Raft kullanırken ya da ince baskılarda tabladan ayırırken zorlanmak

Libarian

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, Raft kullanırken ya da ince baskılarda tabladan ayırırken zorlanıyorum. Raft Air gap ayarını kaç kullanıyorsunuz? Böyle bir durum yaşadınız mı? Yaşadıysanız nasıl çözdünüz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Z offset arttır tabla temizle baskının soğumasını bekle soğutucu spreyler sıkabilirsin.
Tablayı temizliyorum her baskı öncesinde ve sonrasında. Soğumasınıda bekliyorum. Soğutucu sprey yerine saç kurutma makinasının sıcak ayarı kapalıyken denediğimde gene tabladan çıkarırken zorlanıyorum. Z offseti artırdığım halde değişen birşey olmuyor. Çok artırınca zaten tablaya yapışmıyor baskı esnasında.

Hangi malzemeyle basıyorsun? Ne basıyorsun? Printerın ne?
Genellikle PLA'da yaşıyorum bu sıkıntıyı. Figürde oluyor, fonksiyonel parçalarda oluyor ya da ince layer heightı 30 - 40 olan katman yükseliği 0.1 mm parçalarda basıyorum. Ender 3v2 ve tabla değişti. 0.2 mm katman yükseliği olanlara baskı sonrası alkol dökünce rahatça kaldırabiliyorum ama bu küçük olanlarda çok zorlanıyorum.

Katman yüksekliği olarak, 0.04mm'in katlarını kullan.

Cam tablası iyidir aslında. Cam tabla soğuyunca parça serbest kalır. Yeni tablanda da tabla ayarı ve kullandığın sıcaklıklarda hata yoksa soğuyunca çoğunlukla kendini salması gerek.

Parçayla raft ya da support arasında 0.2mm'e yakın değerler kullan. Kullandığın slicerda mesafeyi katman sayısı olarak girdiysen ve her katman yüksekliğinde aynı değeri kullanıyorsan sıkıntı olur. 0.2mm katman yüksekliğinde 1 katman boşluk bırakıyorsan, 0.08mm'de 2, bazı durumlarda belki 3 katman boşluk bırakman gerekebilir. Soğutmayı kısıtlı kullanıyorsan birbirlerine gene de kaynarlar. Her katmanın baskı süresi çok kısa ise ona göre de ayar çekip baskıyı yavaşlatarak yeterli soğutmanın olmasını sağlaman gerek.

Layer height ile katman yüksekliği aynı şey.

Raft tablası ısınmayan printerlardan kalma, çoğu durumda kullanman gerekmez, rafta özel sorun yaşıyorsan parçayı biraz kaldırıp support ayarlarını da kullanabilirsin.

Anladım çok teşekkür ederim. Orada katman sayısı demek istemiştim biraz yorgunluktan yanlış yazmışım. 30 40 katman sayılı ve katman yüksekliği 0.1 mm anlamında.

Katman yüksekliği olarak, 0.04mm'in katlarını kullan.

Cam tablası iyidir aslında. Cam tabla soğuyunca parça serbest kalır. Yeni tablanda da tabla ayarı ve kullandığın sıcaklıklarda hata yoksa soğuyunca çoğunlukla kendini salması gerek.

Parçayla raft ya da support arasında 0.2mm'e yakın değerler kullan. Kullandığın slicerda mesafeyi katman sayısı olarak girdiysen ve her katman yüksekliğinde aynı değeri kullanıyorsan sıkıntı olur. 0.2mm katman yüksekliğinde 1 katman boşluk bırakıyorsan, 0.08mm'de 2, bazı durumlarda belki 3 katman boşluk bırakman gerekebilir. Soğutmayı kısıtlı kullanıyorsan birbirlerine gene de kaynarlar. Her katmanın baskı süresi çok kısa ise ona göre de ayar çekip baskıyı yavaşlatarak yeterli soğutmanın olmasını sağlaman gerek.

Layer height ile katman yüksekliği aynı şey.

Raft tablası ısınmayan printerlardan kalma, çoğu durumda kullanman gerekmez, rafta özel sorun yaşıyorsan parçayı biraz kaldırıp support ayarlarını da kullanabilirsin.
Anladım çok teşekkür ederim. Orada katman sayısı demek istemiştim biraz yorgunluktan yanlış yazmışım. 30 40 katman sayılı ve katman yüksekliği 0.1 mm anlamında.

Yeni konular

Geri
Yukarı