R9 7950x3D sistem 3 dakikada açılıyor

Daha fazla  
Sistem Özellikleri
NZXT H9 FLOW
NZXT KRAKEN 360 MM SIVI SOĞUTMA
ROG STRIX X670E-A GAMING WIFI
AMD RYZEN 9 7950X3D
WD BLACK SN850X
MSI MPG A850GF 850 W
Viewsonic Omni vx2768-2kp-mhd
MSI G321CU

ASUS TUF GAMING F17 FX706LI-HX200

İntel Core i5-10300H işlemci
2x16GB DDR4 RAM
512 GB M2 SSD
4 GB NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti Ekran Kartı
6TB Harici HDD

HP ProLiant DL380p Gen8
2x Intel(R) Xeon(R) CPU E5-2697 v2 İşlemci
16x16GB ECC Ram
2x512GB Raid 1 SSD
Meslek
Muhasebe
Öncelikle herkese iyi günler dilerim.

Geçen hafta bilgisayar bileşenlerimi sipariş verdim ve gelen parçaları birleştirdim fakat bu kadar üst düzey parçaların bu kadar gecikme yaşaması normal mi? Sorusu kafamı kurcalıyor.

Bileşenlerim;
  • Kasa: NZXT H9 Flow.
  • Anakart: ASUS ROG STRIX X670E-A Gaming Wi-Fi
  • İşlemci: AMD Ryzen 9 7950x3D.
  • RAM: Kingston Fury Renegade RGB 64 GB DDR5 6000MHz CL32 performans RAM kit (2x32 GB) KF560C32rsak2-64
  • NVMe SSD: Western Digital Black SN850X.
  • İşlemci soğutucu: NZXT Kraken 360 mm sıvı soğutucu.
  • PSU: MSI MPG A850G.
  • HDD: 2X Western Digital Blue 5400 RPM 2, 5” HDD.
  • 1X Western Digital Blue 7200 RPM 3, 5” HDD.
  • Termal macun: Arctic MX-4 2020.
  • Ekran kartı yok.

Boşta CPU sıcaklığı 38-45 santigrat derecede çalışıyor.

İlk iş olarak ASUS'un kendi sitesinden son ve güncel sürüm olan BIOS güncellemesini indirip yükledim.
Daha sonra BIOS ayarlarımı kontrol edip forumdan indirmiş olduğum Windows 11 versiyonunu kurdum.

Evet yanlış okumadınız, bilgisayarımın güç tuşuna bastıktan sonra parçaları tanıyıp Windows boot ekranına gelmesi çok uzun sürüyor ve Windows boot ekranından sonra biraz daha bekliyor ve açılıyor. Toplamda bu işlem 3 dakika sürüyor. Dileyene video da gönderebilirim.

ASUS müşteri hizmetlerini aradığım zaman ise bana o RAM modelinin desteklenen QVL listesinde yer almadığını söylüyor ve bundan kaynaklı olabileceğini söylüyor ama ben anakartımın USB 2.0 pinlerine taktığım sıvı soğutma pompasını NZXT cam uygulamasında göremediğim için sorunumun anakart kaynaklı olabileceğini düşünerek anakart ve sıvı soğutmayı garanti kapsamında kontrole gönderdim.

RAM'lar yeni model olduğu için QVL listesinde olmadığını söyleyen RAM satıcısı üst düzey bir RAM ve dilerseniz ürünü iade edebilirsiniz diyor.

Şimdi 3 dakikada açılan son model donanımlardan oluşan bilgisayarı ne yapmalı?

Hata ya da eksiklikler neler olabilir?
@Recep Baltaş @Ali Güngör
Saygılarımla…

SATA bağlantısı kullandığın için biraz fazla zaman alıyor olabilir.

Açılış süresini kısaltmak için yapabileceğin birkaç şey var.

BIOS'tan Memory Context Restore ayarını Enable yapmak.

Kullanmadığın SATA portlarını devre dışı bırakmak.

Ayrıca 64 GB RAM kullandığın için memory training gerekenden fazla zaman alıyor olabilir.

QVL listesi veya RAM'lerin markasının, özelliklerinin bunun ile alakası yok. Tek alakası olan şey 64 GB kullanman.

Açıksa EXPO kapatmayı dener misiniz? DDR5'te açılış süresini yavaşlatıyordu diye hatırlıyorum.
Expo D.O.C.P Profillerinde 4 adet profil var ve 4 Profilde de denedim. Sonuç değişmedi. Hala çok geç açılıyordu sistem.

1.Off
2. EXPO 1
3. EXPO 2
4. EXPO Tweaked

SATA bağlantısı kullandığın için biraz fazla zaman alıyor olabilir.

Açılış süresini kısaltmak için yapabileceğin birkaç şey var.

BIOS'tan Memory Context Restore ayarını Enable yapmak.

Kullanmadığın SATA portlarını devre dışı bırakmak.

Ayrıca 64 GB RAM kullandığın için memory training gerekenden fazla zaman alıyor olabilir.

QVL listesi veya RAM'lerin markasının, özelliklerinin bunun ile alakası yok. Tek alakası olan şey 64 GB kullanman.
Bende SATA bağlantısı ile alakalı olabileceğini düşünüyorum.
Memory Context Restore ayarı neyi aktif ediyor ya da devredışı bırakıyor tam olarak?
Fakat anakartın sitesinde desteklenen 64 GB RAM'ler var. Bu kadar uzun sürmesi çok garip geliyor.

HP DL380P GEN 8 sunucum bile 6 dakikada açılıyor 128 GB ram ile

Son düzenleyen: Moderatör:
Expo D.O.C.P Profillerinde 4 adet profil var ve 4 Profilde de denedim. Sonuç değişmedi. Hala çok geç açılıyordu sistem.

1.Off
2. EXPO 1
3. EXPO 2
4. EXPO Tweaked

Bende SATA bağlantısı ile alakalı olabileceğini düşünüyorum.
Memory Context Restore ayarı neyi aktif ediyor ya da devredışı bırakıyor tam olarak?
Fakat anakartın sitesinde desteklenen 64 GB RAM'ler var. Bu kadar uzun sürmesi çok garip geliyor.

HP DL380P GEN 8 sunucum bile 6 dakikada açılıyor 128 GB ram ile
Memory context restore bilgisayarı açtığında ilk kez yaptığı memory training ayarlarını kaydediyor. Her seferinde memoryi trainlemiyor yani.

SATA arayüzü antik dönemden kaldığı için problem yaratabiliyor maalesef.
Anakartın sitesinde 128 GB desteklenen RAM'ler bile olabilir. Ne kadar fazla yoğunluklu IC var ise IMC'ye o kadar fazla stres biniyor.

Memory context restore bilgisayarı açtığında ilk kez yaptığı memory training ayarlarını kaydediyor. Her seferinde memoryi trainlemiyor yani.

SATA arayüzü antik dönemden kaldığı için problem yaratabiliyor maalesef.
Anakartın sitesinde 128 GB desteklenen RAM'ler bile olabilir. Ne kadar fazla yoğunluklu IC var ise IMC'ye o kadar fazla stres biniyor.
Test etmeleri için anakart ve sıvı soğutucuyu garantiye gönderdim. Çünkü sıvı soğutmanın pompasını da görmüyor uygulaması, farklı USB 2.0 pinlerine de bağladım ama görmedi.

RAM'ler için önerinizi uygulayacağım.

@messinicocugu RAM önerebilir misin hocam? EXPO desteği olan anakartım ile uyumlu çalışacak ve 6000 MHz bandında RGB CL değerini de göz önünde bulundurarak.

Son düzenleme:
Test etmeleri için anakart ve sıvı soğutucuyu garantiye gönderdim. Çünkü sıvı soğutmanın pompasını da görmüyor uygulaması, farklı USB 2.0 pinlerine de bağladım ama görmedi.

RAM'ler için önerinizi uygulayacağım.

@messinicocugu RAM önerebilir misin hocam? EXPO desteği olan anakartım ile uyumlu çalışacak ve 6000 MHz bandında RGB CL değerini de göz önünde bulundurarak.

Buna bakabilirsiniz hocam:

Aynı ürünün 2x32 versiyonu var onu kullansam sorun olur mu?
F5-6000J3040G32GX2-TZ5RK diye geçiyor, expo desteği olduğunu göremedim ama sorun çıkartır mı bilmiyorum.

Ya da söylemiş olduğunuz üründen 2 takım toplamda 4 adet kullansam verimli çalışır mı?

Son düzenleme:
Aynı ürünün 2x32 versiyonu var onu kullansam sorun olur mu?
F5-6000J3040G32GX2-TZ5RK diye geçiyor, EXPO desteği olduğunu göremedim ama sorun çıkartır mı bilmiyorum.

Ya da söylemiş olduğunuz üründen 2 takım toplamda 4 adet kullansam verimli çalışır mı?

2x32 versiyonunu alabilirsiniz hocam 2'li RAM almanız daha iyi olacaktır.
EXPO'da mevcut.

2x32 versiyonunu alabilirsiniz hocam 2'li RAM almanız daha iyi olacaktır.
EXPO'da mevcut.

2x32 de EXPO desteğini görmediğim için (resmi veri) olarak. O yüzden hem RAM üreticisi hem Anakart üreticisinin sitesinde EXPO desteği olan KF560C36BBEAK2/64 ürününü aldım. Umarım sorun yaşamam. :)

ASUS Yetkili Servis Anakartı inceledikten sonra ürün hatası olmadığını bileşenleri kontrol etmemi gerektiğini söyleyip geri bana gönderiyor ürünü.

NZXT Yetkili Servisi Arena bilgisayar üründe sorun olduğunu söyleyip Değişim/İade fişi yönlendirdi.

Eski Sıvı soğutmam NZXT Kraken 360 White RGB AiO LCD Display diye adlandırılan RL-KR360-W1 model kodlu ürün. Yeni bir Sıvı Soğutma önerebilir misiniz? Beyaz Renk öncelikli, 360 mm. Ekranı olursa memnun olurum ama gerçekten kaliteli bir ürün için ekrandan vazgeçerim.

Teşekkür ederim.

@messinicocugu @deadfellow @William Butcher @BilgisayarKurdu

Son düzenleme:

Geri
Yukarı