R7 5800x3D işlemciye anakart önerisi

erdogan1643

Kilopat
Yer
Bursa-İnegöl
Daha fazla  
Aklımda bu anakart var 8 güç fazlı yeterli mi bilmiyorum acelem olmadığı için ön siparişteyken bunu alabilirim ama bir arkadaşın paylaşımı vardı buradaki anakartlardan hangisi mantıklı olur bilmiyorum. Rehber: AMD AM4 VRM sınıfı listesi VRM değerleri önemli ama bu anakartın yeterli mi bilgisi olan arkadaşlar yorup yapabilirse çok mutlu olurum. Bütçe: 2500 TL'yi geçmeyecek.

Son düzenleyen: Moderatör:

Benim önerdiğim ASRock B550M ile farkları neler biliyor musunuz?

@Shimada Sensei iyi günler anakart konusunda bilgine güvendiğim için yazıyorum. R7 5800x3D için alınabilecek anakart önerisi almak istiyorum 105 TDP sahip bir işlemci için VRM değerleri nasıl olması lazım. AsRock B550M Pro4 AM4, DDR4, 4733MHz+, HDMI / DP / VGA, m.2 Armor, PCI-e 4.0, USB3.2, RGB, ARGB, mATX Anakart | Teknobiyotik bu anakart 6+2 sanırım ASRock B550M Pro4 özellikleri bunlar bu anakart işimi görür mü yoksa önerebileceğin 2500 2600 TL arasına kadar alabileceğim parçalara ısınıp zarar vermeyecek anakart önerebilirseniz çok mutlu olurum.

@Shimada Sensei sistemim bu şekilde işlemci ile anakartı satmayı düşünüyorum ardından R7 5800x3D ve anakart alacağım ama çok kararsız kaldım peki bu kullandığım anakart yetmez mi 4+3 VRM Sahip yeterse bunu kullanacağım o yüzden boşuna masraf yap mıyım diyorum ama internette çok bilgi kirliliği var ve doğru bilgiye ulaşamadım. Yetmez diyorsan bu dediğim iki anakartlar uygun mudur? AsRock B550M Pro4 AM4, DDR4, 4733MHz+, HDMI / DP / VGA, m.2 Armor, PCI-e 4.0, USB3.2, RGB, ARGB, mATX Anakart | Teknobiyotik
FSP GSM Hydro Pro HGS-650M 650W 80+ Gold Power Supply: 1
Deep cool matrexx55 V3 add-RGB wh-3F fanlı ATX oyuncu kasası: 1
Apacer 512 GB AS2280P4 AP512GAS2280P4-1 M.2 PCI-Express 3.0 SSD: 1
Sapphire Radeon RX 6800 Gaming 11305-02-20G 256 bit GDDR6 16 GB Ekran kartı: 1
Team T-Force Vulcan TUF Gaming alliance 16 GB (2x8GB) 3600MHz CL18 DDR4 Gaming RAM: 1
Gigabyte A520M-H AMD AM4 DDR4 Micro ATX Anakart: 1
AMD Ryzen 5 5600 altı çekirdek 3.50 GHz İşlemci: 1

Son düzenleme:
@erdogan1643 Pro4 aslında 3 fazlı diye biliyorum CPU core tarafında. 3 fazı doubler'la 6 diye yutturuyor, 2 tane de SoC'den geliyor 8 faz diye satıyor 🙂 Çok stabil olacağını sanmam.

Gigabyte B550M Aorus Elite 5 fazlı klasik 4C10N'leri kullanıyor diye biliyorum ama doubler'la 3 faz mı has 5 faz mı daha iyi olur bilmiyorum. Alternatif olarak bakabilirsin. OC yapmayacaksan iki kart da işini görür.

@erdogan1643 Pro4 aslında 3 fazlı diye biliyorum CPU Core tarafında. 3 fazı Doubler'la 6 diye yutturuyor, 2 tane de SoC'den geliyor 8 faz diye satıyor 🙂 çok stabil olacağını sanmam.

Gigabyte B550M Aorus Elite 5 fazlı klasik 4C10N'leri kullanıyor diye biliyorum ama Doubler'la 3 faz mı has 5 faz mı daha iyi olur bilmiyorum. Alternatif olarak bakabilirsin. OC yapmayacaksan iki kart da işini görür.

İşlemci OC kilidi kapalı diye biliyorum ve açık olsa da yapmam sadece RAM frekansını 3600'e çıkarırım o kadar, sadece oyun oynayacağım için Gigabyte A520M-H AMD AM4 DDR4 Micro ATX anakart: Bu anakart yetmez değil mi 4+3 VRM bunlardan daha kötü dür diye düşünüyorum sizce hangisini alayım bu iki anakarttan hangisi daha iyi soğutur, bir şeylenlere zarar vermez ya da önerebileceğiniz 3000 TL'ye kadar daha güzel anakart var mı sanırım zor gibi ama bilmiyorum.

Gigabyte B550 Gaming X V2 bu anakartı alabilirim ama fiyat olarak çok zorlayacak bunun yerine bu ikisinden birini tercih edeyim derim ama VRM 10+2 bunun http://www.gigabyte.com.tr/products/page/mb/B550-GAMING-X-V2-rev-10#kf

2500 tl ye itopyadan buldum bunu alabilirim daha iyi diyorsanız eğer

Son düzenleme:
Oyunlar için sorun olacağını sanmam. Acele etme, işlemciyi al dene sonra anakarta bak.

İşlemciyi alıp deneyeceğim lakin bu A520'ye taktıktan sonra VRM sıcaklıklarını vs nereden bulacağım, sıkıntılı olup olmayacağını nasıl öğrenebilirim? aida 64 de gözüküyor diyorlar kaç dereceye kadar normaldir kaç derecenin üstünde sıkıntı yaşarım ?

İşlemciyi alıp deneyeceğim lakin bu A520'ye taktıktan sonra VRM sıcaklıklarını vs nereden bulacağım, sıkıntılı olup olmayacağını nasıl öğrenebilirim?
HWiNFO64 indirip bakabilirsin. Program açılırken "yalnızca sensörler" tikini işaretle.

HWiNFO64 indirip bakabilirsin. Program açılırken "yalnızca sensörler" tikini işaretle.

Teşekkür ederim bende direk anakart siparişi vermeyeyim diyordum yetmezse sonra veririm diye düşünüyordum daha iyi olur en azından kaç dereceye kadar normaldir? Kaç derecenin üstünde sıkıntı yaşarım? R7 5800x3D'yi AK620 hava soğutucu ile kullanacağım bunun da anakarta ısı olarak olumlu yönde etkiler diye düşünüyorum. Kasanın önü mesh 3 fan var ve ızgara fanı mevcut Deep cool marka bence fanlarında ekstra katkısı olur gibi.

100 derecenin altı günü kurtarır 😁 Sendeki kartın VRM detaylarını bulamadım ama genelde aralıksız kullanımda 120+ derecelere 1 yıla yakın dayanabilirler diye biliyorum. Oyun esnasında 80 derece civarı olur muhtemelen ki gayet iyi denebilir o anakart için.

Yeni konular

Geri
Yukarı