R7 5800x3D için DeepCool AK620 vs DeepCool LS520 SE WH 240 mm

Gerçi kasanın genişliği de önemli. 280Mm'e daha fazla para vermesi gerekli değil diye düşünüyorum, aynı şekilde 280 için de 360Mm'e dah da fazla vermesine gerek yok.

Hani bana kalsa direkt Peerless Asassasin al geç ancak genel olarak işlemcim soğuk olsun 60 derece altı gözüksün deniyor. 1200-1300RPM'de 75-80 derece stabil olsun yeter.

Böyle olunca da sıvı soğutma isteniyor e sıvı soğutma alınacaksa da kasaya göre alınabilecek en iyi soğutucu alınmalı gözümde. Böyle bakınca da LF280 en mantıklısı oluyor.

Abi Arctic markasında karar kılınırsa mutlaka sorulması gereken en önemli şey rev. 1-2-3? Hangi seri olduğu olacak. Rev. 2 2030 çıkışlı. Fan sesi ve curve ayarları daha da (r2'ye göre) optimize olarak geliyor. Toplam soğutmada daha iyi modeller var ancak 10+ dB gibi daha düşük seviyede benzer performansı verecek MSI yeni çıkan S360 modeli dahil bir soğutma piyasada yok.

Hani rev kısmını bilemiyorum sıvı soğutmalar ile pek ilgilenmiyorum direkt ancak LF280'in hem sıcaklık olarak iyi performans hem de 140mm fanlara sahip olmasından dolayı ses anlamında da daha sessiz bir sonuç vereceğini düşünüyorum.

280-360 neredeyse aynı olduğundan da 240 almaktan daha mantıklı. 2700 240mm alacağıma 700 800 ekleyip 280, 2.el alır yine 280 alırım sıvı soğutma deniyorsa.

AK620 tercihim olurdu açıkçası.

Fanı birazcık yukarı alıp işin içinden çıkabilir veya önceki fanı arkaya takabilirsin.

Ha sıvı soğutma için ön kısımda 280mm desteği var sıvı soğutma olarak Arctic LF280 alırdım ben olsam. Hem alacağın diğer sıvı soğutmalara nazaran daha sessiz olacaktır hem de 360Mm'den farksız soğutma performansı alacaksın.

Her ne kadar sıvı soğutma önermeyecek olsam da bu kasara LF280 almak daha mantıklı olabilir.
Hava soğutmada dediğiniz gibi ramin üstündeki fanı radyatörün arka tarafına takmak çözüm olur mu acaba. Havalandırma veya soğutma anlamında dezavantajlı olabilir die duydum. Bu şekilde olursa sıvı soğutmaya hiç bulaşmak istemiyorum.

Bende de H500 ARGB kasa var ve sadece ön tarafa 360mm sığıyor. Arctic LF 360mm ARGB aldım bende ölçtüm ön tarafa sığıyor ama başka (eksoz hariç) fan kalmıyor kasada. Hava soğutma da öneririm ama 5800X3D'yi soğutacak baba yiğit yok maalsef. Üste 240mm de sığıyor. Öndeki fanları ellemeden üste 240mm orta f/p bir soğutma takabilirsiniz. Yine en sessiz çalışan Arctic 240mm tercih edebilirsiniz ama 360mm ile arasında TR'de çok fark yok bunu bilin. DeepCool (özellikle eski sürüm de olsa Castle serisi) veya Be Quite gibi markalara bakabilirsiniz. Cooler Master V2 240mm revize modeli de f/p ürün ama hepsi 2000 TL üzeri ve bazıları 3000 civarı. Karar sizin ama ben tarafımı indirimde Arctic LF 360 larak kullandım. Şimdi üste ve radyatör arkasına takabileceğim 4 adet 120mm kaliteli fanın indirime girmesini bekliyorum. :)
Hocam kasam NZXT olan h500.
Ölçüleri:
Ön: 2 x 120/2 x 140mm
Üst: 1 x 120 /1 x 140mm, Arka: 1 x 120mm

Üstte sıvı soğutma kullanamıyorum. Önde max 280lik bir sıvı soğutma olabilir. Fakat sıvı soğutmalarında kasanın üstünde en verimli şekilde kullanıldığını duydum. AK620 uyduramasam mecburen sıvı soğutma tercih edeceğim gibi.

Son düzenleme:
Hava soğutmada dediğiniz gibi ramin üstündeki fanı radyatörün arka tarafına takmak çözüm olur mu acaba. Havalandırma veya soğutma anlamında dezavantajlı olabilir die duydum. Bu şekilde olursa sıvı soğutmaya hiç bulaşmak istemiyorum.

Hocam kasam NZXT olan h500.
Ölçüleri:
Ön: 2 x 120/2 x 140mm
Üst: 1 x 120 /1 x 140mm, Arka: 1 x 120mm

Üstte sıvı soğutma kullanamıyorum. Önde max 280lik bir sıvı soğutma olabilir. Fakat sıvı soğutmalarında kasanın üstünde en verimli şekilde kullanıldığını duydum. AK620 uyduramasam mecburen sıvı soğutma tercih edeceğim gibi.
Kasanız görece ufak olduğu için hava soğutma pek öneresim gelmedi açıkçası. 240 veya 280 bütçenize uygun bir soğutmayı ön tarafa takın ama pull/push düzeni için gerekli alan yok. Mecburen fanları dışarı üfleteceksiniz. Üste 120mm içeri üfleyen fan takarsanız vrm'leri de soğutabilirsiniz. Nzxt kasalar insanı mucit eder valla başarılar diliyorum. 😂

Tekrar merhaba. Sıvı soğutucuyu almaya karar verdim. Şimdide şöyle bir sorun oldu. Anakartım MSI B350M mortar arctic sıvı soğutucu fanlar ve pompa için yeterli girişler var fakat RGB için sadece bir adet JLED1 4 pin 12v soket var. Soğutucudaki soket 3pin 5v. BU sorunu aşmak için ne yapmak gerekir? Anakart değişikliği dışında :)

Tekrar merhaba. Sıvı soğutucuyu almaya karar verdim. Şimdide şöyle bir sorun oldu. Anakartım MSI B350M mortar arctic sıvı soğutucu fanlar ve pompa için yeterli girişler var fakat RGB için sadece bir adet JLED1 4 pin 12v soket var. Soğutucudaki soket 3pin 5v. BU sorunu aşmak için ne yapmak gerekir? Anakart değişikliği dışında :)
3 Pin argb kontrolcülerden satın alabilirsiniz.

Tavsiye edebileceğiniz bir ürün var mı? Linkteki ürün bu işe mi yarıyor. Fiyatı pahalı geldi.

DeepCool ARGB Dönüştürücü 5V ADD-RGB - 12V RGB

Bu tip ürünlere 2. elden veya bazı sitelerin outlet kısmından bakıp alabilirsiniz.

Attığım sitenin outlet kısmından uyguna bir kontrolcü çıkabilir.

Yukarı 240mm takılıyorsa bence 240mm olan Artics Liquid Freezer 2 alın. Ön tarafta düzgün performans alamazsınız. Ön tarafa sıvı soğutucu takılıyor olsa bile.

Geri
Yukarı