R7 6800H - RTX 3060 laptopta çözünürlük düşürülmesine rağmen FPS artmıyor

İşletim sistemi
Windows 10

254182

Hectopat
RAM
DDR 5 16 GB
SSD veya HDD modeli
1TB
Ekran kartı
3060 (140W)
Anakart
Rog Strix G15
İşlemci
Ryzen 7 6800H
Merhaba 2560x1440p laptop ekranım var. Monitör alınca FPS'im belki daha çok yükselir diye düşündüm ihtiyacım yok ama öyle düşündüm.
Sonrasında ise Valorant'ta 500FPS almama rağmen ve çözünürlüğü 2K'den 1920x1080 yapmama rağmen FPS artmadı. Gene 500'lerde kaldı. Laptop Turbo modunda olmasına rağmen bunun sebebi nedir? 2K'da oynuyorum çok umurumda değil fakat merak ettim. Yakında 1080p monitör alınca FPS'im artmayacak mı diye merak ettim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba 2560x1440p laptop ekranım var. Monitör alınca FPS'im belki daha çok yükselir diye düşündüm ihtiyacım yok ama öyle düşündüm.
Sonrasında ise Valorant'ta 500FPS almama rağmen ve çözünürlüğü 2K'den 1920x1080 yapmama rağmen FPS artmadı. Gene 500'lerde kaldı. Laptop Turbo modunda olmasına rağmen bunun sebebi nedir? 2K'da oynuyorum çok umurumda değil fakat merak ettim. Yakında 1080p monitör alınca FPS'im artmayacak mı diye merak ettim.

Turbo modunda işlemci alev alev oluyor. Ondan olabilir. Ben de ASUS dizüstü kullanıyorum. Turbo mod fırına çeviriyor aleti.

Fps'in çok yüksek olmasına gerek yok aslında sonuçta monitör hz değeri kadar kare gösterebiliyor. Diyelimki monitörün 360hz 360 fps alman yeterli. Fps saniye başına alınan kare hz de ekranın 1 saniyedeki yenileme hızı yani 360hz bir monitörün varken 500fps bile alsan sadece 360 kare görebileceksin. Evet fps ne kadar yüksekse o kadar iyi ama monitörün yenileme hızında fps yeterli. Ayrıca cözünürlük düşürünce fps arması olayı daha çok ekran kartındaki yükün azalmasına bağlı ama valorant daha çok ram'e yüklenen bir oyun olduğu ve 3060 gibi bir kartıda fazla zorlamayacağı için 2k'dan 1080p'ye düşsen bile bence fazla bir fps artışı olmayacaktır.

FPS'in çok yüksek olmasına gerek yok aslında sonuçta monitör Hz değeri kadar kare gösterebiliyor. Diyelim ki monitörün 360Hz 360 FPS alman yeterli. FPS saniye başına alınan kare Hz de ekranın 1 saniyedeki yenileme hızı yani 360Hz bir monitörün varken 500FPS bile alsan sadece 360 kare görebileceksin. Evet FPS ne kadar yüksekse o kadar iyi ama monitörün yenileme hızında FPS yeterli. Ayrıca cözünürlük düşürünce FPS arması olayı daha çok ekran kartındaki yükün azalmasına bağlı ama Valorant daha çok RAM'e yüklenen bir oyun olduğu ve 3060 gibi bir kartıda fazla zorlamayacağı için 2K'den 1080P'ye düşsen bile bence fazla bir FPS artışı olmayacaktır.

Hocam anlattıklarınızın hepsini biliyorum.

Turbo modunda işlemci alev alev oluyor. Ondan olabilir. Ben de ASUS dizüstü kullanıyorum. Turbo mod fırına çeviriyor aleti.

Ama tam tersi olması gerekmez mi? Turbo modunda daha performanslı ve daha az ısı olması gerekmez mi?

Ama tam tersi olması gerekmez mi? Turbo modunda daha performanslı ve daha az ısı olması gerekmez mi?

Normalde öyle. Fakat laptop işlemcileri bütün fan hızına ve o kadar ısı borusuna rağmen soğumuyorlar. Dediğiniz durum işlemciler için kağıt üstünde olan. GPU performansı ROG Boost ile artıyor o ayrı.

Ryzen işlemciler laptoplarda anlamsız derecede ısınıyor bir fps artışı varsa bile ısınma kaynaklı fps kaybıyla birbirini nötrlüyordur bence.
Sorun Ryzen değil hocam Intel kullanıyorum tam yükte turbo modda yine aynısı oluyor.

Normalde öyle. Fakat laptop işlemcileri bütün fan hızına ve o kadar ısı borusuna rağmen soğumuyorlar. Dediğiniz durum işlemciler için kağıt üstünde olan. GPU performansı ROG Boost ile artıyor o ayrı.

Sorun Ryzen değil hocam Intel kullanıyorum tam yükte Turbo modda yine aynısı oluyor.

Allah Allah'ya. Ne yapsak acaba :D

Sorun Ryzen değil hocam Intel kullanıyorum tam yükte turbo modda yine aynısı oluyor.
Haklı olabilirsiniz hocam bende intel kullanıyorum ama çevremdekilerden ryzen kullananlar intel kullananlara göre bu ısınma ve fps düşüşü konusunda daha çok şikayet ediyor o sebepten işlemcidendir diye yorumladım ben.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı