R7 5800X boşta 50 derecede çalışıyor

menes1

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba öncelikle sistem topladım 1-2 aydır kullanıyorum Corsair ICUE'den işlemci sıcaklığını kontrol ediyordum 30-35 derece gayet iyi diyordum ama yanlışa bakıyormuşum o baktığım pompanın sıcaklığıymış meğer dashboard menüsünden baktığımda işlemci neredeyse boşta 50 derece falan işlemci %1-5 kullanımda 50 derece falan işte oyunlarda düşünemiyorum acaba doğru veriler değil mi sıcaklık? Elimle işlemcinin oralara bakıyorum sıcaklık yok gayet soğuk sayılır. Fanlar ort. 1400-2000 RPM de çalışıyor. Kasanın kendi fanı ile sıvı soğutmanın fanı birbirine zıt çalışıyor fakat bundan dolayı düşünüyordum fakat sıvı soğutmayı çıkardım yerinden falan ama değişen bir şey olmadı. Radyatörde sıcak sayılmaz ılık sayılır. Yardımınızı bekliyorum. Sıcaklık ölçmem için başka program önerir misiniz?

Sistemim.
MSI X570 ace.
Ryzen 7 5800X.
Corsair H150 Elite Capellix 360.
Trident Z royal 16 GB RAM.
GT730 ekran kartı.
Samsung 980 Pro 1 TB.
Kasa MSI sekira 500X.

Yahu kaç kere dedik boştaki değerleri takmayın diye? Yük altında 85 dereceleri görmüyorsa sorun yoktur.

Aida 64'den asla şaşmam, yıllardır beni bir kere bile yanıltmadı. Yük altında test yapmanız daha doğru olacaktır, boştaki değerler özellikle bu havalarda pek önemli değil.

Yanlış bilgi
GT 730 kullanıyor, Ryzen 7 5800X kullanıyorsun. Ee tabii ki böyle olur. Senin işlemcin ile ekran kartın darboğaz yapar, sonra da 50 dereceyi görür. Ekran kartını en az GTX 1650 Ti üstü yap, darboğaz kapandığı için sorun çözülür. Hatta ekran kartı önerim en az RTX 2060 üstü yapman.

Son düzenleyen: Moderatör:
GT 730 kullanıyor, Ryzen 7 5800X kullanıyorsun. Ee tabii ki böyle olur. Senin işlemcin ile ekran kartın darboğaz yapar, sonra da 50 dereceyi görür. Ekran kartını en az GTX 1650 Ti üstü yap, darboğaz kapandığı için sorun çözülür. Hatta ekran kartı önerim en az RTX 2060 üstü yapman.
Ekran kartı ile işlemci ısısının ne alakası var?

Aida 64'den asla şaşmam, yıllardır beni bir kere bile yanıltmadı. Yük altında test yapmanız daha doğru olacaktır, boştaki değerler özellikle bu havalarda pek önemli değil.
arkadaşlar kusura bakmayın 1 saat ban yedim başlıktan dolayı aida 64 kurdum başlattım 88 dereceyi geçmedi

Eski PC de olanı taktım mecbur 3070-3080 alacağım zaten.
Yahu kaç kere dedik boştaki değerleri takmayın diye? Yük altında 85 dereceleri görmüyorsa sorun yoktur.

AIDA 64 ile teste soktum az önce fanlar falan Full çalıştırdım 88 dereceyi geçmedi normal mi?
Termal macun sıvı soğutmanın altında gelen mi? Bu arada işlemciyi kaç TL'ye aldınız?

Evet Corsair'in kendi hazır gelen macunu ve işlemciyi N11'den yetkili satıcıdan 4099 TL'ye aldım kutudaki desenlere falan iyice baktım.

arkadaşlar kusura bakmayın 1 saat ban yedim başlıktan dolayı aida 64 kurdum başlattım 88 dereceyi geçmedi

Eski PC de olanı taktım mecbur 3070-3080 alacağım zaten.

AIDA 64 ile teste soktum az önce fanlar falan Full çalıştırdım 88 dereceyi geçmedi normal mi?

Evet Corsair'in kendi hazır gelen macunu ve işlemciyi N11'den yetkili satıcıdan 4099 TL'ye aldım kutudaki desenlere falan iyice baktım.
Bir tık sıcak, macunu düzgün sürememiş olabilirsin, soğutucu blok tam oturmuyor da olabilir.

Geri
Yukarı