R7 5800X sistem aniden donuyor

Mimar20

Hectopat
RAM
Corsair 3200 mhz 2x8
SSD veya HDD modeli
Wd black 500 gb m2 ssd
Ekran kartı
1050ti
Anakart
Asus Rog Strix B450-F Gaming
İşlemci
Ryzen 7 5800x
Bir haftadır sistemimdeki işlemciyi değiştirdim ve sıvı soğutma ekledim. Her şey normaldi gayet oyun falan oynuyordum fakat bugün oyun oynarken dondu ve hiçbir şey yapamadım tek çare reset atmaktı. Sonra yeniden girdim Discord açıktı o sırada aynı sorun yine oldu arkadan sesler gelmeye devam ediyordu fakat ekranda hiçbir hareketlilik yoktu. Bu sefer internette çözüm videoları izlerken dondu. 5 dakika sonra falan donuyor ve hiçbir şey yapamıyorum. Sizce sebebi nedir?
Eski işlemcim Ryzen 5 3600, yeni işlemcim Ryzen 7 5800X. BIOS güncel, ve BIOS'u sıfırlamayı denedim fakat çözüm olmadı.
Sıcaklık değerlerimde bir sorun yok.
Aynı sorunu yaşayan bir sürü insan görüyorum fakat çözümü yazan olmamış.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir haftadır sistemimdeki işlemciyi değiştirdim ve sıvı soğutma ekledim. Her şey normaldi gayet oyun falan oynuyordum fakat bugün oyun oynarken dondu ve hiçbir şey yapamadım tek çare reset atmaktı. Sonra yeniden girdim Discord açıktı o sırada aynı sorun yine oldu arkadan sesler gelmeye devam ediyordu fakat ekranda hiçbir hareketlilik yoktu. Bu sefer internette çözüm videoları izlerken dondu. 5 dakika sonra falan donuyor ve hiçbir şey yapamıyorum. Sizce sebebi nedir?
Eski işlemcim Ryzen 5 3600, yeni işlemcim Ryzen 7 5800X. BIOS güncel, ve BIOS'u sıfırlamayı denedim fakat çözüm olmadı.
Sıcaklık değerlerimde bir sorun yok.
Aynı sorunu yaşayan bir sürü insan görüyorum fakat çözümü yazan olmamış.

Bende de donma ve mavi ekran hatası veriyordu. Her resette mavi ekranda farklı bir hata çıkıyordu. Problem işlemcideydi benim. Değişince çözüldü. Sizinki acaba işlemciden ötürü olabilir mi? Benim de sistem çok eski değildi bu arada. İlk aldığımdan beri o hata çıkıyordu sonradan bayağı arttı. Bence farklı bir işlemciniz varsa parçayı değişip deneyin. Hatta tüm sistemi tek tek değişip deneseniz daha garanti olur. Biz öyle bulmuştuk sıkıntıyı.

Format atmayı deneyin demiştm. Format attınız mı?
Mimarlıkla ilgili dosyalarım var cracklediğim. Hepsi sistemle beraber C de olduğu için format atarsam sorun yaşarım diye korkuyorum ya. O dosyalarımı kaybetmemem lazım, elimde 1 adet 1TB HDD var fakat nasıl aktarırırım sorunsuz şekilde kullanırım bilmiyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı