R7 7700 3090 sistem açılmıyor

ozzzzy

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 7 7700
Asus Prime B650M-A Wİ Fİ
Corsair 32 GB 6000MHz
Corsair Rm850e
Corsair 4000d Airflow
Samsung 970 EVO Plus 1 TB
Asus Rog Strix 3090 White OC 24GB
Merhaba, yaklaşık 2 ay kadar önce bir sistem topladım. Sistem AM5 tabanlı. İlk topladığımda türlü türlü driver kurarken aldığım hatalardan format atarken aldığım hatalara kadar epey uğraştırdı. Başlarda kurduktan sonra kasayı açmak için bastığımda ekran hiçbir şekilde gelmiyordu. BIOS güncelleyerek EXPO ayarını değiştirerek vb. bunu hallettim. Fakat yine arada ya yine ekran gelmiyor ya da BIOS ekranını görmesi epey uzun sürüyor. Açıldığında da post hatası alıyorum. Sizce herhangi bir parçamda mı bir sorun var yoksa henüz AM5 olayı tam oturmadığı için mi böyle problemler oluyor?

Yardımlarınızı bekliyorum.
Sistem özellikleri.
Ryzen 7 7700.
ASUS Prime B650M-A Wi-Fi
Corsair 16x2 32 GB 6000MHz RAM (AMD EXPO)
Corsair RM850e PSU.
Corsair 4000D Airflow kasa.
Samsung 970 EVO Plus 1 TB.
ROG STRIX White 3090 24 GB.

IMG_2664.jpeg

Hocam çok yükseltmeyin voltajı +0.100v-0.200v artırın. Fazlası çok ısınır belleklerde yanar yani. Sadece deneyin ama bakın bir sorun var mı yok mu?

Hocam EXPO Tweaked'ı deneme amaçlı seçtim. 6000MHz'de çalışıyor şu anda. Bir böyle test edeyim dedim. Duruma göre bilgi vereceğim size.

Hocam EXPO Tweaked'ı deneme amaçlı seçtim. 6000MHz'de çalışıyor şu anda. Bir böyle test edeyim dedim. Duruma göre bilgi vereceğim size.
Hocam dün şöyle bir olay oldu; Bilgisayarı açtıktan sonra bir şeyler aktarmak için type-c bi dönüştürücü taktım. işimi hallettikten sonra kapattım ama dönüştürücüyü çıkarmamıştım. Bir sonraki açmaya çalıştığımda fanlar normal hızına dönüyor fakat ekran gelmiyordu. 1-2 sefa denedikten sonra açıp beklerken aynı anda dönüştürücüyü çıkardım. bir anda anakart ekranı geldi. Sonra sorun halloldu. Fakat bugün de mesela açılırken normalde 10 saniyede vs. ekran gelirdi. Neredeyse 1 dakikada geldi.

@Jobs

Son düzenleme:

Hocam dün şöyle bir olay oldu; Bilgisayarı açtıktan sonra bir şeyler aktarmak için type-c bi dönüştürücü taktım. işimi hallettikten sonra kapattım ama dönüştürücüyü çıkarmamıştım. Bir sonraki açmaya çalıştığımda fanlar normal hızına dönüyor fakat ekran gelmiyordu. 1-2 sefa denedikten sonra açıp beklerken aynı anda dönüştürücüyü çıkardım. bir anda anakart ekranı geldi. Sonra sorun halloldu. Fakat bugün de mesela açılırken normalde 10 saniyede vs. ekran gelirdi. Neredeyse 1 dakikada geldi.

@Jobs
Sadece bir sefere mahsus mu 1 dakika?

Sadece bir sefere mahsus mu 1 dakika?

Başta 30-40 saniye bekledim açılmayınca reset attım birkaç defa. Sonra bekleyince açıldı. Ama neden USB dönüştürücüyü çıkartınca açıldı onu anlayamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı