R7 5800X ve RTX 3080 sistemde RAM OC sonrasi ekrana görüntü gelmiyor

hogsmeade

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhabalar, az önce

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videodaki OC'u kendi RAM'lerime uyguladim. Bende de ayni RAM'ler var fakat kaydettigimde bilgisayarda her şey çalışıyor fanlar donuyor ama ekrana goruntu gelmiyor ve ne yapacagimi bilmiyorum. BIOS sifirlamam tek cozum gibi görünüyor fakat nasıl sıfırlayacağım ekrana görüntü gelmeden hiçbir fikrim yok. Sistemim aşağıdaki gibidir lütfen yardim eder misiniz?

• Ekran karti: Gigabyte GeForce RTX 3080 Ti Eagle.
  • Monitör: 2K Samsung Odyssey G7 32 - 240 Hertz.
  • Anakart: ASUS TUF Gaming B-550 Plus.
  • İşlemci: AMD-5800X
  • RAM: 8x4: 32 GB RAM Crucial Ballistix 3600 MHz. CL16.
  • Güç kaynağı: Corsair TX850M 850W 80+ Gold modüler 120mm PSU.
  • SSD: 1 TB. Crucial 3400/3000 MB/s-M2 SSD.
  • Soğutma: Deep cool Gammaxx L240t.
  • Kasa: Aerocool Airhawk Duo ARGB aırhawkd LED fanlı ATX bilgisayar kasası.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fişten çekin ve BIOS pilini söküp 10 dakika sonra takıp deneyin. BIOS resetlenmiş olacaktır. Daha sonra devam edin.

Sorunu hallettim tornavidalarla anakartta bir yere 10 saniye değdirerek resetledim BIOS'u fakat korkudan OC yapamıyorum artık RAM'lerime stabil ayar nasıl bulunuyor bilmiyorum videoda adam yapıyor ben yaptım görüntü gelmedi.

Son düzenleyen: Moderatör:
CMOS pinlerine tornavida değdirip BIOS sıfırlama yöntemini kullanmışsın. Pratik bir yöntemdir. Bu arada RAM OC yaparken asla direkt olarak gördüğün ayarı kendi sistemine geçirme. Her RAM'in içerisinde yer alan çipin kalitesi farklıdır. Bu sebeple RAM OC yapacaksan az buçuk çip bilginin olması gerekiyor.

Hocam zaten 5800X ve 3080 kartın var. Neden OC yapasın? Zaten sistem gayet yeterli her şey için. Boşuna OC işlerine girip zarar verme donanımlara.
Düzgün yapılan bir OC işleminin zararı yok. Ayrıca neden imkan varken OC yapmasın? OC'yi sadece darboğaz senaryolarında yapılması gereken bir uygulamaymış gibi lanse eden çok fazla insan var ve sinir bozucu açıkçası.

Bu arada 4x8 RAM kullanmanın da etkisi var. 4x8 RAM kullandığında çıkabileceğin maksimum frekans 2x8'e göre daha düşük oluyor (genelde). Anakartın RAM topolojisiyle alakalı bir durum bu da. Unify gibi anakartlarda bu sınır daha da yüksek çünkü RAM topolojileri çok iyi.

Yeni konular

Geri
Yukarı