R9 380 FPS Sınırı Olmadan Oynayamama

TrHLLboy

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba, ufak bir sorum olacaktı.
Ekran kartım ASUS R9 380. Bi' oyunu 60 FPS'e sabıtleyıp fan hızımı 50 civarı yapınca 60-65 ısınma arası alıyorum. Ama oyunu lımıtsız veya 120 FPS yapınca fan hızını 70 de yapsam derece 80-82 oluyor. Bunun çözümü nedir? Oyunları limitsiz FPS'de oynayamıyorum.

FPS'i 60'a kilitleyince ekran kartı kendini fazla zorlamadığı için doğal olarak sıcaklığı da artmıyor. Ama limiti kaldırınca ekran kartı tam güçte çalışmaya başlıyor ve sıcaklık artıyor. Bu kart için 80 dereceler çok da anormal sıcaklıklar değil aslında. Kartın durumuna göre belki kaliteli bir termal macun ile macun değişimi yaparsanız, sıcaklıklar 80 derecenin altında kalabilir.

FPS Limiti(VSYNC Kastettin sanırım) açık olduğu zaman monitörünün saniye kare hızı yenilenmesine sabitlendiği için monitörün kaç Hz ise zaten o Hz kadar FPS hissede biliceksin, 120 FPS alsan bile monitörün 60 Hz ise 60 FPS hissedebiliceksin. Sana tavsiyem VSYNC aç ekran kartın ne kadar düşük sıcaklıkta kullanırsan ömrü o kadar uzun olur.

Öncelikle fan temizliği ve termal macun yenilemesi yapın. Ardından kasa içi sirkülasyonu kontrol edin. Ayrıca oyun içinden V-Sync'i kapatın.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı