R7 7800x3D ve RTX 3060 Ti sistemde takılmalar oluyor

tunc076

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, yeni bir sistem topladım. O kadar para verdim ancak donma sorunu yaşıyorum. Bütün hevesim kırıldı. RAM'lerden şüpheleniyorum. RAM'ler XMP Anakart uyumluluk listesinde olsa da XMP 7000 serisi işlemcilerle sorun yaşadığını düşünüyorum. Ancak tuhaf bir durum var. Bazen hiç donmuyor, hiçbir sorun yokmuş gibi kullanıyorum. Bu da beni başka bir şey olabilir diye şüphelendiriyor; oyun bile oynuyorum. Sıcaklıklar her zaman çok iyi durumda. Donduğu zaman farenin hareketi zorlaşıyor, takıla takıla ilerliyor, kısa süreliğine gidip geliyor ve donmaya devam ediyor. Klavyede takılı kalıyor. Bazen bilgisayarı açar açmaz donuyor ama genellikle oyun açtığımda oluyor. Bazen uzun süre webde takılıyorum, sorunsuz bir şekilde; oyunu açınca başlıyor donmaya. Bu şekilde bir süre sonra bilgisayarda hiçbir işlem yapamaz hale geliyorum.

Yeni RAM siparişi verdim, EXPO uyumlu Onları deneyeceğim. RAM dışında başka bir sorun olma ihtimali var mı?

İşlemci: AMD Ryzen 7 7800x3D: link
Soğutucu: DeepCool LS720 SE Sıvı Soğutucu 360mm: link

Anakart: MSI B650 Gaming Plus t: link

RAM: Kingston Fury Beast 32 GB (2x16 GB) DDR5: link

Ekran Kartı: NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti.

SSD: Kioxia Exceria Pro ink

Son düzenleyen: Moderatör:

Hocam ikisini de güncelledim ama BIOS güncelledikten sonra BIOS sürüm numarası ve BIOS tarihi değişmiyor.

Hocam ben de yakın zamanda benzer sorun yaşadım BIOS üzerinden XMP ayarını kapatıp deneyin veya düşük MHz olarak XMP profili seçip deneyebilirsiniz.

Hepsini denedim hocam XMP açık ve kapalı düşük MHz fark etmedi aynı sorunu yapmaya devam ediyor.

Amazon.com.tr

Bu expo ram den aldım ve geldi taktım ama maalesef sorun devam etti.
Farklı bi ekran kartı ile denedim olmadı
Win 11
Win 10
İkisini de ikişer defa yeniden yükledim tüm sürücüleri güncelledim olmadı
Eski versiyon bios denedim
En son versiyon bios denedim yine olmadı
Şuan anakart dan şüpheleniyorum
Ve şunu fark ettim bilgisayar donunca kulaklıktan arada bi ufak cızırtı geliyor ve donmadan önce ses kesilip kesilip düzeliyor sonra donuyor oyunu kapatsam da masaüstünde donmaya devam ediyor reset atıyorum windows şifresi ekranında donuyor bi kaç defa bios da bile takıldığını gördüm. Bir kaç resetten sonra düzeliyor

Amazon.com.tr

Bu expo ram den aldım ve geldi taktım ama maalesef sorun devam etti.
Farklı bi ekran kartı ile denedim olmadı
Win 11
Win 10
İkisini de ikişer defa yeniden yükledim tüm sürücüleri güncelledim olmadı
Eski versiyon bios denedim
En son versiyon bios denedim yine olmadı
Şuan anakart dan şüpheleniyorum
Ve şunu fark ettim bilgisayar donunca kulaklıktan arada bi ufak cızırtı geliyor ve donmadan önce ses kesilip kesilip düzeliyor sonra donuyor oyunu kapatsam da masaüstünde donmaya devam ediyor reset atıyorum windows şifresi ekranında donuyor bi kaç defa bios da bile takıldığını gördüm. Bir kaç resetten sonra düzeliyor

Son düzenleme:

Geri
Yukarı