R9 7900X RX 7900 XTX sistem uyumlu mu?

Bütçe
66000tl

zubi

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, üniversiteye başladığım ve ileride YouTube videosu çekmeyi düşündüğüm için bir sistem topladım(oyun da oynuyorum😀). Henüz bu işlerde yeniyim parça uyumu vs. hakkında çok bilgim olmadığı için ilk 1-2 hafta karar sürecindeki izlenimlerimi bilgi almak amacıyla paylaşıyorum.

Bütçe: 66000 TL.
İşlemci: AMD Ryzen 9 7900X.
Anakart: MSI MAG B650 Tomahawk DDR5.
RAM: 2x8 Kingston Fury 5200MHz CL40(az olduğunun farkındayım KYK ile arttıracağım)
Ekran kartı: PowerColor RX 7900 XTX 24 GB GDDR6.
SSD: MLD M500 Ultra 1TB NVMe.
Kasa: Cooler Master Masterbox TD500 v2.
PSU: Gigabyte GP-UD1000GM PG5 1000W 80+ Gold 120mm fan Power.
İşlemci sıvı soğutma: Cooler Master Masterliquid ML240L v2.

Sistem böyle, sistem parçaları hakkında sorularım;
1) PowerColor markasını çok tanımıyorum son ürünlerini kullananlar varsa, nasıl bir marka?
2)işlemci için AMD ve Intel çok tartışılıyor render, oyun ve edit için sizce hangisini kullanmalıyım ve Intel alacaksam hangi sürümünü tercih etmeliyim?
3)işlemci için sıvı soğutmanın 240mm olması nelere göre sıkıntı yaratır?
4)1000W PSU ile çok mu aşırıya kaçıyorum? 850W'luk Cougar MX660 kasa alsam daha uygun fiyata nasıl olur?
5) Ekran kartında AMD ve Nvidia ile nasıl bir yazılımsal destek/fark mevcut?

Sorularım bu kadar, bilmediğim sorunlar ve çıkabilecek arızalar varsa onlar hakkında bilen birileri beni uyarabilir diye son bir fikir alışverişi yapayım dedim; teşekkürler.

EN1: Başlığı böyle yapmamıştım bilgisayar toplamayla alakalı bir şeyler yazmıştım neden böyle oldu anlamadım.

Son düzenleme:
Render konusunda NVIDIA daha iyi AMD oyunda üzmez ama konu işe gelince NVIDIA daha iyi oluyor.

Render konusunda NVIDIA daha iyi AMD oyunda üzmez ama konu işe gelince NVIDIA daha iyi oluyor.
RX 7900 XTX ile aynı fiyatta sadece RTX 4070ti var onun da VRAM'i yüzünden çok gelecek vadettiğini düşünmüyorum. VRAM için AMD tercih etmek mantıklı olur mu Nvidia teknolojileri açısından çok üzülür müyüm?

RX 7900 XTX ile aynı fiyatta sadece RTX 4070 Ti var onun da VRAM'i yüzünden çok gelecek vadettiğini düşünmüyorum. VRAM için AMD tercih etmek mantıklı olur mu NVIDIA teknolojileri açısından çok üzülür müyüm?

İnternetten bir bakın render konusunda ne durumda 7900XTX 4070 Ti'dan daha iyi bir kartta siz render yapacaksınız ondan önerdim.

RX 7900 XTX ile aynı fiyatta sadece RTX 4070ti var onun da VRAM'i yüzünden çok gelecek vadettiğini düşünmüyorum. VRAM için AMD tercih etmek mantıklı olur mu Nvidia teknolojileri açısından çok üzülür müyüm?
7900xtx al fsr 3 çıktı zaten 4070ti o karta rakip değil.

@Spyhis hocam RX7900 kullanıyor hocam rahatsız ettiysem özür dilerim ama 7900 ile hiç render aldınız mı?

AMD ve Blackmagic Design, AMD donanımında çalışırken DaVinci Resolve'de yapay zeka ile hızlandırılmış video düzenlemeyi optimize etmek için iş birliği yapıyor.

Artık 18.6 sürümüyle AMD Radeon RX 7900 XTX, 4 kata kadar daha hızlı sinir motoru performansı sunuyor.
Buyrun render performansı 4 kat artmış. Render performansı bir önceki nesile göre çok arttı ancak internette araştırma yapın derim.

RX 7900 XTX ile aynı fiyatta sadece RTX 4070 Ti var onun da VRAM'i yüzünden çok gelecek vadettiğini düşünmüyorum. VRAM için AMD tercih etmek mantıklı olur mu NVIDIA teknolojileri açısından çok üzülür müyüm?

Hocam merak etmeyin çünkü DLSS teknolojisi adam gibi oyunlara dahi gelmiyor. AMD şimdi afmf yani tüm oyunlarda çalışacak teknoloji geliştiriyor. Ancak önerim profesyonel render yani iş yapıyorsanız NVIDIA alin derim. Şimdi bu tweet de yeni atılmış. Kartın içindeki özel çekirdekleri kullanıyor. 4X iddialı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bakmak istiyorsan bakabilirsin.

1) PowerColor markasını çok tanımıyorum son ürünlerini kullananlar varsa, nasıl bir marka?
En büyük AMD ekran kartı üreticilerinden biridir, Red Devil serisini Asus ROG gibi düşünebilirsin.

4070 Tİ yerine 7900XTX tercih etmek daha mantıklı olacaktır, 4080 muadili bir kart.

Geri
Yukarı