R9 7950X RTX 4080 sistem Valorant'ta takılıyor

aiterus0

Centipat
Daha fazla  
ASUS TUF Gaming GeForce RTX 4080 OC Edition 16 GB GDDR6X 256 bit ekran kartı.

Sistem aşağıda ama Valorant'ta takılıyor darboğaz olabilir mi? Ya da sorun nedir?

Anakart: ASUS Prime X670-P-CSM / işlemci: AMD Ryzen 9 7950X / ekran kartı: ASUS TUF RTX 4080 / güç kaynağı: Rampage Forza 1200W 80+ Platinum Full modülerç

O güzel sisteme Rampage PSU ben şahsen görünce şu an üzüldüm yani. Hangi çözünürlükte hangi ayarlarda oynadığınızı da yazın belki oynayan arkadaşlar yardımcı olurlar.

Sistem aşağıda ama Valorant'ta takılıyor darboğaz olabilir mi? Ya da sorun nedir?

Anakart: ASUS Prime X670-P-CSM / işlemci: AMD Ryzen 9 7950X / ekran kartı: ASUS TUF RTX 4080 / güç kaynağı: Rampage Forza 1200W 80+ Platinum Full modülerç.

Hocam öncelikle o PSU o PC'ye olmuş mu yani C4 taşıyosunuz. PC de parçalara yazık olur. Driverlar güncel mi acaba driver sorunu çok oluyor.

Anakart: ASUS Prime X670-P-CSM / işlemci: AMD Ryzen 9 7950X / ekran kartı: ASUS TUF RTX 4080 / güç kaynağı: Rampage Forza 1200W 80+ Platinum Full modülerç
ısınıyordur
yada fazla güç çekemiyordur

Anakart: ASUS Prime X670-P-CSM / İşlemci: AMD Ryzen 9 7950X / Ekran kartı: ASUS TUF RTX 4080 / güç kaynağı: Rampage Forza 1200W 80+ Platinum Full modülerç

Hallaç pamuğu gibi savurup atması lazım. Bir ayarsızlık olmalı.

Yalnız, bahsi geçen PSU'nun "SAMA Forza 1200W" olması söz konusu ki eğer öyleyse iş görür bir güç kaynağıdır. Ezbere girişilmese iyi olur. Konu hakkında, @HABAR, @RPM ya da @Sir Benjamin daha net bilgi verebilir.
SAMA Forza ile aynı platform diye biliyorum ama tamamen aynısı değil sanırım, şu an aradığımda da bir şeye rastlamadım biraz daha aramaya devam ederim.

Zamanında başka bir forumda şöyle yazmışım:

Buldugum ilk bilgi bu zaten Sama Forza Platinium platformu ile ayni. 2016'dan kalma PLS'ye ait verimlilik testi var, eski bir platform oldugunu soyleyebilirim bir bakima.

1671260433958.png

Su sekilde tekli sacma sapan bir resim var, hic yoktan iyidir. PWR_OK buyuk ihtimalle dogru ayarli, iki adet bulk cap de 450V 560uF 105C ve ureticileri Nippon Chemi Con. Kapasitor serisi de KHE sanirim ama emin olamadim. Elektrik kesintisi sonrasi uzun sure uniteyi acik tutabilecek kadar kapasitanslari var gorunuyor. Tabii bu resim direkt Sama Forza 1200W'a ait, Rampage Forza 1200W degil; dolayisi ile o kapasitorler biz Nippon Chemi Con derken bir anda CapXon da cikabilir belli olmaz. CapXon, Chemi Con'un paspasi olur ancak.

DC-DC karti konumlandirilmis, ama ne hikmetse 12V kanalinda 24W kayba engel olunamamis.

PCB bos gorunuyor, nedenini anlamam uzun surmedi, sekonder tarafta inanilmaz bir filtre kapasitoru eksigi var. Elektrolit neredeyse koymasak da olur dercesine az bucuk konumlandirilip birakilmis, Allah razi olsun 2-3 tane sadaka gibi de polimer kapasitor koyup birakmislar.

Parazit filtresi icin pek bir filtre elemani gormedim, cm bobini iki adet ve 1 adet de x cap gordum. Sanirim 2 adet y cap ve 1 adet daha x cap priz ucunda mevcut ancak resimde gorunmuyor.

12V kanalinin regulasyonu hic iyi degil bu arada, onu da ekleyeyim.

Bu arada inceleyen editorun ellerinden opeyim hayatimda bu kadar eksik inceleme gormedim :D Oldugu kadar artik.

Geri
Yukarı