı sorununuz. WQHL sürünümü yükleyerek deneyebilirsiniz. Siyah ekrana düştüğünüzde HDMI kablosunu takıp Windows'u yeniden başlatana kadar çıkarırsanız sorun düzelir.
Bu bahsettiğim siyah ekran ile başlığı açmama sebep olan problem aynı değil. Black screeni cs go oynarken yiyorum. Bu bahsettiğim sorun masaüstünde bile oluyor.

Bu bahsettiğim siyah ekran ile başlığı açmama sebep olan problem aynı değil. Black screeni CS:GO oynarken yiyorum. Bu bahsettiğim sorun masaüstünde bile oluyor.

Driver sorunları bu şekilde ekran donması şeklinde de olabiliyor masaüstü oyun fark etmeksizin. Ekran kartı dışında PSU problemi olma ihtimali de var ama ben ekran kartı problemi olduğunu düşünüyorum.

Bu bahsettiğim siyah ekran ile başlığı açmama sebep olan problem aynı değil. Black screeni cs go oynarken yiyorum. Bu bahsettiğim sorun masaüstünde bile oluyor.

Amd'nin forumunda ekran kartı ile ilgili böyle bir sorun duymuştum. Bi tane tuş kombinasyonu vardı, ekran kartını tekrardan başlatıyor gibi bir şey yapıyordu. O anki tüm sorunlar çözülüyordu geçici olarak.Yabancı forumlara bakasanız bulabilirsiniz.

20.8.2 optional sürücüyü kullanıyorsanız sorunlu bir sürücü her zaman (WHQL) olan sürücülerde kalmanızı tavsiye ediyorum hocam. 20.4.2 sürümüne geçmenizi öneririm.

DDU ile Driver'i silip 20.4.2 WHQL Driver'i kurabilirsin belki çözülür ama 10 yıl aynı Driver'i kullanacaksan zaten ilerdeki Driver'lerde bir yenilik ya da bir iyileştirme yapılacaksa sen o Driver'i sorunlu olduğu için kullanamayacağın için yine kartın geride kalmış Driver'i güncelleyemediğin sorunlu bir kart kalmış olacak bunun için teşekkürler AMD. :D

Geri
Yukarı